projekt poisťovne logo generali

Dobré rady a nápady do kuchyne – zaváraninové poháre

24. 09. 2018

Zaváračky. Zaváraninové fľaše. Zaváraninové poháre. Majú rôzne mená, ale ich použitie je všestranné. Vyskúšajte niektorý z našich tipov na ich opätovné využitie a ozvláštnite svoj domov.

Ako deti sme s mamami zavárali uhorky, slivky či lečo. Zaváralo sa niečo v jednom kuse. V dome bolo vždy nespočetné množstvo zaváraninových pohárov a fliaš, či už naplnených sezónnym ovocím a zeleninou na zimné časy alebo prázdnych, ktoré čakali na naplnenie. Dnes už domácnosti zavárajú podstatne menšie množstvo ovocia a zeleniny a sklenené fľaše ostávajú ležať ladom.

Nevyhadzujte ich. Nájdite im nové uplatnenie aj mimo zavárania. Môžete v nich ukladať veci, triediť domáce potreby či využiť ako svietidlá alebo originálne balenia. Vďaka svojmu jednoduchému dizajnu dajú vyniknúť mnohým nápadom. Fantázii sa pritom medze nekladú.

Ak máte doma iba poháre s etiketami, ponorte ich na chvíľu do vriacej vody a nechajte pár hodín odstáť. Etikety zídu dole jednoduchšie a prebytočné lepidlo ľahko zotriete drôtenkou. Ak by ste fľaše radi použili na jedlo, pred použitím ich sterilizujte vo vriacej vode.

Teraz ste pripravení a môžete vyskúšať našich 10 tipov na domáce využitie „zaváračiek“.

Nádobky na skladovanie

Aj vy si radi pochutnáte na kvalitných jogurtoch v skle? Tieto malé sklenené nádobky sa výborne hodia na triedenie korenín vo vašej poličke. Vyzerajú rovnako a ľahko z nich vyskladáte jednotnú sadu s uzatváraním, ktoré ochráni koreniny od zvetrávania. Odlíšte ich napríklad nálepkami s ručne napísanými názvami. Tie väčšie sa výborne hodia na skladovanie sypaných potravín ako sú strukoviny, cestoviny, ryža, orechy alebo múka. Nielenže zorganizujú priestor, ale sypké potraviny aj ochránia pred kuchynskými moľami. Poháre sa tiež hodia aj na uchovávanie domácich keksov, sušených húb alebo byliniek počas celého roka. Vďaka pevnému uzatvoreniu nebudú suroviny zvetrávať a zachovajú si výraznú vôňu a chuť.

Zaváraninové poháre

Hipsterské obedáre či poháre

Sklenené fľaše dobre tesnia a ochránia tak jedlo v chladničke pred pachmi iných jedál. Pevné tesnenie sa zíde aj pri prenose polievok či smoothies do práce. Na prenášanie používajte fľaše so skrutkovacím vekom, ktoré zaistia, že sa polievky pri prenose nevylejú. Zaváraninové poháre sa dajú využiť aj ako štýlové poháre na rôzne domáce limonády, ale aj ľadové či klasické čaje.

Svietidlá nielen na terasu

Priehľadné poháre môžete jednoducho prerobiť na lampáše a svietniky. Ozdobte ich obyčajným hnedým špagátikom, sušeným polopriehľadným listom, papierom alebo ich pomaľujte farbami na sklo. Dno vysypte kamienkami a vložte dovnútra sviečku. Takéto lampáše môžete buď ukladať na terasu a balkón, alebo zavesiť na šnúru v záhrade a dotvoriť tak príjemnú uvoľnenú atmosféru letných večerov. Vhodné sú aj ako romantické dekorácie na svadby. Do vnútorných priestorov sa hodia menšie poháriky z jogurtov a omáčok s čajovými sviečkami, ktorými prežiarite sychravé dni.

Zaváraninové poháre

Štýlové triediče

Upracte si svoju pracovnú plochu, kúpeľňu alebo dielňu pomocou recyklovaných pohárov. Vytrieďte rovnaké druhy pomôcok do zvlášť pohárov. Hodia sa najmä na domáce potreby s dlhším telom, ktoré zaberajú veľa miesta – skrutkovače, kefky, hrebene, kozmetické štetce, pastelky či dokonca vatové tyčinky.

Sporiteľnička

Chceli by ste si sporiť, ale nemáte prasiatko? Vyrobte si pokladničku zo skleného pohára. Do veka vyrežte podlhovastú dieru dosť širokú na vkladanie mincí a bankoviek a ľubovoľne ozdobte napríklad nápisom, na čo sa peniaze použijú, menom osoby pre koho je sporiteľnička určená, alebo ľudovými ornamentami. Tieto pokladničky dajú sporiacemu vždy možnosť vidieť, v akom stave sú jeho či jej úspory a či je nutné odkladať viac alebo naopak, či už je čas si splniť svoj nákupný sen.

Spomienky na more

Priniesli ste si z dovolenky veľa mušlí, kamienkov a piesku z pláží, ktoré ste navštívili? Pripomeňte si príjemné chvíle a vytvorte si dekoráciu, ktorá dá možnosť vyniknúť všetkým vašim dovolenkovým pokladom. Jednoducho navrstvite do skleneného pohára kamienky, piesok a mušle a umiestnite na viditeľné miesto.

Zaváraninové poháre

Originálne balenie cukroviniek

Má niekto vo vašom okolí sviatok a radi by ste ho potešili sladkosťami? Vytvorte mix sladkostí na mieru a darujte mu sklenený pohár plný jeho obľúbených cukroviniek. Cukrovinky sa nevysušia a priehľadné sklo ukáže originálnu štruktúru ich vrstiev. Ak radi pečiete, môžete mu podarovať aj vaše originálne domáce cookies či keksíky.

Váza za minútu

Pevné sklo zaváraninových fliaš poskytne oporu aj stredne veľkým kyticiam na nižších stopkách. Použite ich buď číre alebo previažte stuhou či sieťovinou. Prípadne ich celé pomaľujte v tónoch vášho interiéru a doplnkov.

Domáce nakličovadlo

Naklíčte si mungo fazuľu, hrach či iné strukoviny s tým, čo máte doma. V obchodoch sú dostupné sklenené poháre so sieťovanými vekami na cedenie. Nemusíte do nich investovať, jednoducho si takého nakličovadlo vyrobíte aj doma. Navŕtajte do veka dierky, nechajte strukoviny postáť cez noc vo vode a už len preplachujte a nakličujte.

Kvetináč na sukulenty

Máte slnečný kút, ktorý zíva prázdnotou? Zaplňte ho dreveným podnosom so zaváraninovými kvetináčmi so sukulentmi. Sukulenty sú veľmi nenáročné na použitú zeminu a starostlivosť. Kumulované teplo v skle im je príjemné. Vyvarujte sa však častému zalievaniu, aby sa nesparili. Preferujú suchý vzduch a zalievať ich stačí raz za 3 – 4 týždne.

Zaváraninové poháre

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.