projekt poisťovne logo generali

Spôsoby, ako si dopriať pohyb aj počas pracovnej doby

14. 04. 2022

Vďaka cvičeniu sme múdrejší, dodá nám viac energie ako káva a zásobí nás hormónmi šťastia. Navyše v dňoch, keď cvičíme, sme až o 23 % produktívnejší. Pre mnohých z nás však popri pracovných povinnostiach už čas na cvičenie nezostáva. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo s tým robiť a ako si zacvičiť priamo v práci.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme vplyvu práce na naše fyzické a duševné zdravie. Poisťovňa Generali spustila jedinečné životné poistenie pre Hviezdy kancelárie, ktoré je prispôsobené rizikám vyplývajúcim z práce v administratíve.

Cestou do práce

Či už prichádzate do práce autom, vlakom alebo autobusom, máte jedinečnú príležitosť na to, aby ste si spevnili trup. V sede stiahnite svaly brucha, akoby ste si chceli zapnúť zips na úzkych nohaviciach. Pomaly vydýchnite, počkajte 15 sekúnd, potom svaly uvoľnite a postup znova zopakujte. Cvičenie môžete ukončiť rýchlou prechádzkou. Stačí auto zaparkovať trochu ďalej alebo vystúpiť z autobusu či električky o zastávku skôr. Pokiaľ to nemáte do práce ďaleko, namiesto auta či verejnej dopravy choďte pešo, alebo prevetrajte bicykel.

Po príchode do práce vymeňte výťah za schody – desať minút kráčania po schodoch vám totiž dodá viac energie ako káva. Vždy keď je to možné, namiesto virtuálnej komunikácie sa prejdite ku stolu kolegu a navrhnite, aby ste sa počas pracovného stretnutia prechádzali.

V kancelárii

Keď sedíte za stolom, je čas, aby ste si spevnili brušné svaly a vytvarovali pás. Vystrite nohy, zdvihnite ich zo zeme a vydržte 15 sekúnd. Znova ich položte na zem a cvičenie opakujte. Aktivuje to svaly trupu. Na vytvarovanie pásu sú skvelé otočky. Vystrite chrbát, spustite ramená, spevnite trup, vydýchnite a pomaly sa otáčajte doprava a doľava. Ak chcete popri práci posilňovať, môžete si kúpiť závažia, ktoré sa pripevňujú na ruky či na nohy a vaše cvičenie bude ešte efektívnejšie.

Ak máte tú možnosť, zabezpečte si výškovo nastaviteľný stôl, ktorý si viete zdvihnúť a pracovať pri ňom v stoji. Počas práce v stoji môžete občas spraviť niekoľko výpadov, alebo drepov.  Pokiaľ chcete precvičiť brušné svaly, skvelou voľbou je vymeniť stoličku za fitloptu. Na fitlopte budete kvôli udržiavaniu rovnováhy sedieť viac vzpriamene.

shutterstock_686345752.jpg

Počas prestávky

Využiť na maximum môžete aj svoju prestávku na obed. Mnoho posilňovní ponúka 30-minútové vysoko intenzívne intervalové cvičenia. Ak táto alternatíva nie je pre vás, prebehnite sa do parku, spravte zopár plankov a brušákov alebo si rýchlou chôdzou vybavte záležitosti v meste. Myseľ vám osvieži aj pohodová prechádzka s kolegom a zároveň zvýši vašu popoludňajšiu produktivitu.

Ak máte možnosť pracovať z domu, doprajte si pohyb aj počas dňa. Môžete si dať rýchlu prestávku, počas ktorej sa poprechádzate, alebo si zacvičíte. Skúste napríklad skákanie cez švihadlo, či dokonca krátky beh. Ak nechcete odchádzať z domu, máme pre vás tipy na niekoľko aeróbnych a posilňovacích cvikov, ktoré môžete vykonávať kedykoľvek.

Po práci

Ak máte sedavé zamestnanie, nezanedbávajte pohyb, aby ste si nespôsobili problémy s pohybovým aparátom. Pripravili sme pre vás v spolupráci s Janou Earl video s cvikmi pre tých, ktorý strávia denne niekoľko hodín v sede.

Monitorujte aj počet krokov, ktoré spravíte za deň a okúste sa denne zvýšiť počet krokov aspoň o niekoľko. Zaobstarajte si smart hodinky, vďaka ktorým budete vedieť svoju aktivitu mapovať. Vďaka tomu vás cvičenie neomrzí a vy zostanete motivovaní!

Práca v administratíve so sebou prináša niekoľko zdravotných rizík. Pripravte sa na ne vďaka poisteniu Hviezda kancelárie od poisťovne Generali, ktoré kryje ochorenia, ktoré trápia sedavé povolania.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.