projekt poisťovne logo generali

Čo by ste mali vedieť predtým, než sa postavíte na váhu

Jana Earl 02. 01. 2020

Váženie sa je jedným z najpopulárnejších spôsobov, ako merať pokrok pri chudnutí. Je to však aj jeden z najneefektívnejších a zároveň najjednoduchších spôsobov a práve preto tu mám pre vás niekoľko rád, ktoré treba pri vážení sa mať na pamäti.

Majte realistické očakávania

Začali ste novú diétu a cvičebný program a odvtedy sa vážite každý deň? Hnevá vás, keď každý jeden deň nevidíte zmeny? Žiaľ, existuje mnoho diét, ktoré hovoria ľuďom, že za týždeň môžu schudnúť kilogramy, takže majú nerealistické očakávania o tom, ako rýchlo by mali schudnúť.

Po začatí novej diéty pravdepodobne schudnete pomerne rýchlo už v prvom týždni (2 – 3 kg), ale je to väčšinou hmotnosť vody. Po tom by sa malo vaše chudnutie spomaliť, keďže správne a zdravé chudnutie je asi 400 – 500 g za týždeň. Je teda pravdepodobné, že pri pravidelnom vážení naozaj nie sú vidieť žiadne skutočné zmeny.

Vždy sa vážte za rovnakých podmienok

Kľúčovou chybou ľudí pri vážení je, že sa nevážia za rovnakých podmienok. Vaša telesná hmotnosť sa môže meniť o niekoľko kilogramov za deň v závislosti od toho, ako ste hydratovaní, či ste jedli, či nie ste náhodou chorí, o koľkej sa vážite alebo či prebiehajú nejaké hormonálne zmeny. Dôležité je, samozrejme, aj oblečenie, v ktorom sa vážite. Druhá vec, ktorú si zapamätajte, je tá, že každá váha váži inak. Ak teda používate 2 rôzne váhy, nebuďte prekvapení, že máte 2 rôzne hodnoty.

Ak chcete sledovať svoju váhu presne, skúste to podľa nasledujúcich pravidiel:

  • Odvážte sa skôr, ako začnete novú diétu alebo cvičebný plán.
  • Vždy sa vážte v rovnaký čas, napríklad pred raňajkami.
  • Vždy používajte rovnakú váhu.
  • Vždy noste rovnaké oblečenie, keď sa vážite.

Nevážte sa po dovolenke alebo po oslavách

Sú chvíle, kedy sa zabávame so svojimi priateľmi a rodinou (Vianoce, sviatky, narodeniny, v piatok večer atď.) a pri týchto príležitostiach je pravdepodobné, že budeme maškrtiť, budeme mať pár pohárikov alkoholu, kúsok torty alebo pizzu (ja nikdy neodolám koláčom).

Dôležité je, aby ste si uvedomili, že je to súčasť života a po týchto udalostiach viete, že budete vážiť trochu viac. Avšak je to len reakcia vášho tela na zmeny v strave a po niekoľkých dňoch, ak sa dostanete späť ku svojej predchádzajúcej zdravej strave a cvičeniu, sa všetko vráti do normálu. Nie je teda dôvod vážiť sa deň po dovolenke alebo oslave a zbytočne sa rozrušovať. Sústreďte sa na to, aby ste sa dostali nazad do vašej rutiny a potom sa môžete zase začať vážiť.

Čo by ste mali vedieť predtým, než sa postavíte na váhu

Hmotnosť nehovorí skutočný príbeh

Hmotnosť môže byť užitočná, avšak tá nám „nehovorí skutočný príbeh“, resp. neukazuje skutočný stav, a to preto, lebo vám nepovie zloženie vašej hmotnosti (t. j. koľko tuku, svalov a vody vaše telo má). Ak sa chystáte začať nový cvičebný program a novú diétu, mali by ste vedieť, že budete strácať na tuku a naberať na svalstve. To znamená, že vaša skutočná hmotnosť sa veľmi nezníži, ale vy ste znížili celkový obsah telesného tuku. A treba vedieť, že svaly sú ťažšie ako tuk (ja som teraz útlejšia, ale vážim viac než pred 2 rokmi). To je dôvod, prečo aj iné spôsoby merania pokroku môžu byť užitočné.

Existujú aj iné spôsoby

Váženie môže byť dobrým spôsobom, ako merať pokrok, ale ja vždy odporúčam klientom, aby to kombinovali s inými metódami.

Napríklad:

  • Pravidelne sa foťte. (Uistite sa, že sa fotíte za rovnakých podmienok! Napríklad vždy v pondelok o 7:00 ráno v plavkách.)
  • Merajte sa (pás, boky, ruky a stehná).
  • Sledujte, ako vám sadne vaše oblečenie.
  • Sledujte, či dostávate komplimenty od ostatných ľudí. 🙂

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.