projekt poisťovne logo generali

Chcete sa stať expertom vo svojom odbore? Dodržiavajte tieto zásady

12. 01. 2023

Nie je tajomstvom, že čím viac na svojich vedomostiach či zručnostiach pracujeme, tým kompetentnejšími sa vo svojom odbore stávame. Vďaka tomu sa dokážeme posúvať vo svojej vysnívanej kariére, byť užitočnými zamestnancami pre firmu a zvýšiť svoju hodnotu. Kedy sa však stávame v niečom skutočnými expertmi?

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej osobnému rozvoju. Nalaďte sa v novom roku na úspech a využite naplno svoj potenciál. Špecifickým rizikám vyplývajúcim z vášho povolania je prispôsobené aj jedinečné životne poistenie od poisťovne Generali.

Kto je expert?

Expertom nazývame niekoho, kto má výnimočné schopnosti v určitom smere, ktoré ďaleko prevyšujú schopnosti laikov. Je to zvyčajne človek, ktorý má všeobecné uznanie aj medzi svojimi kolegami v rovnakom odvetví. Expertom sa však nestanete za týždeň. Je to proces, ktorý trvá roky a vyžaduje váš čas a úsilie.

Baví ma to?

Prvým a zásadným krokom je výber oblasti, ktorá vás bude zaujímať. Ak pri danej činnosti chcete vytrvať až do fázy, keď sa stávate odborníkom, musí vás baviť a fascinovať natoľko, aby sa pre vás učenie a rozvíjanie schopností stalo príjemným trávením času. Ak by to pre vás nebola zábava, šanca, že pri danej činnosti zotrváte dlhodobo, je veľmi malá.

Mám na to talent?

Vedci roky študovali ľudí, ktorí sú expertmi v šachu, medicíne, programovaní, hudbe, balete a iných odvetviach, a ich zistenia sa zhodujú: expertmi sa nerodíme, stávame sa nimi. Ak sa teda chcete stať výnimočnými je potrebná obetavosť, zanietenosť a v neposlednom rade trpezlivosť. To, že sa musíte pre niečo narodiť s talentom, je mýtus. Dôležitejší je váš prístup a vôľa a takisto podpora vášho okolia.

shutterstock_2138299733.jpg

Krok za krokom

Začať novú činnosť zrejme nebude od začiatku zábavné. V prvom kroku začínate budovať základy niečoho nového, čo môže pripadať veľmi náročné, časom sa však vaše vedomosti a schopnosti budú nabaľovať. Určite si ciele, ktoré chcete dosiahnuť, a zamyslite sa, kam sa chcete posunúť v ďalšom kroku. Neklaďte na seba priveľké nároky a nesústreďte sa na finálnu fázu, berte to postupne. Ak sa napríklad učíte hrať na klavíri, sústreďte sa najprv na menej náročné skladby a uistite sa, že ich dokonale ovládate, kým sa posuniete na tie náročnejšie. Ak sa však chcete zdokonaľovať, nemôžete dokola hrať jednu pieseň, časom sa musíte pustiť do nových výziev.

Nájdite si mentora

V rozvíjaní svojich schopností sa vám bude jednoduchšie postupovať vtedy, ak vám bude mať kto poradiť. V ideálnom prípade je to niekto, kto už má sám množstvo skúseností vo vašom vybranom odbore. Najlepší mentori sú tí, ktorí vám nielen ukážu, ako niečo zvládnuť, ale donútia vás zamyslieť sa nad sebou a dopracovať sa k výsledku. Až keď sa naučíte kriticky myslieť, analyzovať to, čo, robíte a objaviť svoje vlastné chyby, ste na dobrej ceste k úspechu.

shutterstock_1032426265.jpg

Ako dlho to bude trvať?

Štúdie zadefinovali, že takáto úroveň znalostí či zručností si vyžaduje časovú investíciu v priemere 10-tisíc hodín. Túto teóriu spopularizoval aj Malcolm Gladwell vo svojej knihe Výnimoční. Či ide o lekársku prax, hru na hudobný nástroj alebo vedeckú oblasť, toľko času budete potrebovať venovať štúdiu nových znalostí a zdokonaľovaniu svojich schopností, aby ste sa mohli nazvať expertom. Aj tento údaj je však orientačný a závisí od konkrétneho odvetvia a od samotného človeka. Niekedy môže proces trvať aj polovicu času a niekedy aj dvakrát tak dlho. Faktom však zostáva, že dosiahnutie expertnej úrovne v niečom si žiada značnú časovú investíciu a dlhodobý záväzok.

Koľko je 10-tisíc hodín?

Jednoduchou matematikou si vypočítate, že 10-tisíc hodín predstavuje 1,14 roka. To by ste sa však štúdiu vášmu odboru museli venovať 24 hodín denne. Realistickejším scenárom je, že sa zdokonaľovaniu vašich schopností budete venovať 20 hodín týždenne, čo je stále pomerne veľa, najmä ak sa popri tom venujete práci na plný úväzok, starostlivosti o deti či domácnosť. Takto by vám trvalo dosiahnuť expertnú úroveň asi 9,5 roka. Reálne preto rátajte s tým, že ak sa chcete stať skutočným odborníkom, vo vašom vybranom odvetví budete musieť zdokonaľovať svoje schopnosti 10 a viac rokov.

shutterstock_397576393.jpg

Posúvajte hranice

Ak sa vám to raz podarí a vy sa v niečom stanete expertom, dokážete všetko, čo by ste mali, vtedy prichádza tá zábavná časť – experimentujte. Ak sa vrátime k príkladu s klavírom, predstavte si, že dokážete už zahrať aj najkomplikovanejšie skladby bez chybičky a s ľahkosťou. Začnite teda tvoriť svoje vlastné! Skúšajte, čo ešte nebolo prebádané, a možno aj vám sa podarí znovu posunúť hranice svojej disciplíny.

Zdroje:

https://insight.kellogg.northwestern.edu/article/take-5-become-an-expert

https://psyche.co/guides/how-to-become-an-expert-and-navigate-the-bumps-along-the-way

https://hbr.org/2007/07/the-making-of-an-expert

https://www.indeed.com/career-advice/career-development/how-to-become-an-expert

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.