projekt poisťovne logo generali

Deti a peniaze – kedy a prečo im založiť bankový účet?

06. 05. 2024

Vedieť pracovať s peniazmi a s tým spojená finančná zodpovednosť je jednou z najdôležitejších zručností, ktorú by sme mali mať úplne všetci. A práve túto zodpovednosť, by sme mali naučiť aj svoje deti, aby sa s financiami naučili narábať už od nízkeho veku a získať tak včasne finančnú gramotnosť.

Peniaze sú veľká a citlivá téma. Poďte sa s nami o nich dozvedieť viac, aby namiesto vrások na čele ste si vedeli prostredníctvom nich vyčariť úsmev na perách. Tento mesiac sa venujeme financiám jednoducho a zrozumiteľne – ekonomika, investície, poistenie, sporenie – a všetko čo s tým, súvisí. A keďže vieme, že každý je jedinečný, v Generali vám vždy radi poradíme poistenie pre všetky vaše potreby a ciele.

Jedným z týchto spôsobov, ako ich tomu naučiť je, že im otvoríte bankový účet. Vďaka tomuto kroku sa postupne s vašou pomocou môžu naučiť hospodáriť s peniazmi. Budú mať skvelú príležitosť financovať si svoje malé sny a budú si budovať vzťah k sporeniu a investovaniu. V tomto článku sa pozrieme na to, ako otvoriť bankový účet pre svoje dieťa, kedy je vhodný vek na tento krok, dostupné možnosti účtov a mnohé výhody, ktoré s týmto krokom súvisia.

Vhodný vek na otvorenie bankového účtu pre vaše dieťa

V súvislosti s týmto, si určite kladiete otázku, kedy je ten vhodný vek, kedy založiť dieťaťu svoj vlastný bankový účet? V tomto smere je ale veľmi ťažko povedať presné číslo. Ideálny čas na to je, ak je dieťa už dostatočne vyspelé na to, aby chápalo základné princípy peňazí a začalo si vážiť ich hodnotu.

Väčšina bánk umožňuje otvorenie účtu pre deti od 6 rokov. V tomto veku už väčšina detí rozumie tomu, že peniaze nie sú nekonečný zdroj, a že naučiť sa s nimi správne hospodáriť je dosť dôležité. Avšak každá banka si stanovuje svoj vlastný limit. Napríklad niektoré banky ponúkajú detský účet od 0 do 15 rokov.

shutterstock_2157528783.jpg

Aké sú dostupné typy účtov pre deti?

Pokiaľ sa rozhodnete, že otvoríte účet svojmu dieťaťu, môžete mať na výber medzi sporiacim účtom a bežným účtom pre deti a mládež. Každý z týchto typov účtov má svoje vlastné výhody aj nevýhody a je dôležité, aby ste zvážili, ktorý z nich bude najvýhodnejší pre potreby a ciele vášho dieťaťa.

Sporiaci účet

Tento druh sporenia sa obvykle vytvára ako doplnok k bežnému účtu pre deti, ktorý máte otvorený v konkrétnej banke. Sporiaci účet je zvyčajne bez poplatku, ale jeho nevýhodou je, že ponúka veľmi nízky úrok od 0 do 1% (s výnimkou niektorých bánk). A práve preto sa vzhľadom na malú výšku úroku, sporiace účty neodporúčajú na dlhodobé sporenie.

V súvislosti s týmto typom účtu, máte pri založení na výber z dvoch možností:

  • Sporiaci účet, ktorý bude založený na meno dieťaťa

V tomto prípade budete disponentom účtu vy, ako rodič, až kým dieťa nedosiahne plnoletosť. Výnosy z účtu môžete použiť na uspokojenie potrieb ratolesti, avšak dieťa má právo na vyúčtovanie. Akonáhle dosiahne dieťa plnoletosť, stáva sa jediným majiteľom týchto úspor.

  • Sporiaci účet, ktorý bude na založený na meno rodiča

Keďže tento účet zakladáte na svoje meno, vy ste jediným vlastníkom tohto účtu, čo vám dáva právo nakladať s ním, a teda aj s financiami, podľa vlastného uváženia. Aj v prípade, že vaše dieťa dosiahne plnoletosť, budete mať stále oprávnenie rozhodovať o peniazoch, ktoré sa na danom účte budú nachádzať. Tu ale myslite na to, že v prípade rozvodu sa môže stať, že úspory budú použité na iné účely než ste pôvodne plánovali. Druhým kritickým bodom je, že v prípade exekúcie, vám môže exekútor siahnuť na usporené peniaze.

