projekt poisťovne logo generali

Ako sa zbaliť do príručnej batožiny aj na dva týždne

Jožo a Hanka Orgonášovci 06. 02. 2019

Ceny leteniek sú na historických minimách, často už aj za oceán zoženiete bez problémov letenky pod 300 eur. Má to však háčik - aj klasické letecké spoločnosti sa inšpirovali od tých nízkonákladových a začali predávať letenky bez „začekovanej", teda veľkej batožiny. Na druhej strane nízkonákladovky začali ešte viac limitovať veľkosť batožiny, ktorú si môžete zdarma alebo za malý poplatok vziať so sebou na palubu. Typická dovolenka Slováka v lete je na dva týždne, takže máme výzvu - dá sa zbaliť v letnom období na 2-týždňovú dovolenku plnohodnotne len do príručnej batožiny? Jasné, dá! Poradíme vám, ako na to.

Teória vs prax

Typický limit na príručnú batožinu je v rozmeroch niekde okolo 55 × 40 × 20 cm a hmotnostne okolo 8 kilogramov. Poviete si fajn, ďalší teoretický článok o tom, ako to nejde. Opak je pravdou! Aj trojtýždňový trip Srí Lanka + Maldivy sme dali iba s príručnými batožinami. Pri týždňovej plavbe v Chorvátsku som mal dokonca poloprázdny kufor. Je na vás, či si so sebou zoberiete cca 40-litrový batoh alebo kufrík na kolieskach – teraz sa však postavte pred skriňu, otvorte ju a ideme baliť.

Nezažili sme miesto, kde by sa všetko potrebné či zabudnuté nedalo dokúpiť

Základ je zamyslieť sa nad vecami, ktoré naozaj na ceste potrebujete a ktoré beriete len „pre istotu“. Koľko vecí ste si doniesli z poslednej dovolenky či výletu späť domov čistých, nepoužitých, ktoré ste mali len „pre istotu”? Tak presne tieto nechajte nabudúce doma! Ak idete do tepla, tie veci, ktoré si beriete pre prípad zlého počasia (mikina, lepšie topánky, dlhé nohavice, bunda), si dajte na seba.

Precestovali sme viac ako 50 krajín a nikde sa nám nestalo, že by sa niečo, na čo sme zabudli, nedalo dokúpiť.

Ako sa zbaliť do príručnej batožiny aj na dva týždne

Foto: Viac o našich potulkách po Benátkach, ich okolí a tipoch, ako si ich užiť aj bez masy turistov, nájdete v tomto našom blogu.

Na letiskách a v lietadle býva klimatizácia aj tak slušne vypeckovaná a zároveň tým ušetríte najviac miesta v batožine. Na každý deň však potrebujete hygienu (prípadne lieky), spodnú bielizeň, niečo na seba (hore aj dole), niečo na obutie (okrem tenisiek sú do teplých destinácií vhodné aj flip-flopy), poistenie, kreditnú kartu, mobil a dobrú náladu.

Zvyšok si viete zakúpiť na mieste. Precestovali sme viac ako 50 krajín a nikde sa nám nestalo, že by sa niečo, na čo sme zabudli, nedalo dokúpiť. Navyše, ak idete na 14 dní, neznamená to, že si musíte brať 14 tričiek a 14 kusov spodnej bielizne. Jasné, že nechceme, aby vaša vôňa bola nevábna. Bežné oblečenie si však viete ľahko preprať aj v umývadle a prací prášok kúpite všade. Vyschne to za jeden deň.

Poznávanie miestnych reálií cez chuťové bunky patrí na cestovaní k tomu naj!

Pri ceste do Indie som si zabudol kompletnú hygienu, takže prvý „facepalm” pre mňa prišiel hneď po prílete do Dillí, problém sme však vybavili ešte v ten deň (okrem medzizubných kefiek, tie fakt nikde nemali). Keď sme išli surfovať na Srí Lanku, šiltovku, opaľovací krém a neoprénové tričko sme poľahky kúpili v prvom lokálnom obchodíku a lacnejšie ako na Slovensku.

Rozhodne sa vykašlite na všetky nápoje, konzervy, sušenú stravu a podobné veci. Treba vyskúšať to, čo ponúkajú domáci. Spoznávanie miestnych reálií cez chuťové bunky patrí na cestovaní k tomu naj!

Presný zoznam na zbalenie

OK, poďme si spísať presný zoznam vecí, ktoré som mal naposledy v kufri, keď sme išli na 20-dňový trip do teplejších krajín s tým, že mi skutočne nič nechýbalo.

