Povodne – praktické tipy, čo robiť
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme životnému prostrediu a rôznym ekologickým témam. Starajte sa o svoj domov a majetok, aby ste si ich mohli užívať čo najdlhšie. Ochrániť ich pomôže aj poistenie majetku od Poisťovne Generali, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj v prípade neočakávaných udalostí.
Klimatické zmeny so sebou prinášajú stále extrémnejšie počasie. Je preto dôležité vedieť, čo robiť počas povodní a záplav, a to najmä ak bývate v rizikovej oblasti. Vopred môžete spraviť niekoľko preventívnych krokov, aby bol váš domov voči vode odolnejší a znížili ste riziko škôd, ak by ostatné opatrenia zlyhali. Pozrite si naše tipy, ako zabezpečiť svoj domov pred povodňami.
Preventívne opatrenia pred povodňami.
- Skontrolujte, kade môže voda preniknúť
Dôkladne vašu nehnuteľnosť skontrolujte a zistite, kade by sa mohla dostať voda dnu. Zabezpečte, alebo opravte tieto miesta. Zamerajte sa aj na okná a dvere. Môžete investovať do UPVC dverí a rámov, ktoré lepšie tesnia a hoci nezabránia vniknutiu vody úplne, znížia riziko rýchleho zaplavenia.
- Upravte svoju záhradu
Pokiaľ vlastníte záhradu okolo domu, ubezpečte sa, že z nej voda odteká tak, ako má. Správny dizajn záhrady môže pomôcť odviesť vodu z vášho domu do kanalizácie. Uistite sa, že máte zabudovanú dostatočnú drenáž a udržujte ju prechodnú.
- Dlaždice namiesto kobercov
Ak by vaša protipovodňová ochrana zlyhala, čistenie dlaždíc bude oveľa jednoduchšie. Namiesto veľkých kobercov použite menšie koberčeky, ktoré môžete v prípade dažďov rýchlo zrolovať a odložiť mimo dosah vody.
- Presuňte elektrické zásuvky, poistkové skrinky a kabeláž vyššie
Ak u vás hrozia povodne, je lepšie ak sa nachádzajú nad pravdepodobnou vodnou hladinou, aspoň vo výške 1,5 metra.
- Zabezpečte si vhodné poistenie
Myslite na vhodné poistenie vášho majetku ešte predtým, než príde ku krízovým situáciám. Ak poistenie už máte, overte si, že ste chránení aj pred povodňami.
Praktické kroky pri povodniach
Keď ste už svoj domov riadne zabezpečili, mali by ste vedieť, čo robiť, keď sa silné dažde objavia vo vašej oblasti. V týchto deviatich krokoch vám poradíme, ako postupovať.
1. Rozmiestnite vrecia s pieskom
Je to trochu zastaralé opatrenie, no vrecia s pieskom sú praktickým a jednoduchým spôsobom ochrany domu. Preto ak vám hrozia povodne, majte vždy niekoľko vriec pripravených, aby ste ich v prípade potreby mohli strategicky rozmiestniť – najmä okolo dverí.
2. Cennosti, dôležité dokumenty a spomienkové predmety ukladajte nad prípadnú úroveň zaplavenia
Najlepšie je uchovávať tieto veci na poschodí alebo na vyššej polici, ak máte prízemný dom. Ideálne je, ak tieto predmety máte len v jednej izbe, prípade v jednej škatuli. Ak bude predpoveď počasia varovať pred povodňami, môžete ich rýchlo odniesť do bezpečia k priateľom alebo rodine.
3. Nábytok a elektroniku preneste na vyššie poschodie
Ak to nie je možné, snažte sa umiestniť elektrické zariadenia aspoň 1,5 metra nad podlahu a zaobstarať si čo najviac nábytku z materiálov odolných voči vode. Napríklad namiesto kuchyne na mieru z drevovláknitých dosiek uprednostnite mobilné samostatne stojace moduly z kovu, plastu alebo lakovaného dreva.
4. Vypnite plyn, vodu a elektrinu
Ak sa blížia záplavy, z bezpečnostných dôvodov vypnite hlavný prívod plynu, vody a elektriny. Všetko poriadne skontrolujte.
5. Zbytočne neriskujte
Poistenie sa postará o náhradu vecí, no život či zdravie vám nevráti. Ak žijete v rizikovej oblasti a predpoveď počasia nevyzerá priaznivo, uprednostnite ochranu seba a svojej rodiny a odíďte niekam do bezpečia, kým sa spustí lejak.
7. Pripravte si núdzový balíček
Ak sa rozhodnete zostať doma, núdzový balíček vám určite príde vhod. Obsahovať by mal všetko, čo by ste mohli počas záplav potrebovať – lekárničku, sviečky, baterku, batérie, nepremokavé oblečenie, deky, plne nabitý mobilný telefón, vodu a trvanlivé potraviny, ktoré nie je potrebné nijako pripravovať.
8. Zaobstarajte si vodné čerpadlá
Ak sa voda objaví aj v dome, vodné čerpadlo vám rozhodne pomôže. Dostane sa všade tam, kde je to potrebné, a na trhu sú už aj také, ktoré odčerpávajú vodu s výškou hladiny od 1 mm.
9. Škody si odfoťte
Fotky sa hodia, keď budete nahlasovať škody poisťovni. Čím viac, tým lepšie. Škody v Generali môžete nahlásiť online alebo si prečítajte o možnostiach, ako postupovať TU.