projekt poisťovne logo generali

Benátky – ako si ich užiť bez masy turistov

Jožo a Hanka Orgonášovci 23. 01. 2019

V Benátkach sme sa zasnúbili a o to radšej sa do mesta gondolierov vraciame. Čím viac času tu strávite, tým viac poodhalíte možnosti, ako si užiť toto prenádherné mesto bez masy turistov. Smutnou pravdou však zostáva, že dnes tu žije už iba 55-tisíc pôvodných obyvateľov (pred pár desiatkami rokov to bol dvojnásobok) a dôvodom sú práve turisti, ktorých záujem ženie ceny služieb a nehnuteľností do astronomických výšok. Bežný byt v Benátkach stojí takmer milión eur. Napriek tomu Benátky ponúkajú miesta, kde si viete sami užívať históriu, tesné uličky a nekonečné mosty cez kanály.

Kedy do Benátok vstúpiť a kedy rozhodne nie?

Benátky sa z pohľadu davov turistov delia na dve obdobia – keď je v Benátkach extrémne plno, t.j. hlavná sezóna od júna do augusta a keď je v meste plno napriek tomu, že môžu byť uličky zaplavené. Tzv. acqua alta, čiže vysoká voda, hrozí od októbra až do februára. Vtedy nezabudnite, seriózne (!), pribaliť do batohu gumáky.

Benátky dávajú o sebe vedieť každý rok celosvetovo známym benátskym karnevalom, ktorý sa v tomto roku koná od 16. februára do 5. marca. Mesto vtedy praská vo švíkoch a ceny za ubytovanie dosahujú svoj strop. Ak však chcete atmosféru legendárneho karnevalu zažiť a nemáte ešte nič naplánované, je najvyšší čas!

Kedy teda vyraziť do Benátok tak, aby ste si ich mohli užiť v relatívnom pokoji? Odporúčame buď na prelome apríla a mája, alebo na prelome septembra a októbra. Najmä apríl je pre Slovákov vynikajúcim mesiacom, pretože sa výlet dá skombinovať so sviatkami Veľkej noci.

Naše odporúčanie: Zoberte si 4 dni dovolenky (15. 4., 16. 4., 17. 4. a 18. 4.) a zo štyroch dní dovolenky získate vrátane víkendov tento rok až 10-dňové voľno! 19. a 22. 4. sú totiž štátne sviatky.

 

View this post on Instagram

 

Most narekov “Ponte de Sospiri” jedno z najznamejsich miest v Benatkach 📸💛 Pribeh mena tohto mosta poeticky opisal basnik Lord Byron: most spaja vypocuvacie miestnosti v dozacom palaci a prilahle vazenie. Odsudenci sa pri ceste do zalara mohli, cez male okienka, posledny krat pozriet na nadherne Benatky a s lutostou povzdychnut. Legenda vsak hovori, ze zalubenci 💕 co sa na gondole pod Mostom narekov pobozkaju, zostanu spolu naveky! My sme sice tu gondolu vynechali a niesme priamo pod mostom, ale mozno sa na nas nieco s tej legendy nalepi💖 Prvy clanok o Benatkach najdete, ak kliknete na link v BIO✌🏼 #cestujemespolu #venecia #veneziaunica #unlimitedvenice #pontedeisospiri #olympusczsk #travelphotography #unsereoebb #travelblogger #couplegoals #travelinspiration

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Spravte to inak ako väčšina turistov

Spravte to inak ako ostatní. Ubytujte sa priamo v Benátkach a zostaňte na noc. Ideálne na dve. Benátky sú pre väčšinu cestovateľov, cestovných agentúr a lodných spoločností totiž jednodňovou zastávkou, takže sa v ranných hodinách pri termináli trajektov a železničnej stanici Ferrovia vytvorí taká masa, že musíte na tzv. vaporetto (vodnú MHD) čakať desiatky minút. A ak sa rozhodnete ísť pešo, v niektorých úzkych uličkách budete musieť čakať v zápchach! Všetci totiž smerujú k Námestiu sv. Marka a na večer potom z Benátok odchádzajú.

Benátky – ako si ich užiť bez masy turistov

Po 19-tej hodine večer už výrazne pocítite, že mesto je akési prázdnejšie a po 22:00 už bude patriť iba vám. Ubytujte sa v menších izbách pri Moste Rialto (poľahky booknete cez Airbnb alebo Booking). Odtiaľto budete mať výbornú polohu na pešie prechádzky, priame spojenie s vaporettom a ste zároveň v akomsi geografickom centre celého súostrovia.

Izbičky v Benátkach sú menšie, často vlhkejšie, ako sme zvyknutí, ale aj to patrí k pravej benátskej atmosfére. Pred príchodom turistov si ráno dajte kávičku s domácimi. Navštívte lokálny trh a večer, keď všetci odídu, si otvorte fľašku prosecca kdekoľvek pri Canal Grande. Pri našej poslednej návšteve v roku 2018 sme takto popíjali prosecco priamo pod Mostom Rialto úplne sami!

Ak pre vás budú benátske uličky príliš úzke a budú vám spôsobovať klaustrofobické pocity, hľadajte ubytovanie na Lide – dlhočiznej pláži juhovýchodne od Benátok, ktorá ponúka množstvo ubytovaní a výborné priame spojenie s mestom.

Benátky – ako si ich užiť bez masy turistov

Ak budete mať chuť vypadnúť v strede dňa, naskočte na vaporetto smer Burano – rozprávkovo farebný ostrov vzdialený asi 20 minút jazdy.

