projekt poisťovne logo generali

Chystáte sa na lyžovačku? Máme pre vás pár užitočných rád

11. 01. 2020

Prichádza lyžiarska sezóna a s ňou sa každoročne na svahoch stanú stovky poistných udalostí. Okrem zdravotných problémov po páde či zrážke na lyžiach vedia človeku život poriadne znepríjemniť aj nemalé finančné výdavky, ktoré so sebou takéto poistné udalosti prinášajú.

Doma alebo v zahraničí

Ak sa chystáte lyžovať len na Slovensku, je vhodné pred odchodom na lyžovačku uzatvoriť poistenie do hôr, ktoré kryje náklady Horskej záchrannej služby na technické zabezpečenie záchrannej alebo pátracej akcie v horskom teréne na Slovensku.

Ak sa vyberiete lyžovať do zahraničia, pred cestou si nezabudnite uzatvoriť cestovné poistenie. Náklady na úraz pri lyžovačke v zahraničí sa totiž môžu vyšplhať aj na viac ako 100-tisíc eur. Zdravotné poistenie z toho pritom vykryje len minimum. Európsky zdravotný preukaz totiž nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, nekryje ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby. Pritom práve tieto položky sú pri poistnej udalosti najvyššie.

Náklady na úraz pri lyžovačke v zahraničí sa totiž môžu vyšplhať aj na viac ako 100-tisíc eur.

Mimo vyznačenej trate

Chystáte sa na lyžovačku? Máme pre vás pár užitočných rád

Bežné rekreačné športy ako napríklad zjazdové aj bežecké lyžovanie alebo snowboarding na vyznačených tratiach sú v cene poistenia. Ak sa však na lyžiach radi odviažete a radi jazdíte aj vo voľnom teréne a mimo vyznačených tratí, nezabudnite si pripoistiť rizikové športy. Ak by sa vám totiž stal úraz mimo vyznačenej trate a bol by nutný zásah Horskej služby, náklady by vám nehradila poisťovňa, ale človek by si ich musel hradiť sám z vlastného vrecka. To isté platí aj pre snowboardistov.

Nezabudnite na helmu

Chystáte sa na lyžovačku? Máme pre vás pár užitočných rád

Ak ste majiteľom lyžiarskej helmy, pred odchodom na lyžovačku si ju nezabudnite pribaliť, a to aj ak sa chystáte lyžovať na Slovensku, kde jej nosenie nie je povinné. Môže vám totiž skutočne zachrániť život. Na lyžovačke rozhodne odporúčame používať prilby najmä v krajinách, v ktorých to prikazuje zákon, pretože porušenie tohto príkazu môže mať za následok nielen ohrozenie vášho zdravia, ale aj krátenie poistného plnenia.

Pozor na alkohol

Na svahoch by ste mali vyhýbať konzumácii alkoholu. Pod vplyvom alkoholu sa totiž znižuje nielen vaše vnímanie a schopnosť rýchlo reagovať, ale ak pod jeho vplyvom zraníte seba alebo niekoho iného, môže to byť dôvodom na krátenie až zamietnutie poistného plnenia.

Ak pod vplyvom alkoholu zraníte seba alebo niekoho iného, môže to byť dôvodom na krátenie až zamietnutie poistného plnenia.

Zranili ste niekoho?

Chystáte sa na lyžovačku? Máme pre vás pár užitočných rád

Ak sa pri lyžovaní zraníte, liečbu úrazu, hospitalizáciu či trvalé následky vám poisťovňa preplatí z vášho úrazového poistenia. Časté sú však prípady, keď ľudia na svahu nezrania len seba, ale aj iného lyžiara. Náklady na ošetrenie, hospitalizáciu, transport či na zničené lyžiarske vybavenie poškodeného pritom znáša ten, kto zrážku zavinil. Tieto položky sa pritom môžu vyšplhať aj na desaťtisíce eur. Aby sa nestalo, že lyžovanie takto neplánovane naruší rodinný rozpočet, odporúčame vám pri lyžovačke na Slovensku alebo v Európe využiť poistenie občianskej zodpovednosti. Toto poistenie preplatí náklady na liečbu lyžiara, ktorého človek zranil, prípadne aj jeho zničený výstroj, napríklad polámané lyže.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.