Cestovanie s karavanom – pre koho (nie) je ideálnou dovolenkou
Nebudem vám klamať, vydať sa na dovolenku (alebo aspoň kratší výlet) s karavanom bolo mojím snom z detstva. Keď sa to pred rokom podarilo a vyrazili sme sa na náš prvý trip do okolia českých Valtíc a Mikulova, skákal som od radosti. Šoférovať viac ako 3-tonový karavan s tzv. alkovňou (nadstavba nad šoférom, kde sa vyspia 2 deti alebo jeden dospelák) bol tak trochu zvláštny pocit. Akoby som šoféroval autobus, a pritom na to stačí „béčko“ na vodičáku. Neskôr v lete sme vyskúšali aj tzv. kempervan (rozdiely nájdete v článku), no po prvom predĺženom víkende som pochopil, že kempervan nie je pre každého. Pre všetkých ostatných však môže byť ideálnou dovolenkou. Pre nás určite!
Sloboda vs. komfort?
Ten moment, keď vnímate za chrbtom menšiu garsónku s kuchyňou, miniatúrnou obývačkou, samostatnou sprchou a celkom komfortnou dvojposteľou, znamenal pre mňa pocit slobody. Parkovať na divoko je dnes už v krajinách EÚ pomerne náročné (pre odvážlivcov však stále možné), napriek tomu môžete vyraziť takmer kedykoľvek a takmer kdekoľvek.
Nájdu sa aj poriadni dobrodruhovia, ktorí si v karavane užijú aj lyžovačku plnú snehu. Nás to skôr ťahá k vode a aktívnemu oddychu. Parkujeme, rozťahujeme markízu, pripájame „dvestodvadsiatku“ a pred dňom plným zážitkov si večer otvárame fľašu vínka. Vyrážame zväčša mimo hlavnej sezóny.
Ak netrpíte klaustrofóbiou, v karavane nájdete naozaj všetko, čo potrebujete. Dámy si vďaka extrémne veľkému úložnému priestoru môžu zbaliť všetky veci, ktoré uznajú za vhodné. Truhla na auto pôsobí pri „garáži“ karavanu ako menšia kabelka. Plynový sporák umožňuje navariť, chladnička s mrazničkou zase zbaliť aj menej trvanlivé zásoby.
K dispozícii máte klímu aj nezávislé kúrenie a potom už záleží iba od konfigurácie konkrétneho vozidla, či sa dovnútra zmestíte a pohodlne vyspíte dvaja, štyria, prípadne viacerí. Štvormiestny karavan bol pre nás dvoch extrémne pohodlný. Keďže som prvú noc trochu chrápal, Hanka ma „vyhnala“ zo zadnej spálne hore do „alkovne”.
Pokiaľ karavan naplníte cestujúcimi do jeho maximálnej kapacity, dávajte si pozor na to, s kým sa vydáte na cestu. Najmä v prípade horšieho počasia budete s týmito ľuďmi zdieľať vcelku stiesnené priestory. Karavan nikdy neponúkne komfort hotelu a ak ste vyznávačmi plážových ležadiel (nič proti, aj my si takýto pocit občas doprajeme) a outdoor vám nevonia, karavan nebude pre vás to pravé.
Ak však máte radi aktívny oddych, bicykel, prírodu, windsurfing alebo čokoľvek podobné, rozhodne to vyskúšajte. Jasné, že nemusíte karavan hneď kupovať (ich ceny sú miestami dosť uletené), dnes si ho aj na Slovensku viete pohodlne prenajať.
Cena dovolenky s karavanom vs. cena klasickej dovolenky
Treba však povedať, že ani cena za prenájom karavanu nie je úplne symbolická. Typicky sa pohybuje od 100 do 170 € na deň. Súčasťou ceny je prenájom samotného auta s určitou výbavou. Niektoré požičovne vám napríklad kempingovú výbavu pridajú ako bonus, iné vás za ňu „skásnu“ do plusu.
V cene zvyknú byť niektoré diaľničné známky (slovenská, česká, rakúska alebo ich kombinácie) a poistenie vrátane havarijného. Odporúčame si pred cestou radšej dvakrát overiť, či platí aj v krajine, kam sa chcete vydať.
Za doplatok sú potom všetky tie „drobnosti“, ktoré sa nazbierajú – servisný a upratovací poplatok, posteľná bielizeň, poplatok za psíka, spotrebovaný plyn (ktorým sa napája sporák aj chladnička s mrazničkou) a nie úplne malá čiastka za naftu.
Takže za týždňový výlet s prenajatým karavanom sa pohodlne dostanete na 1600 – 2000 €, čo je dôkazom, že cena dovolenky s karavanom neznamená automaticky dovolenku, na ktorej ušetríte. Je to o slobode, neviazanosti a tak trochu aj o vykročení zo svojej komfortnej zóny. Pre niekoho je však práve karavan tou najkomfortnejšou zónou.
