projekt poisťovne logo generali

Jednoduché a rýchle tipy, ako ušetriť

06. 05. 2024

Možno si myslíte, že vám každý mesiac ostáva z výplaty príliš málo peňazí na to, aby ste mohli šetriť alebo investovať. Aj drobné úspory môžu časom vyniesť slušnú čiastku.

Peniaze sú veľká a citlivá téma. Poďte sa s nami o nich dozvedieť viac, aby namiesto vrások na čele ste si vedeli prostredníctvom nich vyčariť úsmev na perách. Tento mesiac sa venujeme financiám jednoducho a zrozumiteľne – ekonomika, investície, poistenie, sporenie – a všetko čo s tým, súvisí. A keďže vieme, že každý je jedinečný, v Generali vám vždy radi poradíme poistenie pre všetky vaše potreby a ciele.

Skúste si spočítať, koľko peňazí zhltnú tie zdanlivo zanedbateľné každodenné útraty v dlhšom časovom horizonte. Niekedy stačia drobné zmeny v našich zvykoch a na konci roka si môžeme dopriať ten vysnívaný výlet alebo investovať ušetrené peniaze a vytvárať si tak rezervu na dôchodok.

Jednoduché a rýchle tipy, ako ušetriť

Porovnávajte alternatívy pri väčších nákupoch

Pokiaľ ide o veľké nákupy, najlepšie je najskôr porozhliadať sa a spraviť si prieskum. Platí to nielen pri menších nákupoch, ako sú napríklad koberce, televízory či kuchynské roboty, ale aj pri veľkých výdavkoch, akým je napríklad kúpa auta. Porovnávanie cien alebo čakanie na výpredaj vám tak môže ušetriť pomerne veľké množstvo peňazí. Podobne je to pri službách. Skôr než sa pre nejakú rozhodnete, nezaškodí si spraviť porovnanie jednotlivých poskytovateľov.

Jedlo plánujte vopred

Či pracujete v kancelárii alebo doma, plánovanie jedál môže byť skutočnou záchranou – ušetríte peniaze i čas a vyhnete sa impulzívnemu nákupu nezdravého jedla. Dôležité je, aby ste sa rozhodli, čo budete jesť, avšak dostatočne skoro. Budete tak mať čas na spísanie zoznamu potravín, nákup, prípravu, varenie a uskladnenie jedál na týždeň dopredu.

Pozor na výdavky za donášku jedla

Vďaka úspore času, zľavám a premyslenému marketingu môže byť objednávanie jedla cez aplikácie mimoriadne lákavé a jednoduché. Ak tak urobíte niekoľkokrát do týždňa, môže to znamenať desiatky až stovky eur minutých navyše. Pozrite si históriu svojich objednávok, možno vás to motivuje variť viac doma.

shutterstock_1685033932.jpg

Vyskúšajte aplikácie na šetrenie peňazí

Existuje mnoho aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť s rozpočtom a dokážu sledovať vaše výdavky. Ide napríklad o českú aplikáciu Spendee (Android/iOS) alebo aplikáciu Wallet (Android/iOS). Podrobnejšie prehľady o útratách z vášho bankového účtu (prevodmi alebo platbami kartou) nájdete v každej dobrej mobilnej aplikácii internet bankingu. Tieto aplikácie vám umožňujú sledovať účty, plánovať platby a zbierať informácie o všetkých vašich výdavkoch na jednom mieste, čo vám pomôže zlepšiť plánovanie svojich financií a šetrenia.

Nestrácajte prehľad o minciach

Platenie zvyšnými mincami je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako môžete šetriť peniaze. Nenechávajte ich roztratené na miestach, kde na ne môžete zabudnúť. Spravte si z nich malé kôpky, aby ste vedeli, akú majú hodnotu a nabudúce, keď pôjdete do obchodu, si ich zoberte so sebou. V obchode určite ocenia, že platíte presnú sumu drobnými mincami.

Kávu a čaj si robte doma

Štýlové kaviarne sú síce stále obľúbenejšie, no suma za vašu každodennú dávku kofeínu by sa mohla za mesiac vyšplhať pomerne vysoko. Hoci návšteva kaviarne či čajovne môže byť príjemným spestrením, skúste sa poobzerať aj po kvalitnej termoske, ktorá vám pomôže ušetriť pokojne aj pár desiatok eur mesačne.

shutterstock_1523910629.jpg

Nezabudnite na vlastnú nákupnú tašku

Vo väčšine obchodov si za tašku dnes už priplatíte. A síce je to len pár centov, no v priebehu roka môže táto suma narásť. Ak si kúpite pár látkových tašiek, môžete ich opätovne používať a dokonca oprať, ak sa zašpinia. Ušetríte a navyše pomôžete chrániť naše životné prostredie.