Bežný účet pre deti alebo mládež

Bežný účet pre deti alebo mládež je podobný tomu bežnému účtu pre dospelých, ale s istými obmedzeniami. Detský účet môže pomôcť dieťaťu naučiť sa sledovať svoje transakcie, spravovať prichádzajúce a odchádzajúce platby a získavať prvotné skúsenosti s digitálnymi bankovými operáciami. Tento typ môže zahŕňať funkcie, ktoré chránia deti pred nekontrolovanými výdavkami a učia ich základy finančnej gramotnosti. Ďalšou výhodou je, že vy, ako rodič, máte možnosť aktívne spravovať účet svojho dieťaťa. Vďaka tomu môžete sledovať a ovplyvňovať spôsob jeho hospodárenia.

Väčšina komerčných bánk na Slovensku poskytuje detský účet bezplatne – aj za otvorenie, vedenie účtu a vydanie platobnej karty. Je to výhoda oproti bežným účtom, pri ktorých sú všetky tieto úkony spoplatnené.

Investičný účet

Aj keď deti v útlom veku ešte nie, ale vy určite myslíte na ich budúcnosť. Z toho dôvodu im môžete založiť investičný účet, vďaka ktorému im budete môcť sporiť na dlhodobé ciele, akými je napríklad vysokoškolské vzdelanie alebo štart do dospeláckeho života.

V prípade investičných účtov máte možnosť získať vyšší výnos než na bežnom sporení, kde sa peniaze zhodnocujú malým % a nedokážu bojovať s infláciou. Investičné účty sú rizikovejšie, no pri dobre zvolenom modely sú výkyvy hodnôt pri sporení 10 až 20 rokov zanedbateľné.

Zároveň pre staršie deti je tiež skvelým nástrojom na zvyšovanie finančnej gramotnosti.

Aké sú výhody otvorenia bankového účtu pre dieťa?

Otvorenie bankového účtu pre dieťa so sebou prináša mnohé výhody:

Finančné vzdelávanie

Otvorením účtu sa dieťa môže začať viac zaujímať o peniaze a o tom, ako fungujú. Vzhľadom na to, že budú disponovať vlastnými financiami, začnú sa učiť o cenách, výdavkoch a základných princípoch hospodárenia. Dnes ku každému účtu máte k dispozícii aj aplikáciu, v ktorej dieťa vidí pohyby peňazí a prehľadné grafy – príjmy a výdaje. Práve tieto aplikácie mu môžu pomôcť pochopiť svet peňazí, ktorý sa presúva do virtuálnej roviny a pre deti môže byť o to ťažšie túto tému uchopiť, keďže peňazí sa už nedotýkajú, nemajú pre nich objem.

Digitálna gramotnosť

V dnešnej digitálnej dobe je dôležité, aby deti získali skúsenosti s online bankovníctvom a digitálnymi transakciami. Tým, že svojmu dieťaťu otvoríte účet a poskytnete mu k nemu aplikáciu, vytvoríte mu príležitosť naučiť ho všetky dôležité zručnosti už od mala.

Úročenie

Sporiaci účet môže poskytnúť dieťaťu skvelý úvod do sveta úrokov a možného pasívneho príjmu. Učiť sa, ako funguje úročenie na jeho úsporách už od útleho veku, môže byť cennou radou do života.

Bezpečnosť

Mnohé bežné účty pre mládež poskytujú možnosť platiť s kartou s obmedzeným limitom, čo dieťa naučí zodpovednému používaniu karty. Zároveň tak bude chránené pred nekontrolovanými výdavkami.

shutterstock_2184811937.jpg

Stanovenie cieľov

Dieťa si vďaka účtu môže stanoviť svoje ciele, ktoré chce dosiahnuť. Napríklad si môžu ukladať peniaze na veci, ktoré si naozaj prajú, a tým sa učia disciplíne a plánovaniu.

Otvorenie bankového účtu pre vaše dieťa je investíciou do jeho finančnej budúcnosti. S vašou pomocou sa vďaka tomu naučí zodpovedne hospodáriť s peniazmi a dokáže sa učiť finančným základom.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.