projekt poisťovne logo generali

5 spôsobov, ako sa stať ekologickejším vodičom

13. 10. 2021

Jazda autom si skutočne vyberá svoju daň na životnom prostredí. Osobné a nákladné vozidlá s tradičným pohonom predstavujú približne 16 % celosvetových emisií oxidu uhličitého. Elektrické a hybridné vozidlá sú síce fantastickou alternatívou, ale nie sú dostupné pre každého.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na cestách a rôznym auto-moto témam. V tom, aby ste sa na cestách cítili bezpečne, vám pomôže aj povinné zmluvné poisteniehavarijné poistenie od poisťovne Generali, ktoré si vyskladáte na mieru podľa svojich predstáv.

Ak teda musíte naďalej používať svoje benzínové alebo naftové vozidlo, no chcete žiť ekologickejšie, predstavíme vám niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré si môže osvojiť každý. Nielenže budete šetriť životné prostredie, ale ušetríte aj trochu peňazí.

Zdieľajte auto

Je nehospodárne, keď na to isté miesto jazdí veľa áut s jednou osobou vo vnútri. Nebolo by lepšie, keby ste sa na ceste do práce mohli porozprávať s kolegami či priateľmi? Skúste si naplánovať spoločné používanie auta, či už idete do práce alebo na spoločenské podujatia. Rovnako rozumné je aj spojiť viacero miest a vybaviť svoje záležitosti naraz.

Môžete tiež vyskúšať aj car sharing, alebo zdieľanie áut. Auto si prenajmete len keď ho potrebujete a k dispozícii sú aj elektrické autá. Túto službu ponúkajú napríklad flexi bee, Share car či Sharengo.

Zbavte sa zbytočnej záťaže

Znížte odpor a šetrite palivo tým, že z auta odstránite všetky predmety, ktoré denne nepotrebujete. Sú to napríklad strešné nosiče, nosiče bicyklov a všetky iné veci, ktoré sa nachádzajú v batožinovom priestore.

Klimatizáciu používajte striedmo

Klimatizácia môže zvýšiť spotrebu paliva až o 20 % a my ju často používame len tak. Ak jazdíte po meste, otvorte radšej okná. Jedinou výnimkou je rýchlosť vyššia ako 70 km/h. V tomto prípade pre vás bude oveľa pohodlnejšie okná zatvoriť, aby ste znížili vietor a hluk vo vozidle.

shutterstock_1181631877.jpg

Snažte sa o úspornosť

Jednoduché opatrenia, ako napríklad mierne zrýchľovanie, udržiavanie stálej rýchlosti a vyhýbanie sa prudkému brzdeniu môžu výrazne prispieť k úspore paliva. Vozidlá sú väčšinou najefektívnejšie s rýchlosťou medzi 50 a 80 km/h. Pri rýchlejšej jazde spotrebujete viac paliva bez toho, aby sa to výrazne prejavilo na čase jazdy.

Kontrolujte stav pneumatík

Nedostatočne nahustené pneumatiky môžu zvýšiť spotrebu paliva až o 5 % a zároveň sa skracuje aj ich životnosť. Kontrolujte ich pravidelne a udržiavajte v nich správny tlak, ktorý by mal byť jasne uvedený v návode na obsluhu vášho vozidla.

A nakoniec, skúste pred použitím auta zvážiť, či ho naozaj potrebujete. Niekedy sa jazde autom môžete vyvarovať starostlivým naplánovaním dopredu alebo výmenou auta za bicykel či dlhú prechádzku. Nech je to ktorákoľvek z možností, toto uváženie vám pomôže vtesnať do vášho nabitého rozvrhu trochu pohybu!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.