Čo je amaxofóbia a ako prekonať strach zo šoférovania?
Existuje mnoho fóbií a práve amaxofóbia je jednou z tých menej známych. Ide o strach zo šoférovania vozidla či z cestovania v ňom, ktorým vo svete trpí mnoho ľudí. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako bojovať s prejavmi amaxofóbie a zaručiť, že každá ďalšia jazda bude o niečo príjemnejšia.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na cestách a rôznym auto-moto témam. V tom, aby ste sa na cestách cítili bezpečne, vám pomôže aj povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie od poisťovne Generali, ktoré si vyskladáte na mieru podľa svojich predstáv.
Čo je amaxofóbia?
Amaxofóbia je fóbia z jazdy autom, a to bez ohľadu na to, či ste vodič alebo spolujazdec. Názov pochádza z gréckych slov amaxo (voz) a fobia (strach). Ľudia trpiaci touto poruchou sa neboja áut ako takých, ale toho, že nad ním stratia kontrolu oni alebo iný vodič. Okrem tejto fóbie trpia mnohí aj inými formami úzkosti. O amaxofóbiu sa jedná vtedy, keď úzkostné prejavy pretrvávajú dlhodobo a negatívne ovplyvňujú každodenné fungovanie. Človek trpiaci touto fóbiou spraví všetko pre to, aby sa vyhol situácii, v ktorej sa úzkostná reakcia spustí.
Príčiny a prejavy amaxofóbie
Príčiny amaxofóbie
S fóbiou sa ľudia nerodia. Strach ovplyvňujú skúsenosti, spomienky a mnohí majú naň z rôznych dôvodov predispozície. Amaxofóbiu často spôsobujú traumatické skúsenosti z minulosti. Je napríklad bežné, že u ľudí, ktorí zažili dopravnú nehodu, sa neskôr vyvinie amaxofóbia. Keď nastúpia do auta, tieto traumatické spomienky zosilnejú a môže sa dostaviť nával panickej úzkosti. Našťastie existujú terapie, ktoré sa zameriavajú na podobné traumatické spomienky a pomáhajú prekonať strach zo šoférovania vozidla či cestovania v ňom. Fóbia sa však môže objaviť aj keď takúto traumatickú skúsenosť nemáte. Môžu ju vyvolať aj správy o autonehodách či negatívne skúsenosti blízkych osôb, o ktorých vám porozprávajú.
Medzi prejavy amaxofóbie patrí aj strach zo šoférovania v nepriaznivých poveternostných či svetelných podmienkach. Fóbia sa môže zosilniť, keď ide o šoférovanie v neznámom prostredí alebo ide z nejakého dôvodu o neobvyklú cestu.
Prejavy amaxofóbie
Amaxofóbia sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Medzi tie najbežnejšie patrí zvýšený tep, tlak v hrudi, potenie, závrat či zažívacie ťažkosti. Tieto symptómy sa nemusia objaviť len pri šoférovaní. Niekedy len samotná predstava, že sedíte v aute, môže tieto prejavy naštartovať.
Nie je tiež nič neobvyklé, že ľudia trpiaci amaxofóbiou si často predstavujú tragické scenáre, ako je napríklad prevrátenie auta, zrážka s iným vozidlom, porucha auta na diaľnici či dopravná nehoda so svojim blízkym.
Tipy, ako prekonať strach zo šoférovania
Pomôcť môžu rôzne relaxačné techniky – dýchanie kontrolovaným, vedomým a rytmickým spôsobom napomáha sústredeniu sa a vy tak môžete rozptýliť myšlienky na to najhoršie a bezpečne prísť do cieľovej destinácie. Vyhľadať však môžete aj terapeuta, ktorý vás prevedie procesom prekonávania fóbie.
Ak chcete začať pracovať na prekonávaní svojho strachu, určite vám pomôžu profesionáli i relaxačné techniky. Začnite sedením na mieste pre pasažiera, pričom šoférovať bude osoba, ktorej dôverujete. Zavezte na známe miesto a postupne pridávajte nové a dlhšie trasy.
Ďalšou skvelou metódou je využitie simulátorov, kde si môžete v bezpečí vyskúšať rôzne dopravné situácie. Ak sa ich naučíte zvládať v tejto forme, dodá vám to sebavedomie znovu sadnúť za volant.
Nezabudnite ani na poistenie auta, vďaka ktorému sa môžete cítiť na cestách bezpečnejšie.
Ak trpíte touto fóbiou, vyhľadajte profesionálnu pomoc čo najskôr.
— https://autobild.pluska.sk/poradca/amaxofobia-trapi-takmer-kazdeho-tretieho-cloveka