projekt poisťovne logo generali

Obľúbené vodné športy a kde si ich môžete vyskúšať

11. 06. 2021

V lete mnohých láka osvieženie a oddych pri vode. Nemusí to však byť len o kúpaní a opaľovaní. Ak obľubujete aktívny odpočinok a radi si doprajete trochu adrenalínu alebo chcete skúsiť niečo nové, inšpirujte sa našimi tipmi na obľúbené vodné športy a lokality, kde si ich môžete vyskúšať.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme bezpečnému cestovaniu. O to, aby ste si dovolenku v zahraničí aj v slovenských horách užili bez zbytočných starostí, sa postarajú cestovné poisteniepoistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré vám poskytnú potrebnú ochranu a bezpečie.

Windsurfing a kitesurfing

Windsurfing je šport, ktorý v sebe spája surfovanie a plachtenie. Vznikol v Kalifornii v 60-tych rokoch a časom sa zdokonaľoval a spopularizoval vo svete. „Pri windsurfingu sa používa plachta na zachytenie vetra, čím sa celý windsurf pohne dopredu. Na windsurfing je potrebná doska, plachta, rahno a sťažeň. Tí pokročilejší budú potrebovať trapéz, do ktorého sa zavesia pri silnejšom vetre,“ vysvetľuje Martin Madara z portálu windsurf.sk.

Pár rokov nato sa objavil kitesurfing, ktorý sa považuje za extrémny šport. Rozdiel medzi týmito športmi je, že pri windsurfingu máte plachtu pripevnenú k doske, pričom pri kitesurfingu vás vlečie „kite“, ktorý surfer ovláda pomocou približne 25-metrových šnúr. „V ostatnom čase je veľmi populárny kitesurfing, pri ktorom sa používa padák – kite na zachytenie vetra. Doska, na ktorej sa stojí, je menšia ako na windsurfing. Tomuto športu sa venuje čoraz viac ľudí, lebo je pomerne ľahké naučiť sa ho,“ objasňuje Martin Madara. „Na kitesurfing je potrebná doska, padák a bar so šnúrami. Padák sa nafukuje pumpou, ktorá je väčšinou súčasťou balenia padáka.“

Pre tieto športy je potrebný vietor. Ak si ich chcete vyskúšať, tieto lokality sú na to ideálne: „Najlepšie podmienky pre windsurfing a kitesurfing u nás sú na vodných nádržiach Kráľová, Sĺňava, Domaša, ale aj na rieke Dunaj pri Kalinkove alebo Šamoríne. V zahraničí je to najmä polostrov Pelješac v Chorvátsku, Prasonissi na Rodose alebo Fuerteventura na Kanárskych ostrovoch,“ odporúča Martin Madara.

Viac informácií o týchto športoch, ako aj diskusie s členmi klubu nájdete na windsurf.sk.

shutterstock_634689614.jpg

Paddleboard

Paddleboard je všestranný šport, ktorý sa u nás teší čoraz väčšej popularite. Na paddleboarde môžete sedieť, kľačať aj stáť, najnáročnejšie je naučiť sa udržať rovnováhu na doske. Pri tomto športe zapojíte množstvo svalov tela, takže je vhodný, ak chcete spevniť svoje svalstvo. „Paddleboard je najľahší z vodných športov, preto sa mu venuje čoraz viac ľudí u nás aj v zahraničí. Najviac populárnymi sú nafukovacie paddleboardy, ktoré sú ľahké a kompaktné, takže sa ľahko prenášajú. Pádla sa používajú laminátové, pokročilejší jazdci používajú aj karbónové pádla,“ vysvetľuje Martin Madara. Na vhodnom paddleboarde sa môžete povoziť aj dvaja naraz, a ak sa na to cítite, môžete so sebou zobrať aj psíka.

Ak ste začiatočník, ideálne sú pre vás jazerá a stojaté vody. Ak ste už v paddleboardingu zdatnejší, môžete si ho vyskúšať aj na riekach či v protiprúde. Vďaka svojej všestrannosti si tento šport môžete vyskúšať na mnohých miestach na Slovensku. „Dnes vidno paddleboard na väčšine vodných plôch na Slovensku. Na vyskúšanie je najlepšie požičať si ho v miestnej požičovni,“ dodáva Martin Madara.

shutterstock_1079236577.jpg

Vodáctvo a rafting

Slovensko je vďaka svojej spleti riek plné skvelých lokalít pre vodákov. Či už uprednostňujete dobrodružnejšiu alebo rekreačnú plavbu s rodinou, každý si príde na svoje. Ak ste úplný začiatočník, je vhodné navštíviť kurz či vyhľadať inštruktora, ktorý vám ukáže základnú techniku, eskimácke obraty, potrebnú výstroj a poučí vás o bezpečnosti.

Brázdiť vody môžete na kajaku, kanoe alebo na rafte. Rozdiel medzi kajakom a kanoe spočíva v tom, že v kajaku sa sedí s nohami pred sebou a poháňa sa obojstranným pádlom, pričom v kanoe sa kľačí alebo pri niektorých typoch sedí na sedačke a pádlujete jednolistovým pádlom. Dôležitý je výber vhodného pádla – pri kajakárskom pádle treba dbať na jeho dĺžku, ktorá sa určuje podľa výšky, na účel použitia pádla a na orientáciu pádla. Kanoistické pádla sa tiež vyberajú podľa výšky a typu vody, v ktorej sa chystáte jazdiť. U nás sú vodákmi obľúbené rieky Váh, Hron, Nitra, ale aj Dunaj či Morava.

