Ako zostať fit aj na dovolenke
Dovolenky sú na to, aby ste si poriadne oddýchli, užívali si voľno a vychutnali si všetky tie maškrty, ktorým ste sa doma snažili vyhýbať. No práve to môže spôsobiť, že po takomto oddychu bude vaša váha ukazovať aj o 4 kilá viac.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme bezpečnému cestovaniu. O to, aby ste si dovolenku v zahraničí aj v slovenských horách užili bez zbytočných starostí, sa postarajú cestovné poistenie a poistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré vám poskytnú potrebnú ochranu a bezpečie.
Pozrite si preto naše jednoduché tipy, ako si dosýta užiť dovolenku a zároveň dbať na zdravý životný štýl.
Rozhýbte sa
Hoci máte na dovolenke tendenciu upustiť od svojho zvyčajného zdravého životného štýlu, je mnoho spôsobov, ako zostať fit aj na dovolenke a zároveň si oddýchnuť od posilňovne. Spravte si romantickú prechádzku po pláži, vystúpte o zastávku skôr, k najbližšej pamiatke sa prejdite po vlastných alebo si jednoducho krátko zacvičte jogu v hotelovej izbe. Buďte aktívni, vyberte sa na túru, choďte si zaplávať, vyskúšajte nejaký plážový alebo vodný šport. Nielen že sa skvele zabavíte, ale spálite aj energiu prijatú z väčších porcií jedla.
Nezabudnite na zdravé jedlá a jedzte pomaly
Štúdie ukazujú, že lákavé bufetové stoly dokážu narušiť zvyky aj tých, ktorí sa bežne stravujú zdravo. Dovolenkári majú totiž na dosah rôzne druhy lákavých jedál. Namiesto vyprážaných jedál siahnite radšej po grilovaných. Ak však aj zvolíte menej zdravú alternatívu, ako prílohu si doprajte veľkú porciu čerstvej zeleniny. Dobrým tipom je tiež používať menší tanier. Ak budete aj po skonzumovaní jednej porcie stále hladní, môžete si nabrať znovu.
Ak ste v reštaurácii, myslite na to, aké veľké porcie zvyčajne jete. Ak sa vám zdá, že je predjedlo či hlavné jedlo príliš štedré, pokojne sa s niekým oň podeľte. Namiesto vyprážaných zemiakov si ako prílohu objednajte zeleninový šalát a nezabúdajte ani na ovocie, ktoré vás po dni strávenom na slnku osvieži a hydratuje.
Snažte sa jesť pomaly a jedlo si skutočne vychutnávať. Môže totiž trvať až do 20 minút, kým sa dostaví pocit sýtosti. Až keď sa jedlo dostáva do nášho žalúdka sa začnú uvoľňovať hormóny, ktoré signalizujú nášmu mozgu, že sme plní a to môže trvať 5 až 20 minút. Ak pre pocit hladu zjete rýchlo veľa, až po uplynutí tohto času sa budete cítiť prejedení. Aby ste po večeri pomohli svojmu tráveniu, vyberte sa na prechádzku – každý krok sa počíta.
A hlavne, ak nie ste hladní, nejedzte. Keď je vonku teplo a nežiada sa vám jesť obed, dajte si namiesto toho trochu ovocia, zeleniny alebo ľahký snack.
Pozor na skryté kalórie
Kalorické drinky na pláži sú zaručeným spôsobom, ako sabotovať zdravé stravovanie a dopriať si aj 650 kalórií naraz, ktoré sa postarajú nielen o nepríjemnú rannú opicu. Na objem skonzumovaného alkoholu je potrebné si dávať pozor. Neprekračujte odporúčané množstvo na týždeň (35 jednotiek alkoholu u mužov a 21 jednotiek u žien) a s každým skonzumovaným nápojom si doprajte aspoň jeden pohár vody.
Tiež je pravdepodobné, že po konzumácii alkoholu zjete viac a doprajete si viac nezdravého jedla. Štúdie totiž zistili, že alkohol nie len že podporuje chuť do jedla, ale znižuje aj našu inhibičnú kontrolu a máme potom väčší problém odolať lákavým dobrotám.
Dopĺňajte tekutiny
Voda je pre správne fungovanie nášho organizmu nevyhnutná. Dehydratácia môže spôsobiť závrate, únavu, suchú kožu a ťažkosti s trávením. Pamätajte preto na dostatočný príjem vody počas celého dňa. Často sa stáva, že si pocit smädu pomýlime s pocitom hladu. Ak máte pocit hladu hoci ste nedávno jedli, skúste vypiť pohár vody. Nemusí to však byť pravidlom, preto sa naučte rozpoznávať signály vášho tela, aby ste ho naopak nevyhladovali príliš, čo môže neskôr tiež viesť k prejedaniu.