Karavan vs. obytný príves vs. kempervan
V zásade existujú v karavaningovom svete 3 typy vozidiel:
- Karavan – je to väčšie nákladné auto, ktoré má obytný priestor (nadstavbu) integrovanú s dopravným prostriedkom a presúvate ho po ceste ako jeden kus.
- Obytný príves – obytnú časť zapriahnete za ťažné zariadenie iného auta.
- Kempervan – na prvý pohľad bežný 7- až 9-miestny automobil, ktorý má svoje vnútro prerobené na kempovacie účely.
Ktorý typ vozidla si vybrať na váš prvý kemping? Skúste si možno iba predstaviť, čo od takéhoto karavaningového tripu očakávate. Klasický karavan je vhodný skôr vtedy, ak neplánujete až tak objavovať mestá a nechcete sa každý deň presúvať, ale chcete mať pri jednom dlhšom presune pocit, že máte všetko so sebou.
Karavan je ideálny, ak chcete „chillovať” & grilovať a zároveň chcete mať dostatočný komfort, prípadne ak máte domáceho miláčika. Úplne ideálny je najmä pre aktívne založené rodiny s deťmi.
Obytný príves je zaujímavá kombinácia, ak hľadáte komfort, slobodu a zároveň chcete spoznávať aj okolie. S „obytňákom“ zakempujete vo vybranej destinácii, zaparkujete a ťažným autom sa môžete poľahky vydať spoznávať okolie.
Obytný príves je tiež výrazne lacnejší ako samotný karavan (priemerne cca 3- až 4-násobne). Zároveň však musíte vlastniť automobil s dostatočným výkonom, aby ste si mohli svoj „domov“ za sebou potiahnuť. Obytný príves ponúka vo vnútri často ešte väčší komfort ako karavan.
Veľmi zaujímavou alternatívou najmä pre aktívne oddychujúcich mladších ľudí či páry alebo partie sú tzv. kempervany. Ak je pre vás hotel zbytočným luxusom, lebo si chodíte do postele skutočne iba ľahnúť a nemáte problém s minimálnym priestorom, kempervan ponúka niečo, čo karavan a obytný príves nemôžu.
Dokážete sa s ním schovať na mnohých miestach a tváriť sa pritom ako bežné auto – teda sa ľahko premiestniť alebo ušetriť na spotrebe pri rozpočítaní na viacero osôb. S kempervanom zaparkujete aj na bežnom parkovacom mieste a platíte za neho poplatky (parkovanie, diaľničné poplatky, mýta) ako v prípade bežného auta, čo pri karavane neplatí.
Náš favorit? Teda aspoň zatiaľ…
Dvaja mladí ľudia, ktorí radi aktívne oddychujú, spoznávajú nové miesta a kultúry, nepotrebujú 5-hviezdičkový hotel. Na druhú stranu zima počas spánku a nedostatok priestoru nám tiež veľmi nelahodí, aj keď sa k sebe radi pritúlime, preto nám zatiaľ najviac vyhovuje bežný karavan.
Ten poskytuje kombináciu slobody, komfortu a priestrannosti. Nevýhodou je cena, pri aktuálnych cenách nových aj jazdených zostane vlastníctvo veľkého karavanu zatiaľ iba snom.
Kempervany sme si tiež vyskúšali, neprišli sme síce 100 % fyzicky oddýchnutí, ale na druhej strane sme na 100 % načerpali psychických síl. Dvaja ľudia, psík a možnosť zaparkovať na miestach, ktoré ponúkajú luxusné prírodné výhľady – to veru áno!
Spoznáte s ním miesta, ktoré v žiadnych bedekroch nenájdete. Ak by sa však raz pritrafilo dieťatko, najlepšou kombináciou bude asi obytný príves, ktorý je cenovo dostupný a ponúka komfort veľkého karavanu.
Dobrá rada z prvej ruky nad zlato
Skúsili ste už karavaning? Ak s karavaningom začínate alebo sa chcete v tomto svete zorientovať, mrknite napríklad na túto veľkú česko-slovenskú facebookovú skupinu, ktorá sa venuje karavaningu.
Ak chcete vidieť ponuku na vlastné oči, môžete sa porozhliadnuť na veľkej brnianskej výstave Caravaning, ktorá sa koná každý rok v novembri.
Ak vás tento článok inšpiroval k zapožičaniu karavanu, prívesu alebo kempervanu, pokojne sa nám ozvite na jozo@cestujemespolu.com, radi vám z vlastnej skúsenosti poradíme, kde nájsť najlepší deal.
Šťastné a pohodové cesty s karavanom!