projekt poisťovne logo generali

Detská psychologička Lýdia Vencelová o svojej práci s deťmi: „Správne podnety v kľúčovom období sú nevyhnutnosťou“

14. 02. 2024

Pred pár rokmi sa ako skúsená psychologička a výchovná poradkyňa rozhodla zapojiť do programu, ktorý mení životy.

Tento mesiac sa budeme hrať! Práve prostredníctvom hry sa deti postupne učia rozvíjať zručnosti, schopnosti a vedomosti, aby sa z nich stali šťastní a úspešní dospelí. A keďže nie každé dieťa má jednoduchý štart do života plný bezstarostnej hry, poisťovňa Generali spustila program Učenie pre život v rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net v spolupráci s Úniou materských centier, so snahou pomôcť deťom zo znevýhodnených rodín na Slovensku.

V miestnosti počuť detský smiech a medzi deťmi aj mamami to doslova šumí očakávaním. Uprostred všetkého sa vyníma Lýdia, ktorej stačí prehovoriť pár slov a hneď si získa pozornosť všetkých. Lýdia Vencelová je detská psychologička, výchovná poradkyňa, zriaďovateľka MC Bakomi a jedna z líderiek programu Učenie pre život, na ktorom spolupracujú Únia materských centier a poisťovňa Generali.

Dnes tak ako každý týždeň pripravila pre deti z programu rôzne Montessori hry, ktoré zábavnou formou pomôžu rozvíjať ich zručnosti a znalosti. Deti sa z každej takejto hry vždy veľmi tešia, keďže doma na to nie je priestor ani potrebné pomôcky. V programe totiž nájdeme rôzne znevýhodnené rodiny, v MC Bakomi najmä tie z vylúčených komunít. „Program sa odohráva priamo tam, kde tieto rodiny žijú. Môžu sa tak ľahšie dostať k aktivitám, pomôckam, usmerneniam či podpore, ku ktorým by inak asi nemali prístup,“ vysvetľuje Lýdia Vencelová.

Deti sa z každej takejto hry vždy veľmi tešia, keďže doma na to nie je priestor ani potrebné pomôcky.

LV.jpg

Správne podnety v kľúčovom období

V hlúčiku nájdeme deti od tých najmenších až po predškolákov. Pred sebou majú nádoby s rôznymi strukovinami či drevené farebné skladačky, na ktorých si cvičia úchop a jemnú motoriku. Na stole je už pripravená mapa s kartičkami zvierat z celého sveta. „Program je určený pre rodičov s deťmi v ranom veku. V tomto období sa odohrávajú obrovské zmeny a pokroky na všetkých úrovniach, ako je fyzický rast, motorika, poznávacie schopnosti, reč a komunikácia či sociálne kompetencie, preto sú dostatočné podnety nevyhnutnosťou.

Program Učenie pre život je dnes neoddeliteľnou súčasťou MC Bakomi, no nebolo to tak vždy. „Naše centrum začínalo s programom v čase pandémie, keď bolo obzvlášť náročné naštartovať stretávanie s rodinami. Trvalo dosť dlho, kým nás na Šobove prijali.“ Prinášať zmenu do zabehnutých koľají, v akých dovtedy rodiny fungovali, nebolo jednoduché a nie je to ani dnes. „Rodiny zo znevýhodneného prostredia majú iné potreby, riešia iné veci. Tí ľudia sú často neistí, zahanbení, je pre nich ťažké vyjsť zo zóny, v ktorej sú zvyknutí fungovať, alebo do nej niekoho neznámeho pustiť.

LV2.jpg

Motivujú aj drobné zmeny k lepšiemu

V centre našli mamy s deťmi vrúcnosť, pochopenie a srdečné privítanie a ich obavy sa postupne začali zmenšovať. Pomaličky vidno pozitívne zmeny v správaní detí, ich sociálnych interakciách s rodičmi či ďalšími deťmi v rodine. „Často ide o drobné zmeny, na prvý pohľad nenápadné. Niekedy sa zmení niečo iné v rodinnom systéme alebo širšom okolí, ako to, čo by sme čakali, na čo sme sa pôvodne zamerali.

V centre našli mamy s deťmi vrúcnosť, pochopenie a srdečné privítanie a ich obavy sa postupne začali zmenšovať.

Jednou zo zapojených mám do programu Učenie pre život je aj pani Gabika, ktorá program navštevuje so svojím vnukom Jarkom. „V začiatkoch bol Jarko veľmi utiahnutý a opatrný, pretože má za sebou zložitú minulosť. Od svojej starej mamy sa nepohol ani na krok, takmer nehovoril a len pozoroval, čo sa vôkol neho deje.“ Lýdia spomína, že s Jarkom to bola náročná cesta, no dnes je z neho vďaka dlhodobému a trpezlivému úsiliu smelší, odvážnejší a aktívnejší chlapec. „Jarko neuveriteľne napreduje vo svojom vývine, viac si verí, rád skúša rôzne aktivity a objavuje svet. Stará mama sa mu venuje, spolu sa snažia, aby bol na školu čo najlepšie nachystaný. Príbeh Jarka, ale aj iných detí ma motivuje v práci s rodinami neustať.

Cieľom programu Učenie pre život je vzdelávať rodiny, no Lýdia priznáva, že za ten čas sa toho veľa naučila aj ona. „Naučila a učím sa veľa. Byť trpezlivá, vnímavá, prijímajúca, otvorená rôznym podnetom – toto je nekonečný proces.

Ak chcete vedieť o programe Učenie pre život viac, navštívte www.ucenieprezivot.sk.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.