projekt poisťovne logo generali

Ako si správne vybrať bicykel a doplnky? Radí odborník

13. 05. 2021

Bicyklovanie má množstvo benefitov. Je to skvelý šport, ktorý šetrí naše kĺby, udržiava nás v dobrej kondícii a umožňuje nám spoznávať krásy nášho okolia. Je to však aj alternatíva osobnej dopravy, ktorá šetrí životné prostredie.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cyklistike, aby sme si užili bezstarostnú a bezpečnú jazdu na dvoch kolesách. Vás a váš bicykel pomôže ochrániť aj poistenie bicyklov od poisťovne Generali, ktoré vás kryje pri krádeži a môžete sa naň spoľahnúť aj v prípade nehody.

Ako si vybrať vhodný bicykel, či už ako dopravný prostriedok alebo na rekreáciu, aké doplnky si vybrať a ako sa o svoj bicykel správne starať, sme sa pýtali Milana Branického z Green Bike.

V dnešnej dobe už existuje naozaj množstvo možností. Zhrňme si teda, aké rôzne typy bicyklov existujú.

Existujú tri hlavné typy bicyklov, respektíve elektrobicyklov, a to cestné (gravel) bicykle, krosové či tréningové a tretí typ sú horské bicykle s kolesami vo veľkosti 26“, 27,5“ a 29“. Okrem týchto bicyklov existujú aj rôzne špeciálne, ako napríklad skladacie bicykle, jednokolky či tandemy.

Ktoré typy bicyklov sú vhodné do ktorých terénov, resp. za akým účelom?

Cestné bicykle sú určené na asfaltový povrch a cesty a sú vhodné najmä pre vášnivých cyklistov, ktorí jazdia dlhšie trasy. Čo sa týka krosových bicyklov, tie sa môžu využívať na asfalte a okrem toho sú vhodné aj na nespevnené poľné cesty, za účelom rekreácie a na výlety s rodinou. Krosový bicykel je teda vhodný kompromis, ak sa chystáte jazdiť po cestách a v menej náročnom teréne. A horské bicykle, ako aj naznačuje názov, sú určené do lesa a na lesné cestičky a sú prispôsobené jazde po nerovnom teréne.

shutterstock_5843941122.jpg

Čo všetko treba zohľadniť pri výbere bicykla, či už pre dospelého alebo dieťa?

V prvom rade treba vziať do úvahy, kde sa bude s bicyklom jazdiť, pretože je rozdiel, či chcete jazdiť v lese alebo na hrádzi. Ďalej sa zohľadňuje, koľko kilometrov približne nabicyklujete, teda či bicyklujete skôr rekreačne alebo viac aktívne. Samozrejme, rozhoduje aj rozpočet, aký máte vyhradený na kúpu bicykla.

Veľkosť rámu bicykla sa vyberá na základe výšky, či už dospelého alebo dieťaťa. V tomto vám najlepšie poradia v špecializovanej predajni, pretože rôzni výrobcovia používajú rôzne označenia veľkostí.

Do kvalitného bicykla, ktorý nám bude slúžiť roky, je zrejme nevyhnutné investovať. Na čo treba v prvom rade dbať? 

Odporúčame kupovať bicykle od známych výrobcov, pri ktorých viete, že sú použité kvalitné súčiastky. Ak chcete bicykel, ktorý budete používať dlho, mala by tomu zodpovedať aj kvalita. Preto je vhodné navštíviť predajňu, ktorá sa špecializuje na bicykle, lebo tam vám v tom vedia presne poradiť.

A samozrejme, aby vám bicykel čo najdlhšie a najlepšie slúžil, treba sa oň starať a pravidelne ho servisovať, čo mnohí zanedbávajú. Aj preto si treba dať pozor už pri kúpe bicykla. Ak bude mať bicykel nekvalitné plastové súčiastky, môže sa stať, že vám ho v servise nedokážu opraviť.

Aké sú najnovšie trendy či vychytávky, či už pri samotných bicykloch alebo doplnkoch?

