Darujte krv a urobte tak nielen dobrý skutok, ale aj niečo pre svoje zdravie
Vedeli ste, že jedným darovaním krvi môžete štatisticky zachrániť až tri ľudské životy? Okrem tohto rozmeru má darcovstvo krvi množstvo zdravotných benefitov aj pre samotného darcu. Tento týždeň si, navyše, pripomíname Svetový deň darcov krvi (14. jún). Povedzme si preto viac o tom, kto môže byť darcom, prečo je dobré chodiť darovať krv pravidelne a aké to má pre darcu okrem dobrého pocitu zdravotné benefity?
Aké zdravotné benefity má darovanie krvi?
Pri darovaní krvi absolvujete vždy bezplatne viaceré podrobné vyšetrenia vášho zdravotného stavu. Vďaka týmto vyšetreniam je možné včasné odhalenie prípadného závažného ochorenia, o ktorom vy nemusíte vôbec vedieť.
Pri pravidelnom darovaní krvi tak máte podrobný prehľad o svojom zdraví. Ak darujete krv, bude sa, navyše, zlepšovať aj vaša imunita. Naštartuje sa tvorba krvných komponentov a rýchlejšie sa tvoria nové.
Darca či darkyňa krvi má pri opakovanom darovaní krvi pravidelne kontrolovaný svoj zdravotný stav. Je to popri spoločensky prospešnej funkcii darcovstva aj významná forma zdravotnej prevencie pre jednotlivca.
Mgr. Zuzana Rosiarová Kesegová
generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža
Pravidelným darcovstvom si vybudujete aj odolnosť pre prípad, že by ste museli niekedy zvládnuť závažnú situáciu, napríklad úrazy spojené so stratou krvi. Darcovia majú taktiež nižšie riziko infarktu myokardu.
Darovanie krvi je však spojené aj so zníženým rizikom tzv. hemochromatózy, čo je porucha metabolizmu železa, pri ktorej sa z potravy vstrebáva do krvi viac železa ako pri jeho zdravom metabolizme, čo môže viesť v konečnom dôsledku k poškodeniu viacerých orgánov. Pravidelné darcovstvo nadmerné množstvo železa v krvi znižuje.
Je tiež veľmi pravdepodobné, že sa takéto ochorenie počas pravidelného zdravotného skríningu pri darovaní včas diagnostikuje, čo je základom jeho účinnej liečby.
Ďalší zdravotný benefit darovania krvi tiež súvisí s obsahom železa, ale vzťahuje sa na nižšie riziko onkologických ochorení. Výskum ukázal, že zvýšený obsah železa v krvi urýchľuje rozpad voľných radikálov v tele, čo zvyšuje aj riziko rakovinových ochorení.
Keďže pri darovaní krvi sa zásoby železa v krvi pravidelne znižujú, klesajú aj zdravotné riziká, ktoré zvýšený obsah železa v krvi spôsobuje. Tie súvisia nielen s onkologickými ochoreniami, ale aj srdcovo-cievnymi ochoreniami, ochoreniami pankreasu či pečene.
Darcovstvo sa dá brať ako štýl života popri zdravej strave či fyzickej aktivite. Ak sa naň dáte, máte navyše pravidelne podrobné informácie o svojom zdravotnom stave ako málokto. Tento váš životný štýl bude mať tiež pozitívny celospoločenský rozmer v podobe záchrany životov.
Kto môže byť darcom?
Darcovstvo krvi má svoje nasledovné obmedzenia. Ak sa chcete stať darcom, musíte splniť tieto kritériá:
- vek od 18 do 60 rokov (pravidelný darca môže darovať krv až do 65 rokov),
- telesná hmotnosť musí byť minimálne 50 kg,
- muži môžu darovať krv každé 3 mesiace, ženy každé 4 mesiace,
- ženy by nemali darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred alebo po nej.
