projekt poisťovne logo generali

Chráň svoje dieťa na sociálnych sieťach

31. 03. 2023

Zdieľaním obrázkov a noviniek online môžeme udržiavať kontakt s rodinou a priateľmi, nech sú kdekoľvek vo svete. Je ale potrebné si dať pozor na to, čo a ako zdieľame, aby sme seba ani svoje deti nevystavovali nebezpečenstvu či strate súkromia.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej tým najmenším. Cieľom každého rodiča je chrániť svoje dieťa. Rovnakú úlohu má aj životné poistenie pre deti od poisťovne Generali, vďaka ktorému bude vaše dieťa zabezpečené pri neočakávaných udalostiach.

Predíďte krádeži identity, nechcenému zdieľaniu fotiek, či poškodeniu dobrého mena.

Pozor na riziká

Riziko 1: Krádež totožnosti

Určite si to už na svojich sociálnych sieťach videl/-a: oznámenie, že sa narodilo bábätko, s dátumom narodenia, mierami a menom. Rodič si to zrejme ani neuvedomil, ale práve zdieľal so svetom osobné údaje svojho dieťaťa. A ak nemá správne nastavené súkromie, k týmto údajom sa následne môže dostať ktokoľvek.

Podľa prieskumu až 75 % rodičov, ktorí používajú sociálne médiá aspoň raz za mesiac, pravidelne zdieľa fotografie, videá a novinky o svojich deťoch na internete, pričom len 7 % uviedlo, že si nastavili súkromie zobrazovania uverejnených fotiek. Predpokladá sa, že do roku 2030 budú dve tretiny podvodov s identitou, ktoré postihnú mladých ľudí nad 18 rokov, dôsledkom nadmerného zdieľania osobných údajov rodičmi a príbuznými.

Riziko 2: Odhalenie polohy dieťaťa

Geolokačné údaje vložené do videí a fotiek môžu odhaliť, kde bývate, kam chodí tvoje dieťa do školy a kde trávi voľný čas. To môže dieťa v reálnom svete vystaviť riziku, pretože predátorskí neznámi môžu sledovať jeho/jej pohyb.

Riziko 3: Poškodenie dobrého mena

Digitálna prítomnosť dieťaťa s ním môže zostať po celý život, preto mysli na to, ako by budúci vzdelávací ústav alebo zamestnávateľ mohol vnímať informácie, ktoré zverejníš ty, alebo neskôr aj on/-a.

Problémom môže byť aj zneužitie fotografií, ktoré  si môže tretia osoba voľne stiahnuť. Tvár vášho dieťaťa sa razom môže ocitnúť vďaka fotomontáži na nevhodnej fotografii a šíriť sa tak internetom.

shutterstock_2136876033.jpg

Zdieľaj, ale bezpečne

Ak budeš k zdieľaniu pristupovať zodpovedne, je možné mnohým z týchto rizík predísť. Dodržiavaj niekoľko základných pravidiel:

  • Pochop rozdiel medzi verejným a súkromným zdieľaním

Pravidelne kontroluj nastavenia ochrany súkromia tvojho účtu na sociálnych sieťach, aby si zistil/-a, ktoré informácie v profile sú viditeľné pre všetkých, a aby si mohol/-la kontrolovať, ktoré príspevky sú súkromné a ktoré verejné. Uisti sa, že poznáš a dôveruješ ľuďom, ktorí si budú môcť prezerať tvoje súkromné príspevky. Rodinné fotoalbumy si vieš nastaviť tak, aby ho videli len príbuzní, alebo blízki známi.

Keď bude mať tvoje dieťa už vlastné sociálne siete, rozprávajte sa o bezpečnosti, aby sa tiež naučil/-a dávať si pozor na to, čo zdieľa.

  • Nezverejňuj svoju polohu

Mnohé zariadenia vkladajú do snímok geografické informácie ako je čas a poloha. Lokalizačné služby fotoaparátu môžeš jednoducho vypnúť v nastaveniach telefónu, zatiaľ čo všetky sociálne platformy majú nastavenie polohy, ktoré sa dá vypnúť, aby aplikácia nezaznamenávala, kde bola fotka alebo video nasnímané.

  • Vyhni sa identifikačným informáciám

Prekontroluj každý príspevok a spýtaj sa sám/sama seba: neobsahuje informácie, ktoré by mohli viesť ku krádeži totožnosti? Zdieľaš napríklad dátum narodenia svojho dieťaťa alebo odhaľuješ jeho celé meno na obrázku jeho školského vysvedčenia? Stoja tvoje deti pred domom, a zdieľaš tým vašu adresu?

  •  Pred zverejnením požiadaj svoje dieťa o súhlas

Keď sú deti dostatočne veľké na to, aby rozumeli sociálnym médiám, môžeš ich naučiť osvedčeným postupom tak, že ich začleníš do rozhodovacieho procesu. Opýtaj sa ich, či je v poriadku zverejniť niečo o nich, a tým zdôrazníš dôležitosť rešpektovania súkromia ľudí a budeš dobrým príkladom pre ich vlastné používanie sociálnych médií v budúcnosti.

Je prirodzené, že sa chceš podeliť o svoju hrdosť, radosť či vzrušenie z míľnika alebo úspechu dieťaťa. Pokiaľ budeš dodržiavať niekoľko bezpečnostných opatrení, môžeš smelo zdieľať takéto momenty s tými správnymi ľuďmi a byť pokojný/-á, že vaše údaje nebudú zneužité.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.