Šetrite vďaka svojim nohám

Nestáva sa vám niekedy, že sadáte do auta aj vtedy, keď by ste vlastne nemuseli? Skúste do svojho dňa zahrnúť viac pohybu a ušetríte nielen na palive či lístkoch na autobus, ale zlepšíte si aj kondičku a vyhnete sa dopravným zápcham.

Odborníci na šetrenie nakupujú premyslene

Ľudia už dnes nenakupujú len vtedy, keď niečo potrebujú. Svet rýchlej módy premenil nákupy oblečenia, doplnkov či dokonca domácich potrieb na zážitkové aktivity. Preto si pred kúpou vždy položte otázku, či naozaj danú vec potrebujete a počkajte deň alebo dva. Nadšenie z nového možno vyprchá a váš bankový účet zostane nedotknutý.

Kreditnú kartu využívajte s rozvahou

Platby kreditnou kartou uľahčujú míňanie peňazí, keďže v reálnom čase nevidíte pokles zostatku na účte. Človek vtedy musí byť mimoriadne disciplinovaný, aby neutrácal zbytočne veľa. Ak chcete ušetriť, vyhnite sa spontánnym nákupom s kreditnou kartou.

Obálková metóda

Táto metóda môže zmeniť váš pohľad na to, koľko a čo míňate. Vyžaduje si dôkladne naplánovať rozpočet a fyzicky si vytvoriť obálky s rôznymi kategóriami všetkých vašich mesačných výdavkov. Pripravíte si tak obálky na bývanie, na jedlo, na kozmetiku a drogériu, na oblečenie, na cestovanie, na voľnočasové aktivity, na sporenie a iné. Do týchto obálok si na začiatku mesiaca vložíte konkrétny obnos hotovosti s tým, že miniete len to a nič viac. To, že míňate peniaze fyzicky a nie len virtuálne, vám pomôže získať lepší prehľad o vašich výdavkoch a je väčšia šanca, že skôr zaradíte spiatočku pri impulzívnych nákupoch.

Nezabudnite zhasnúť

Zníženie spotreby elektrickej energie môže mať na vaše úspory obrovský vplyv. Používajte úsporné žiarovky a ak je to možné, vyhnite sa veľkým požieračom energie, ako sú napríklad klimatizácie či prietokové ohrievače vody. Zhasínajte svetlá a vypínajte spotrebiče, ktoré nepoužívate – čudovali by ste sa, koľko energie dokážu spotrebovať.

Žite spoločensky doma

Namiesto reštaurácií a barov navrhnite nabudúce večeru s priateľmi u vás doma. Každý môže niečo priniesť a nabudúce sa stretnete u niekoho iného. Jedlo a pitie vás vyjde oveľa menej a navyše sa zabavíte pri prezentácií svojich kulinárskych schopností. Podľa nálady si tiež môžete zvoliť elegantný či ležérny dress code a rozhodne vás už neprekvapí záverečná v podniku.

Poistite sa

Poistenie je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zabezpečiť, že sa v prípade nešťastia nedostanete do finančných problémov. Životné poistenie, zdravotné poistenie, poistenie vozidla, poistenie domácnosti či dokonca cestovné poistenie sa postarajú o nečakané výdavky, ktoré sa z času na čas prihodia každému. Preto sa uistite, že ste vhodne a primerane vo všetkých oblastiach poistení.

Investujte rozumne

Šetrenie nie je len o veľkej zmene v životnom štýle či zrieknutí sa potešení. Investovanie aj drobnej časti príjmu je skvelým spôsobom, ako sa pripraviť na budúcnosť. Môžete si vybrať aj sporiace produkty, ktoré poskytujú výhody zloženého úročenia. Obráťte sa na vašu banku alebo človeka vo vašom okolí, ktorý sa vyzná a nechajte si poradiť.

A rada na záver? Vyvarujte sa impulzívnym nákupom a stanovte si konkrétne ciele sporenia aj míňania. Spočítajte si, koľko miniete za každodenné maličkosti, a napíšte si, ako by ste mohli s ušetrenými peniazmi naložiť. Tak získate veľkú motiváciu, aby ste sa svojho nového sporiaceho plánu držali!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.