Ako napredujú technológie, vyvíjajú sa aj samotné bicykle a doplnky. I keď podstata zostáva rovnaká, prichádzajú napríklad nové materiály, technologické vylepšenia a dizajnové trendy.

Pomaly stúpa napríklad záujem o elektrobicykle, hlavne u tých, ktorých cyklistika baví a chcú skúšať dlhšie trasy a terény, ktoré nie sú vhodné pre bežné bicykle. Za posledný rok, aj vplyvom pandémie, u nás záujem o bicyklovanie narástol. Viacerí si začali bicykle požičiavať – ak jazdia len príležitostne, prípadne si chcú bicykel vyskúšať, je to pre nich lepšia alternatíva.

shutterstock_6292466842.jpg

Ak už do bicykla investujeme, určite by sme oň veľmi neradi prišli. Na Slovensku sa však ročne ukradnú stovky bicyklov. Generali ako jediná poisťovňa na trhu prináša poistenie šité na mieru cyklistov, ktoré kryje aj pri krádeži. Aké zámky a bezpečnostné prvky sú najvhodnejšie, ak nechceme o bicykel prísť?

Je potrebné rozlišovať, kde a na ako dlho nechávame bicykel bez dozoru a na základe toho treba do zámku investovať. Existujú rôzne typy zámkov, napríklad lankové, špirálové, reťazové, U-zámky, skladacie či dokonca zámky s alarmom, ktoré majiteľa upozornia pri opakovanej manipulácii. Nepísaným pravidlom je, že do zámku je vhodné investovať 10 percent z ceny bicykla.

Aby sme predišli zraneniam, poraďte nám, aké ochranné pomôcky sú pre vášnivých cyklistov podľa vás nevyhnutné?

Každý cyklista by si mal určite zabezpečiť kvalitnú cyklistickú prilbu, ktorá vám môže v mnohých prípadoch zachrániť zdravie či dokonca život. Dôležité sú tiež reflexné prvky, vďaka ktorým je cyklista lepšie viditeľný v šere a tme. Existujú tiež rôzne chrániče, ktoré sa hodia, napríklad keď sa chystáte do náročnejšieho terénu.

Ak už doma máme bicykel, ako sa oň treba starať? Čo treba pri príprave na sezónu skontrolovať?

Pred začiatkom sezóny treba hlavne skontrolovať funkčnosť bŕzd a tlak v pneumatikách. Ak si nie ste istí, ako na to, treba navštíviť špecializovaný servis. Pred prvou jazdou je tiež vhodné vyčistiť a namazať reťaz.

Čo najčastejšie podceňujeme pri údržbe?

Mnohí ľudia si myslia, že pri bicykloch je všetko bezúdržbové, opak je však pravdou. Bicykel treba pravidelne servisovať, ideálne raz do roka. A ako som spomínal, je dôležité skontrolovať si bicykel ešte pred sezónou, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam na cestách.

Akú máte v posledných rokoch skúsenosť, čo sa týka bicyklovania? Rastie záujem ľudí o tento šport? Sú Slováci národom cyklistov?

Myslím, že aj vďaka Petrovi Saganovi sa u nás cyklistika veľmi spopularizovala. Každý rok vidíme zvýšený záujem o bicyklovanie hlavne po zimnom období, keď sa zlepší počasie a ľudia chcú začať športovať. Bicyklovanie je vhodné pre väčšinu ľudí, pretože je to naozaj všestranný šport, ktorý sa dá praktizovať individuálne aj skupinovo, na rôznych povrchoch a na rôznych terénoch a sami si určujete aj náročnosť a čas, ktorý mu chcete venovať.

Máte nejaké obľúbené cyklotrasy, ktoré by ste našim čitateľom odporučili?

Určite môžem odporučiť cyklotrasy po Malých Karpatoch, ako aj cestičky po hrádzi popri Dunaji a skvelá je aj cyklotrasa Jurava (Svätý Jur, Rača, Vajnory).

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.