projekt poisťovne logo generali

Ako učiť deti finančnej gramotnosti už odmalička

25. 10. 2022

Učenie detí finančnej gramotnosti môže byť zložitá úloha. No s trochou trpezlivosti a našimi tipmi to zvládnete. Ideálne je začať už v predškolskom veku a postupne dieťaťu vysvetľovať rôzne princípy finančnej gramotnosti.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému plánovaniu rodinného rozpočtu. Majte svoje financie pod kontrolou aj v neistých časoch. V poisťovni Generali vám poradíme, ako optimalizovať svoje poistenie či nájsť vhodné finančné produkty pre vás na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Kedy začať?

Približne od piatich rokov by podľa psychológov mali deti postupne začať chápať, že každý človek má svoj vlastný duševný svet. Keďže peniaze majú hodnotu, dávajú sa a prijímajú na základe rôznych vzťahov, je to vhodný vek na to, aby ste deti začali učiť finančnej gramotnosti. A čím skôr začnete, tým pevnejšie budú mať tieto zvyky zakorenené.

Určite dieťaťu mesačné vreckové, ktoré budete navyšovať časom a s ktorým si dieťa môže narábať, ako chce. Naučte ho peniaze aj zarobiť. Odmeňte ho bonusovou čiastkou za vykonané domáce práce, dobré výsledky v škole či poskytnutú pomoc kamarátom či rodine.

Ako pomôcť dieťaťu so šetrením

Peniaze, ktoré si dieťa šetrí, najskôr odkladajte do priehľadnej pokladničky, aby videlo, ako pribúdajú. Potom si spoločne stanovte jednoduché ciele. Ak si vaše dieťa chce kúpiť novú hračku, vysvetlite mu, ako si na ňu môže našetriť z vreckového. A keď odolá nerozvážnemu utrácaniu, prispejte mu do pokladničky v závislosti od toho, koľko peňazí si už ušetrilo. Inými slovami – vyplaťte mu úroky!

Pripomínajte dieťaťu, že peniaze môžu mať rôzne podoby, ktoré si treba zrátať. Môžete mu dávať časť vreckového v hotovosti a časť mu nabíjať na vlastný detský bankový účet, aby sa naučilo požívať aj platobnú kartu. Hoci pre vás môže byť jednoduchšie peniaze posielať dieťaťu iba digitálne, je dôležité, aby sa naučilo narábať aj s hotovosťou. Reálne tak vidí hodnotu peňazí a naučí sa tak lepšie hospodáriť.

shutterstock_78975901.jpg

A čo rozumné míňanie?

Keď dieťa dosiahne cieľ svojho šetrenia, nechajte ho, aby si vybralo, po čom túži, a zaplatilo za to samo. Vytvorí to nielen pozitívnu asociáciu medzi šetrením a získaním vytúženej veci, ale pochopí aj kľúčový moment v učení finančnej gramotnosti – fakt, že peniaze a majetok si treba zaslúžiť.

Okrem podporovania šetrenia a odrádzania od impulzívnych nákupov je dôležité nechať dieťa, aby robilo svoje vlastné rozhodnutia. Tie ho naučia, aké má nadmerné utrácanie dôsledky. Keď si dieťa uvedomí, že to, na čo si šetrí, mu vy nekúpite, ani mu nevrátite peniaze, ktoré na niečo minulo (ak si znova nenašetrí), čoskoro sa naučí, že finančná disciplína mu prinesie veci, ktoré si najviac želá.

Vezmite ho so sebou na nákup do potravín. Ešte predtým si zostavte nákupný zoznam, ktorého sa budete držať a ak dieťa zatúži po niečom ďalšom, čo nemáte na zozname, napríklad po sladkosti, môže si ju kúpiť zo svojho vreckového. Naučí sa tak zhodnotiť, či danú vec naozaj chce, alebo je to len počiatočný impulz. Ak mu danú vec kúpite vy, môže vám ju následne vyplatiť, aby sa naučilo, že dlhy je potrebné splácať.

Kedy začať s nastavením rozpočtu?

Keď sa v škole začne učiť počítať, naučte ho zapisovať si, na čo peniaze míňa a vypočítať, koľko mu zostáva. Bude sa tak zamýšľať nad tým, či peniaze minulo správne a koľko ho čo stálo. Na konci mesiaca spoločne prehodnoťte tento zápis. Analyzujte, na čo dieťa minulo svoje peniažky a pýtajte sa ho, či by niektoré svoje rozhodnutia zmenilo. Spolu si tak dokážete nastaviť rozumný mesačný rozpočet.

shutterstock_176500682.jpg

Okrem toho ho naučte aj princípy ochrany svojho majetku, napríklad vhodným poistením. To, ako poistenie funguje, mu môžete znázorniť napríklad na hračkárskom autíčku, či domčeku pre bábiky. Vysvetlite mu, že ak bude platiť pravidelne nejakú čiastku (ktorú mu môžete ukázať napríklad pomocou papierikov, či hračkárskych peňazí), keby sa autíčko, či domček poškodil, alebo zničil, škodu mu nahradíte.

Učenie hrou

Učte sa finančnej gramotnosti aj zábavnou formou. Môžete si napríklad zahrať stolové hry ako Monopoly či Investor. Národná banka Slovenska prostredníctvom projektu 5peňazí pripravila pre deti poučné rozprávky, ktoré ich poučia o peniazoch a v ktorých nájdete aj zábavné aktivity a témy na diskusiu s deťmi.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.