projekt poisťovne logo generali

Ako bezpečne jazdiť na elektrickej kolobežke

08. 04. 2024

Jazda na kolobežkách, hlavne tých elektrických, sa v poslednej dobe stala veľmi obľúbenou činnosťou mladých a taktiež aj dospelých ľudí. No a často už nejde ani tak o zábavu, pretože jazdenie na elektrických kolobežkách je už skôr vecou, týkajúcou sa prepravy z bodu A do bodu B.

Tento mesiac si posvietime na cesty a ako na nich byť čo najviac v bezpečí pri každej jazde. Tu naozaj platí – lepšie byť pripravený ako prekvapený. Ak chcete od svojho PZP dostať viac, vyberte si z balíkov s rozšíreným krytím aj pre vaše auto. A vďaka komplexným asistenčným službám ti pomôžeme vyriešiť každý problém, ktorý ťa po ceste stretne.

Niet sa čomu čudovať, kolobežky sa stali veľmi jednoduchým a účinným dopravným prostriedkom, vďaka ktorému sa v mestách ľudia dostávajú do práce, alebo kdekoľvek bez toho, aby boli niekde v zápchach. No a netreba zabudnúť spomenúť ani dôležitý fakt, že sú skvelou ekologickou alternatívou k používaniu automobilov alebo prostriedkov verejnej hromadnej dopravy.

Ekologická alternatíva, ktorá sa teší svojej popularite

Jazdenie na elektrických kolobežkách je v podstate rýchly a efektívny spôsob prepravy po meste bez nutnosti hľadať parkovacie miesto alebo čakať na verejnú dopravu. Ich kompaktný dizajn a možnosť skladania ich povyšujú ešte na vyššiu úroveň, že sú ľahko prenosné a môžu tak byť ľahko súčasťou každodenného životného štýlu. A okrem toho, vo väčších mestách číhajú na ľudí aj zdieľané kolobežky, za ktorých požičanie si môže každý zaplatiť a užívať si tak jazdu bez toho, aby vlastnil svoju vlastnú e-kolobežku.

No spolu s tým tu prichádza jedno veľké riziko, a to je, že tieto kolobežky nevyužívajú len dospelí ľudia, ale aj deti a teenageri. Zákon o cestnej premávke hovorí o tom, že na elektrickej kolobežke môžu jazdiť na ceste len deti staršie ako 15 rokov, a deti pod 15 rokov môžu jazdiť len na poľnej ceste, v obytných zónach alebo cestičke pre cyklistov. Ale je skutočnosť naozaj taká? Žiaľ, často sa na nich na cestách premávajú aj deti oveľa mladšie ako 15 rokov. A tie nielen, že nepoznajú pravidlá cestnej premávky na kolobežkách, ale ešte aj riskantne jazdia hore-dole, a svojou jazdou tak neohrozujú len seba, ale sú hrozbou aj pre okolie.

Pravidlá cestnej premávky na kolobežke však často neovládajú ani dospelí. Práve vďaka tomu vzniká dosť dopravných nehôd. Ako teda jazdiť na kolobežke tak, aby bola jazda bezpečná?

shutterstock_1503719021.jpg

Ako bezpečne jazdiť na elektrickej kolobežke?

Na to, aby sa dalo predísť nehodám a nebezpečným situáciám je veľmi dôležité, aby každý jeden človek, ktorý chce jazdiť na elektrickej kolobežke, poznal zákon o cestnej premávke a taktiež aj pravidlá týkajúce sa jazdy na kolobežkách. Vďaka osvojeniu si týchto pravidiel a ich striktným dodržiavaním sa veľmi jednoducho a efektívne dokáže znížiť počet nehôd a kritických situácií, ktoré vznikajú pri týchto jazdách. Čím sa teda riadiť?

  • Aj napriek tomu, že v zákone nie je uvedené, že na kolobežkách a elektrických kolobežkách musíte mať prilbu alebo reflexnú vestu, z hľadiska vašej bezpečnosti a vo vlastnom záujme je vysoko odporúčané tieto ochranné pomôcky nosiť.
  • Osvetlenie na kolobežkách musí byť. Tak, ako aj vozidlá či bicykle musia byť povinne osvetlené, rovnako aj kolobežky musia mať svetlá vpredu a vzadu a to hlavne počas tmy, šera alebo hmly.
  • Elektrické kolobežky sa riadia rovnakými zákonmi ako bicykle. Ak s kolobežkou jazdíte na ceste, musíte samozrejme dodržiavať prednosť sprava.
  • Zákon povoľuje jazdiť na elektrických kolobežkách po ceste deťom, ktoré majú 15 a viac rokov. Deti, ktoré sú mladšie nesmú s kolobežkou vyjsť na cestu a jazdiť môžu len po poľnej ceste, v obytnej zóne, lesnej ceste alebo napríklad po ceste pre cyklistov.
  • Je možné jazdiť s elektrickou kolobežkou aj na chodníku, avšak v tomto prípade musia vodiči kolobežky jazdiť len na pravej strane a svojou jazdou nesmú za žiadnych okolností ohrozovať chodcov. Okrem toho tiež na chodníku môžu jazdiť len rýchlosťou chôdze, čo je maximálne 5 km/h.

shutterstock_1987131179.jpg

  • S elektro kolobežkou je možné jazdiť aj po krajnici, avšak za žiadnych okolností nesmú na krajnici jazdiť dvaja a viacerí kolobežkári vedľa seba. Na krajnici je možné jazdiť len jednotlivo za sebou.
  • Jazda na kolobežke je určená len pre jedného človeka. Žiaľ veľmi často sa stáva, že na kolobežkách jazdia dvaja ľudia. Toto je však prísne zakázané, a je to zakázané aj v prípade, že tak chce jazdiť rodič so svojím dieťaťom.
  • Je dôležité signalizovať svoje zámery. Aj keď sa pri jazde musíte držať pevne oboma rukami riadidiel kolobežky, v prípade, ak plánujete zmeniť smer jazdy alebo zastaviť, je dôležité to jasne signalizovať ostatným účastníkom premávky. To pomáha predchádzať nehodám a zlepšuje bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky.
  • Tolerancia alkoholu v krvi pri jazde na elektrickej kolobežke v obci alebo po ceste pre cyklistov je 0,5 promile. Avšak aj napriek tomu, z hľadiska bezpečnosti rozhodne neriaďte elektrickú kolobežku ani pod týmto minimálnym vplyvom. Pri jazde na kolobežke mimo obce je alkohol v krvi prísne zakázaný.
  • Pri jazde na e-kolobežke buďte ostražitý. Rozhodne nepočúvajte hudbu a plne sa sústreďte na premávku a všetko čo sa deje okolo vás.

Treba si uvedomiť, že kolobežka nie je hračka. Rovnako, ako sa hovorí, že auto môže byť zbraňou, zbraňou sa môže stať aj elektrická kolobežka. A to hlavne, ak pri jej jazde nie sú dodržané pravidlá cestnej premávky. Takže jazdu na nej treba brať seriózne vážne a zodpovedne.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.