projekt poisťovne logo generali

Čo robiť po víkende či celom období maškrtenia a prejedania sa

Jana Earl 05. 12. 2018

Občasné prejedanie sa je problémom takmer každého, kto sa snaží schudnúť alebo žiť zdravým životným štýlom. A ak aj občasnému prejedaniu sa neprepadnete, tie chute, že by ste občas zjedli celú cukráreň, sú niekedy frustrujúce. A čo je ešte horšie, spôsobuje to, že naša motivácia a morálka úplne upadnú. Niekedy to vedie k tomu, že zablúdime na staré nezdravé chodníčky a potom je to takto stále dokola. Môže to spôsobiť až to, že nevieme dosiahnuť naše ciele.

Každý sa občas preje, ale to neznamená, že všetka naša tvrdá práca je zbytočná. Dôležité je nepodliehať panike! Čo však robiť, ak sme strávili víkend prejedaním sa?

Tu je zopár mojich rád:

Mnohí sa obávajú osláv či sviatkov, lebo sa potom na seba hnevajú, že zase priveľa maškrtili. Výnimočné dni či obdobia by ste si však mali užívať a neľutovať. Kľúčové je odpustiť si a určite sa nevrhať bezhlavo na žiadne extrémne diéty alebo nezvládnuteľné tréningy. Neznamená to, že by ste nemali robiť nič. Začnite však pozvoľna – prechádzkou, ľahkým kardiom a až postupne zvyšujte záťaž.

Odpustite si!

Toto je najdôležitejšia časť. Mnohí z nás sa na seba hneváme po tom, ako sme maškrtili. Čo však môže spôsobiť, že sa budeme obávať sviatkov ako sú Vianoce a Veľká noc či udalostí ako sú narodeninové oslavy a svadby. Tieto výnimočné akcie a časy by sme si však mali užívať. Takže vás nemusí nič mrzieť, nemáte čo ľutovať! Kľudne si vychutnajte vašu najobľúbenejšiu dobošku alebo niekoľko pohárikov vínka.

Nereagujte prehnane, nepanikárte

Hlavným problémom je, že niektorí z nás sa po takýchto prehreškoch dajú na extrémne diéty alebo sa pustia do nezvládnuteľných tréningov. Budú hladovať alebo pokúsia sa o 20-kilometrový beh, i keď predtým nebehali.

Kvôli extrémnym diétam alebo cvičeniu vám dlhodobo môžu hroziť väčšie problémy.

Môžu vám spôsobiť aj rôzne ochorenia. To však neznamená, že by ste nemali robiť nič!

Hýbte sa

Po veľkom jedle alebo po dni plnom maškŕt skúste ísť von na prechádzku. Vezmite svoje deti, psa, partnera alebo priateľov a choďte a užite si čerstvý vzduch. Prechádzka potom, ako sme sa prejedli, môže naozaj pomôcť, vyčistí vám myseľ a vaše telo sa bude cítiť lepšie. Sľubujem! Je dokázané, že prechádzky pomáhajú vyprázdniť žalúdok, čo nám môže pomôcť zbaviť sa nepríjemného pocitu nasýtenosti a nafúknutosti. Tiež pomáhajú spáliť extra kalórie, ktoré ste zjedli počas vášho maškrtenia.

Čo robiť po víkende či celom období maškrtenia a prejedania sa

Pite vodu

Pitná voda je rovnako dôležitá. Pomôže vám pri trávení a takisto môže pomôcť znížiť nadúvanie, ktoré môžete pociťovať po prejedaní. Čaj z čerstvej mäty alebo zázvoru je tiež výborný. Držte sa však ďalej od alkoholu a ochutených sladkých nápojov!

Pitie vody alebo bylinkových čajov práve po dni alebo víkende prejedania sa je veľmi dôležité.

Ak môžem poradiť, snažte sa piť veľa vody aj v čase, keď maškrtíte, to vám pomôže neprejesť sa až tak, akoby ste sa mohli bez pitia vody (mám to odskúšané).

Vyspite to

Je dokázané, že po epizóde prejedania sa je kvalitný spánok dôležitý. Ak máme nedostatok spánku, máme tendenciu maškrtiť, aby sme doplnili chýbajúcu energiu z nedostatku spánku. Ak si však po víkende maškrtenia doprajeme poriadny spánok, nebudeme mať potrebu siahať po nezdravých a kalorických drobnostiach.

Dajte si zdravé raňajky

I keď preskočiť raňajky po víkende prejedania sa môže zdať ako dobrý nápad, opak je v skutočnosti pravdou. Ak si dáte zdravé raňajky hneď ráno po, máte väčšiu šancu vrátiť sa do svojich zdravých koľají.

Je dokázané, že pravidelná strava zabraňuje stavom prejedania sa.

Dôležité je, čo si zvolíte ako prvé jedlo dňa. To vás nastaví na správny smer a budete mať tendenciu jesť aj po zbytok dňa zdravo.

Čo robiť po víkende či celom období maškrtenia a prejedania sa

Jedzte veľa zeleniny

Po vašom zhrešení sa snažte vrátiť do vašej rutiny aj dobrou dávkou zeleniny, vláknina v zelenine vám pomôže zaplniť žalúdok. Toto však platí aj pre bežný život a nie len po maškrtení. Je dokázané, že postupné pridávanie vlákniny do vášho jedálnička pomáha pri chudnutí či udržaní vysnívanej postavy. Tiež vám pomáha udržiavať zdravé trávenie.

Nepreskakujte jedlá

I keď pomyslenie na to, čo budete večerať potom, ako ste strávili víkend maškrtením, je možno až nepredstaviteľné, uistite sa, že nebudete preskakovať jedlá.

Preskočenie jedál, napríklad aj raňajok, spôsobí ďalšie maškrtenie.

Takže ak jedávate 5-krát denne, uistite sa, že budete aj na druhý deň pokračovať vašimi 5 jedlami.

Vráťte sa späť do zdravej rutiny!

Vráťte sa do vašej zdravej rutiny čo najskôr. Ako som už písala, nevynechávajte na druhý deň raňajky ani žiadne iné jedlá dňa. Ak máte v pláne cvičiť, nevynechajte ani cvičenie. Môžete sa stále cítiť trochu unavení z predchádzajúceho dňa. Začnite preto pekne pomaly a nepresilujte sa. Ale tým, že sa hneď na druhý deň vrátite späť do svojej normálnej bežnej zdravej stravovacej rutiny a cvičenia, sa budete cítiť oveľa lepšie!

Čo robiť po víkende či celom období maškrtenia a prejedania sa

Jedzte viac bielkovín

Zvýšenie množstva bielkovín v strave môže mať naozaj veľký dopad na časté pocity hladu, apetít a pocity nasýtenosti. Je dokázané, že zvýšený pomer bielkovín v strave pomáha prirodzene znížiť množstvo prijatých kalórií za deň, čo je skvelá správa pri chudnutí.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.