Prípady, kedy TRVALO nesmiete darovať krv:
- ak ste nosičom vírusu HIV,
- ak ste prekonali hepatitídu typu B alebo typu C,
- ak trpíte na iné závažné a chronické ochorenia,
- ak užívate alebo ste v minulosti užívali drogy vnútrožilovo či vnútrosvalovo,
- ak ste užívali anabolické steroidy, ktoré nie sú predpísané lekárom,
- ak sa liečite na poruchy zrážanlivosti krvi krvnými prípravkami.
Prípady, kedy DOČASNE nesmiete darovať krv:
- 6 mesiacov od nového tetovania, piercingu, operácie či akupunktúry,
- 1 mesiac potom, čo ste sa liečili antibiotikami alebo ste trpeli hnačkou,
- 28 dní po zahraničnej dovolenke (myslia sa najmä exotickejšie mimoeurópske destinácie),
- 1 týždeň od vyliečenia herpesu či vytrhnutia zuba,
- 48 hodín po preventívnom očkovaní.
Kde môžete darovať krv a ako to prebieha?
Darovanie krvi je možné na pracoviskách Národnej transfúznej služby SR alebo hematologicko-transfúznych oddeleniach našich nemocníc. Využiť tiež môžete mobilné odbery krvi, ktoré organizuje aj Slovenský Červený kríž vo vašom meste či obci.
Nezabudnite si so sebou priniesť občiansky preukaz, preukaz poistenca a preukaz darcu krvi (ak máte).
Navštíviť a podporiť môžete aj kampane Slovenského Červeného kríža, ako napríklad Valentínsku kvapku krvi (február/marec), Študentskú kvapku krvi (október/november) alebo Divadelnú kvapku krvi (jún).
Pri darovaní krvi je vítaná pravidelnosť darovania. Naším cieľom je osloviť čo najviac prvodarcov a presvedčiť ich na pravidelné darovanie krvi. Zároveň však, samozrejme, nezabúdame ani na našich mnohonásobných darcov.
Mgr. Zuzana Rosiarová Kesegová
generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža
Na darovanie krvi sa vopred pripravte. 24 hodín pred odberom pite dostatok tekutín a ráno v deň odberu vypite cca 500 mililitrov vody, minerálky alebo čaju. Čierna káva je popri povinnom pol litri tekutín tiež povolená (ideálne bez mlieka). Krv nedarujte nalačno, aby vám neprišlo nevoľno.
Večer pred odberom uprednostnite ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem a pod. Vyhnite sa tučným jedlám ako sú údeniny, mäso, smotana, syry, maslo atď.
Minimálne 6 hodín pred odberom nefajčite a nepite alkohol aspoň 12 až 14 hodín. 24 hodín pred darovaním krvi sa nenamáhajte fyzickou aktivitou, radšej si odpočiňte, pretože váš fyzický stav sa odzrkadlí aj na kvalite vašej krvi.
Pred samotným darovaním absolvujete vyšetrenie krvi z prsta. Zisťuje sa, či je hladina hemoglobínu na darovanie krvi dostatočne vysoká. Sestra overí tiež vašu krvnú skupinu. Ďalej ešte absolvujete vyšetrenie tlaku a pulzu, prípadne lekár popočúva vaše pľúca a srdce.
Potom, ako je predodberové vyšetrenie ukončené a je v poriadku, môžete ísť darovať krv. Počas odberu vám bude odobratých približne 450 ml krvi za cca 5 až 15 minút. Po odbere sa nikam neponáhľajte. Poseďte si a doplňte tekutiny.
Na záver dostanete potvrdenie o odbere krvi, stravný lístok a váš odber krvi bude zapísaný v preukaze darcu krvi.
Myslite na to, že darovaním krvi vlastne darujete život. Prečo nevyužiť túto možnosť? Teraz už viete, že je to nielen prospešný, bezpečný a humánny krok, ale zároveň aj spôsob, ako byť pravidelne a komplexne informovaní o vlastnom zdravotnom stave a znižovať riziká viacerých krvných, srdcovo-cievnych aj onkologických diagnóz.
Darcovstvo krvi je ideálnou, a ak sa stanete pravidelnou darkyňou či darcom, aj dlhodobou formou bezplatnej, efektívnej a špičkovej zdravotnej prevencie.