Doklady, mobil a platobnú kartu majte vždy pri sebe, nech sa deje čokoľvek.

Dámy, prosím, premeňte si jednotlivé detaily v zozname podľa vašich preferencií, toto bude zoznam pre lenivého chlapa:

  • 5x spodná bielizeň
    (rytierky, boxerky, každý podľa preferencií),
  • 4x ponožky: jedny dlhé, 3x kotníkové
    (aj tak som mal väčšinu času na nohách flip-flopy),
  • 4x tričko: 3x športového charakteru, 1x elegantnejšie
    (na kombináciu s dlhými nohavicami; všetko v univerzálnych pastelových farbách, ktoré môžete v pohode kombinovať s ostatnými prvkami oblečenia),
  • 1x teplákové šortky
    (ktoré sa dajú výborne využiť aj ako pyžamo),
  • 1x plavky
    (ktoré sa zároveň dajú využiť ako šortky),
  • 1x dlhé nohavice: ideálne športovo-elegantné
    (aby ste partnerku mohli zobrať aj na romantickú večeru; tieto si dávam na seba do lietadla),
  • 1x tričko s dlhým rukávom z merino materiálu
    (to môžete mať na sebe aj týždeň a nebude zapáchať; zároveň v zime hreje a v lete chladí a môžete ho využiť aj ako vrchný diel pyžama),
  • 1x teplejšia mikina na večerné prechádzky
    (ideálne tiež dať na seba priamo do lietadla),
  • 1x tenká bunda
    (ktorá sa dá dobre poskladať a zároveň pri navrstvení s mikinou poslúži v prípade extrémneho zhoršenia počasia),
  • 1x uterák malého rozmeru z mikrovlákien
    (rýchlo vyschne a zaberá pár centimetrov kubických; ak ste milovníkom veľkých osušiek, hecnite sa, určite to 2 týždne zvládnete aj s takýmito mini uterákom; navyše dnes už aj väčšina Airbnb/Booking ubytovaní ponúka uteráky a osušky),
  • 1x flip-flopy,
  • hygiena: zubná kefka, pasta, zubná niť, deodorant, parfum, gél na vlasy, lieky proti bolesti hlavy
    (všetky prvky z hygieny si beriem čo možno najmenšie, sprchový gél so šampónom 2 v 1, prípadne veci na holenie sme dokúpili za pár eur v prvom obchodíku u domácich; dámy, tu môžete pomôcť vy zberom všetkých tých vzoriek krémov, parfumov a pod. z časopisov),
  • bedeker alebo obľúbená kniha
    (ideálne Kindle alebo iná elektronická čítačka, v ktorej môžete mať celú knižnicu a zaberie to oveľa menej miesta),
  • nabíjačka na mobil, mobil, občiansky preukaz alebo pas, cestovné poistenie a kreditná karta
    (ak si neplánujete požičiavať auto, stačí aj debetka).

Ťažšie veci dajte naspodok batoha či ku kolieskam kufra, ľahšie navrch.

Ako sa zbaliť do príručnej batožiny aj na dva týždne

Toto všetko zvládnete pohodlne poukladať do príručnej batožiny. Ťažšie veci dajte naspodok batoha či ku kolieskam kufra, ľahšie navrch. Doklady, mobil a platobnú kartu majte vždy pri sebe, nech sa deje čokoľvek.

Praktické vychytávky

A na záver ešte pár tipov, ktoré sa nám osvedčili na cestách:

  • Oblečenie namiesto skladania rolujte, ušetríte tým kúsok priestoru a zároveň sú veci stále zhruba rovné, aj keď ich odrolujete.
  • Ponožky a spodnú bielizeň vždy „narveme” do vecí, ktoré vytvárajú priestor (napr. tenisky v batohu), prípadne nimi vyplníme všetky voľné škáry, nechajte si ich teda pri balení ako posledné.
  • Ak máte v príručnej batožine techniku (tablet, notebook, foťák) a zoberú vám ju napriek všetkému do podpalubia (nám sa to stalo niekoľkokrát), nezabudnite si ich vybrať.
  • Ak sa budete často presúvať za ubytovaním, bude zrejme vhodnejší batoh ako kufrík, aj keď môj 10-ročný Ikea kufrík už s nami bol takmer všade.

Ako sa zbaliť do príručnej batožiny aj na dva týždne

Úspešné úsporné balenie a bezpečné cesty!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.