projekt poisťovne logo generali

Všetko čo potrebujete vedieť pred žiadosťou o prvú hypotéku

10. 06. 2022

Kúpa nehnuteľnosti je veľké rozhodnutie. Kto kupuje po prvýkrát sa väčšinou rozhoduje mesiace, niekedy aj roky. Napriek pandémii je situácia na trhu priaznivá a o hypotéky má záujem čoraz viac Slovákov. A to aj napriek stúpajúcim cenám nehnuteľností. Rast cien a zatiaľ stále nízke úroky sú ďalšími dôvodmi, prečo sa oplatí investovať do nehnuteľností.

Tento mesiac sa venujeme bývaniu a nehnuteľnostiam. Aby bolo o vaše vysnívané bývanie dobre postarané, chráňte svoj majetok a takisto aj seba, vhodným poistením. V poisťovni Generali vám radi pomôžu nájsť tie najlepšie riešenia šité na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Ak sa zaujímate o nehnuteľnosti na ďalší predaj, môžete využiť momentálne stúpajúci exekučný predaj. Pokiaľ hľadáte skôr nehnuteľnosti vo výstavbe, spravte si prieskum medzi developermi, ktorí často ponúkajú množstvo bezplatných služieb. Nech už je vaša situácia akákoľvek, pri kúpe domu sa neponáhľajte. Existuje veľa faktorov, ktoré je potrebné dôkladne zvážiť. Ak ste sa už pre nehnuteľnosť rozhodli, nasleduje moment, ktorým si musí prejsť väčšina z nás: získanie úveru na bývanie. Možno si myslíte, že je to dlhý a komplikovaný proces, ale v skutočnosti to tak nie je. Predstavíme vám, ako môžete získať svoj prvý úver na bývanie.

Prvým krokom je poistenie

Aby ste si mohli vziať úver na bývanie, musíte si byť istí, že dokážete splácať včas a že ani mimoriadne udalosti a výdavky vás neprekvapia. Poistenie je skvelý spôsob, ako ochrániť svoju budúcnosť pred neočakávanými finančnými krízami. Je dobré myslieť do budúcna a pripraviť vašich najbližších aj na to najhoršie. Dobré životné poistenie zabezpečí, že v prípade úrazu, vážnej choroby, invalidity či predčasného úmrtia bude o vašich blízkych finančne postarané. Poistenie La Vita od poisťovne Generali vám pokryje splácanie úveru v prípade vážnych zdravotných komplikácií a dlhodobého výpadku príjmu.

Upracte si vo financiách

Predtým, ako sa obrátite na banku alebo inú finančnú inštitúciu, si urobte poriadok vo financiách. Ukáže sa, aký je váš rozpočet, akú zálohu viete ponúknuť a o akú sumu môžete požiadať. S týmito tromi údajmi sa pustite do hľadania bývania a zároveň študujte rôzne ponuky úverov na bývanie. Zamerajte sa na porovnanie úrokových sadzieb, administratívnych poplatkov a podmienok splácania rôznych inštitúcií. Pri troche snahy môžete nájsť tú najlepšiu ponuku pre vás. Ak si nie ste istí, ako na to, požiadajte o pomoc priateľov alebo nezávislého odborníka.

shutterstock_696061081.jpg

Zhodnoťte svoje úverové skóre

Skôr, ako začnete chodiť po bankách, by bolo dobré uistiť sa, že nemáte nejaké nevybavené dlhy. Nemôžete mať niekoľko osobných pôžičiek a očakávať veľký úver na bývanie. Čím nižšie je vaše kreditné skóre, tým menšie sú vaše šance získať hypotéku. Takisto nie je dobré mať neexistujúcu úverovú históriu. Ak veriteľom preukážete, že máte záznam o splácaní dlhov (napríklad účet kreditnej karty), určite to pomôže dokázať, že vám ako dlžníkovi môžu veriť.