Benátky nie sú najlacnejšou destináciou, avšak v Európe rozhodne ani najdrahšou. Na 3 dni (2 noci) v Benátkach počítajte s cca 250 – 400 € na osobu vrátane dopravy, ubytovania a jedla. Ubytovanie sa pohybuje od 50 € na osobu a noc až po tisíce eur v 5-hviezdičkových hoteloch v najexkluzívnejších lokalitách.

Pre dobrodruhov máme ešte jedno odporúčanie – vyberte sa do Benátok nočným vlakom priamo z Viedne. Čerstvo vyspatí sa tak zobudíte priamo v Benátkach.

Pozrite si aj našu unikátnu virtuálnu prehliadku Benátok v 360-stupňovom pohľade.

Pre dobrodruhov máme ešte jedno odporúčanie – vyberte sa do Benátok nočným vlakom priamo z Viedne. Čerstvo vyspatí sa tak zobudíte priamo v Benátkach tesne pred príchodom masy turistov. Cenovo najekonomickejšie je však vydať sa do Benátok priamo autom, ideálne ak ste štyria.

Benátky – ako si ich užiť bez masy turistov

Vykašlite sa na navigáciu

Na konci 18. storočia boli Benátky samostatným štátom. Repubblica di Venezia, resp. Benátska republika sa však dnes hrdo radí k Taliansku a mestečko má aj svojho malého bračeka. Chioggia, ktorá sa nachádza asi 30 kilometrov južne od Benátok je malé mestečko, ktoré 99 % cestovateľov prehliadne. Ponúka síce iba jeden kanál, ale atmosféru domácej pohostinnosti tu pocítite na každom kroku. Viac si o ňom môžete prečítať v tomto našom blogu.

 

View this post on Instagram

 

Neoddelitelnou sucastou Benatskych kanalov su aj farebne drevene piliere “pali da casada”, co v preklade znamena “pilier rodiny”. Piliere sa davali a davaju pred palace a sluzili ako oznacenie domu, aby ludia aj po tme potrafili (na pilieroch kedysi boli aj lampase na ich osvetlenie). Zaroven ich farby predstavovali farby alebo aj politicky nazor rodiny. Kedze piliere vydrzia plnit svoju funkciu cca 15-20 rokov, ich produkcia a obnova je stale potrebna. Jedeneho z poslednych tvorcov benatskych “pali” najdete pracovat na ostrove Giudecca hned oproti samotnym Benatkam💙 #cestujemespolu #venecia #veneziaunica #unlimitedvenice #olympusczsk #unsereoebb #palidecasada #travelphotography

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Nechceme vás rozhodne odrádzať od návštevy Benátok, ani od miesta, kam putujú všetci turisti – Piazza San Marco, čiže Námestie sv. Marka, čo je jednoznačne aj najrušnejším miestom. Ak si budete však chcieť pozrieť baziliku aj zvnútra, budete si musieť vystáť hodinové rady. Alebo ani nie? Vydajte sa sem v nedeľu ráno na svätú omšu a dovnútra sa dostanete bez čakania. Hodinku si tak môžete nerušene prezerať zlaté fresky a historické maľby. Nás z toho už ku koncu bolel krk.

Benátky – ako si ich užiť bez masy turistov

Vykašlite sa na navigáciu, tú používajú všetci. Choďte jednoducho za nosom. Nekonečné uličky vás zavedú tam, kde by ste to nečakali.

Benátky, ktoré sa každým rokom potápajú o 1 až 2 milimetre sa však rozhodne oplatí spoznať aj ďalej ako len po najznámejšie námestie. Čím hlbšie pôjdete do neprebádaných miest, tým viac narazíte na domácich. Vykašlite sa na navigáciu, tú používajú všetci. Choďte jednoducho za nosom. Nekonečné uličky vás zavedú tam, kde by ste to nečakali.

Na prepravu môžete použiť typickú čiernu gondolu (čierne sú, mimochodom, zo zákona), ale aj pešia prechádzka má svoje nezameniteľné čaro. Ak by ste si chceli cestu skrátiť na bicykli, vedzte, že bicyklovanie je v meste zakázané. Gondolier je mimochodom najlepšie platené povolanie v Benátkach. Ročný plat gondoliera sa pohybuje vo výške približne 100 000 €. V meste ich je iba niečo cez 400, každý rok pribudnú len 3 – 4 a až v roku 2010 pripustili k tejto historickej práci prvú ženu.

Benátky – ako si ich užiť bez masy turistov

Nápoj domácich

Okrem kávičky je jeden nápoj, ktorý či už vám chutí alebo nie, si v Benátkach vychutnať musíte – Aperol Spritz. Pochádza z Talianska a zoženiete ho v každom bare, krčmičke či reštaurácii. Pripravili sme pre vás mapu top 20 miest, kde nájdete kvalitný Aperol Spritz za rozumné ceny, ktorý sme osobne vyskúšali.

Benátky – ako si ich užiť bez masy turistov

Náš tip: Keď sa postavíte do stredu Námestia sv. Marka a budete sa pozerať smerom na baziliku, na ľavej strane uvidíte historickú kaviarničku Cafe Lavena.

Určite sem zájdite, ale pozor, nesadnite si na stoličky na námestí. V tomto prípade by vás drink stál 12 €. Zájdite do vnútra priamo k baru a vypýtajte si Aperol Spritz „na stojáka“. Za 4 € si môžete vychutnať drinky s množstvom snackov, ktoré dostanete zadarmo (olivy, chipsy či nakladané uhorky, tzv. cornichones) a nič vám nebráni si zobrať drink von a vychutnávať si ruch námestia štýlovo.

Šťastnú cestu a na zdravie!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.