projekt poisťovne logo generali

Čo robiť, ak ste sa pošmykli na neupravenom chodníku a nemáte úrazové poistenie?

31. 01. 2019

Náhradu škody si môžete nárokovať od obce, ktorá je za danú komunikáciu zodpovedná.

Štatistiky poisťovní potvrdzujú, že počas zimných mesiacov stúpa počet úrazov spôsobených pádom alebo pošmyknutím, pričom mesačne ide o stovky prípadov. Najčastejšie sú pritom poisťovniam hlásené úrazy ako vyvrtnutie kolena, podvrtnutie zápästia, zlomeniny horných a dolných končatín či odreniny tváre a vybitie zubov.

Aj pani Alene sa stal v zime na neupravenom chodníku nepríjemný úraz. Keď kráčala po zľadovatených schodoch, stratila na nich rovnováhu, preto sa pokúsila zachytiť zábradlia, avšak keďže aj to bolo namrznuté, nielenže nezabránila pádu, ale dokonca si na zábradlí vykĺbila rameno a pomliaždila chrbát. Zo zranení sa liečila mesiac.

Ak máte uzatvorené úrazové poistenie, takýto úraz spôsobený pošmyknutím na ľade a následným pádom vám jednoducho preplatí poisťovňa. Čo však v prípade, ak úrazové poistenie nemáte a následkom úrazu ste niekoľko dní napríklad práceneschopní?

Žiadať náhradu vzniknutej škody môžete od zodpovedného za stav komunikácie. Za udržiavanie chodníkov v takom stave, aby neohrozovali zdravie ľudí či majetok, sú od mája minulého roka zodpovedné mestá a obce. Poškodený tak od nich môže požadovať náhradu škody na zdraví a jej následkov či preplatenie škody na majetku, napríklad na roztrhanom kabáte či nohaviciach.

Čo robiť, ak ste sa pošmykli na neupravenom chodníku a nemáte úrazové poistenie?

Ako postupovať

V prípade škodovej udalosti spôsobenej pádom alebo pošmyknutím na neupravenom chodníku poisťovne odporúčajú miesto fotograficky zdokumentovať, prípadne privolať mestskú políciu, ktorá zhodnotí stav cesty alebo chodníka, na ktorej došlo k úrazu alebo škode na majetku. Ak poškodený utrpí v dôsledku pádu na neupravenom chodníku úraz, je potrebné preukázať rozsah ujmy na zdraví okrem iného aj lekárskymi správami.

Čo robiť, ak ste sa pošmykli na neupravenom chodníku a nemáte úrazové poistenie?

Ak si chce poškodený nárokovať náhradu škody od zodpovedného mesta alebo obce, musí zároveň na mestskom alebo obecnom úrade, ktorý zodpovedá za chodník, na ktorom sa stala škoda, písomne požiadať o nárok na náhradu škody spôsobenej neupravenou miestnou komunikáciou.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.