Ďalší faktor, ktorý vám pri hypotéke pomôže, je finančná stabilita. Pokiaľ ste zamestnaný, pred podaním žiadosti by ste mali mať rovnakú prácu viac ako šesť mesiacov. Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba, veritelia budú potrebovať trochu viac istoty – vo väčšine prípadov aspoň dva alebo tri roky stabilného príjmu.

Spoločné úsilie

Pri hypotéke platíte počas obdobia 10 až 20 rokov veľa na úrokoch. Nie je to tá najlepšia stratégia, a preto sa snažte dať dokopy čo najväčší preddavok. Ak je to mimo vašich možností, zvážte možnosť rozdelenia úsilia. Dom či byť môžete kúpiť s príbuzným, partnerom alebo dokonca priateľom. A nemusí to nutne znamenať, že sa budete musieť spolu nasťahovať. Veľa ľudí hľadá príležitosti na investovanie do nehnuteľností. Možno sa aj vo vašom okolí nájde niekto, kto by bol ochotný podeliť sa s vami o hypotéku bez toho, aby sa stal vaším spolubývajúcim.

Nesiľte to a buďte chytrí

Je lepšie stráviť viac času šetrením , než sa do kúpy nehnuteľnosti pustiť priskoro a zistiť, že ste mimo svojich možností. Existuje množstvo dobrých investičných možností, vďaka ktorým sa uistíte, že splácanie úveru pôjde ako po masle. Preskúmajte taktiež rôzne výhody či daňové úľavy na úroky, ktoré sa z času na čas objavujú. V súčasnosti sa objavila možnosť pre mladých uplatniť si daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky za rok 2021. Bolo by na škodu nevyužiť podobné príležitosti.

shutterstock_795098068.jpg

Smelo vpred

Keď ste pripravení na výber hypotéky, je čas pripraviť si dokumentáciu. V prípade slovenských bánk to zahŕňa doklad totožnosti, potvrdenie o výške príjmu od zamestnávateľa, výpis z účtu, výpis z úverového registra, znalecký posudok a kúpnu zmluvu. Pamätajte na to, že doklady sa líšia v závislosti od toho, či je nehnuteľnosť novostavba alebo máte v pláne rekonštrukciu.

Predtým, ako podpíšete zmluvu o úvere, nezabudnite naposledy skontrolovať podmienky zmluvy, ako je doba splácania, podmienky predčasného splatenia a administratívne poplatky. Je tiež dobré uistiť sa, že banka nemá žiadne poplatky v prípade, že sa rozhodnete preniesť úver z jednej banky do druhej.

Poistite si domácnosť

Myslite vopred a nebuďte ako tí ľudia, čo si uvedomia dôležitosť poistenia až po utrpení škody. Keď už vlastníte nehnuteľnosť, chráňte si ju kvalitným poistením domácnosti. Výška poistného je primeraná a poskytne vám krytie proti stratám, ktoré by ste mohli utrpieť pri požiari, krádeži, vlámaní či iných ohrození majetku, ako aj prírodných katastrof. V rámci poistenia domácnosti je možné pokryť aj také veci, ako je obsah domácnosti, šperky, cennosti a umelecké diela, ktoré sa u vás doma nachádzajú.

Keď sa dostanete cez tieto kroky, bude z vás majiteľ nehnuteľnosti. Je to veľký krok a môže vás to spočiatku ohromiť. Pamätajte však, že zatiaľ čo váš príjem bude rokmi rásť, vaša pevná mesačná splátka zostane rovnaká. To znamená, že časom bude táto splátka oveľa menšou zložkou vášho príjmu, čo vám poskytne možnosť predčasne splatiť úver a znížiť svoj dlh. Je preto vhodné nastaviť si úver na maximálnu dobu splatnosti a minimalizovať tak mesačnú splátku úveru. Ušetrené peniaze budete môcť sporiť či investovať, čím si do budúcna vytvoríte možnosť predčasného splatenia úveru. Možno máte z celej tejto záležitosti strach či pochybnosti, no pokúste sa myslieť skôr na dlhodobé výhody vlastníctva nehnuteľnosti.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.