Pri raftingu sedí v širšom gumovom člne viacero osôb a väčšinou sa splavuje s guidom, ktorý raft riadi. Najatraktívnejším je rafting na riekach a divokých vodách. Najpopulárnejšími lokalitami na rafting sú na Slovensku rieky Dunajec, Orava, Váh, Nitra, Ondava a Hron.

Konkrétne odporúčania, kam na splav, a ďalšie dobré tipy nájdete v tomto článku.

shutterstock_1069123397.jpg

Vodné lyžovanie, wakeboard a wakeskate

Začiatky vodného lyžovania sa datujú až do roku 1922, keď si v Spojených štátoch Ralph Samuelson pripevnil na nohy dosky ako lyže a nechal sa na vode vliecť pomocou šnúry na bielizeň. Vodné lyžovanie sa teší veľkej obľube aj u nás. Tento šport sa dá praktizovať v dvoch formách – jazdca môže ťahať motorový čln alebo vlek.

Obdobami vodného lyžovania sú wakeboarding a wakeskating, ktoré sú kombináciou vodného lyžovania, snowboardingu (resp. skateboardingu) a surfovania. Pri týchto športoch sa dajú predvádzať rôzne triky.

Aby ste na lyžiach či na doske dokázali držať rovnováhu, budete potrebovať dostatočnú silu a svalovú vytrvalosť. Dôležité je tiež dbať na bezpečnosť. Lyžiar by mal mať vždy oblečenú záchrannú vestu, prispôsobiť rýchlosť jazdy svojim schopnostiam a ubezpečiť sa, že sa v ceste jazdy nenachádzajú žiadne prekážky. Pri lyžovaní za člnom musia byť v člne prítomní dvaja ľudia – vodič a sledovateľ, ktorý nespúšťa zrak z lyžiara a signalizuje vodičovi, ak lyžiar spadne či stráca rovnováhu.

Vodné lyžovanie za vlekom si u nás môžete vyskúšať napríklad na Wakelake na Zlatých pieskoch, na vodnej nádrži Sĺňava pri Piešťanoch a v Trixen:Wake & Ski Parku v Košiciach. Lyžovanie za člnom je dostupné na vodnom diele Čunovo, na Liptovskej Mare či na vodnej nádrži v Blatnom.

shutterstock_215741893.jpg

Potápanie

V súvislosti s potápaním mnohých ako prvé napadne more, potápať sa však dá aj u nás na Slovensku. „Mnohí si potápanie vyskúšajú na dovolenke pri mori v hotelových dive centrách a  po návrate domov sa rozhodnú spraviť si kurz potápania,“ vysvetľuje Martin Ferák z potápačského centra Academia Aquatica. „Ponor na skúšku však môžete absolvovať aj u nás buď v bazéne alebo na jazere, a ak vás to chytí, môžete absolvovať kurz, po ktorom získate certifikát, ktorý platí doživotne a po celom svete.“

Potápanie má aj na Slovensku svojich skalných fanúšikov, ktorých každoročne pribúda. „Najväčší rozmach sme zažili v druhej polovici 90. rokov, keď zažívalo rekreačné potápanie veľkú popularitu. Teraz sa to ustálilo, no každý rok u nás pribudne stabilný počet nových potápačov,“ objasňuje Martin Ferák.

Hoci sa potápanie často radí medzi adrenalínové športy, Martin Ferák s týmto prívlastkom nesúhlasí. „Naopak, potápanie je veľmi pokojný šport, pri ktorom si treba zachovať chladnú hlavu a užívať si prírodu okolo seba. Ak ste milovníkom prírody, vody a dobrodružstva, tento šport si určite zamilujete. Dá sa to prirovnať ku kozmonautom vo vesmíre, ktorí objavujú nový svet.“

Aby ste sa mohli potápať samostatne, je potrebné absolvovať kurz, pri ktorom získate potrené zručnosti a vedomosti od skúsených inštruktorov. „Ponúkame tri úrovne kurzov: základný kurz, pri ktorom sa naučíte fungovať s prístrojom a potápate sa do hĺbky 18 metrov, pokročilý, kde sa už môžete potápať do 40 metrov, čo je maximálna hĺbka pre rekreačné potápanie, a osvojíte si nové znalosti ako potápanie v noci či pri zníženej viditeľnosti, a tretia úroveň je tzv. „rescue diver“, teda záchranár, hoci nie na profesionálnej úrovni, ale v rámci neho sa naučíte vnímať svoje okolie a riešiť problémy. Okrem toho existujú špecializované kurzy s úzkym zameraním,“ hovorí Martin Ferák.

No a keď už absolvujete potápačský kurz, ktoré sú najkrajšie lokality na potápanie? „U nás na Slovensku sú obľúbenými potápačskými lokalitami štrkoviská, najmä v oblasti Podunajskej nížiny, kvôli pomerne dobrej viditeľnosti. Medzi tieto lokality patria napríklad Senec – Gulášska, Veľké Košariská či Dunajská Lužná. Čím mladšie je štrkové jazero, tým je lepšia viditeľnosť.

Čo sa týka zahraničných lokalít, tropické vody v Egypte, Indonézii, Karibiku či Mexiku sú rajom pre potápačov, ktorí chcú pozorovať pestrý život pod hladinou. Vhodné sú tiež destinácie popri Stredozemnom mori, ako Sardínia, Elba či Korzika, ale krásne miesta nájdete aj v Chorvátsku,“ odporúča Martin Ferák.

shutterstock_127605290.jpg

 

Zdroje:

https://showmeslovakia.eu/vodne-sporty/

https://slovakia.travel/co-vidiet-a-robit/sport-a-aktivny-oddych/vodne-sporty

https://www.surfclub.sk/sk/vss/sport/vodne-lyzovanie/

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.