projekt poisťovne logo generali

Domáce bezpečnostné opatrenia, ktoré vás nebudú stáť majetok

01. 09. 2020

Ak chcete svoju domácnosť zabezpečiť, nemusí to znamenať, že potrebujete drahé sledovacie systémy, prístup pomocou odtlačku prsta či laserové pasce. Niektoré z najlepších spôsobov ochrany vášho domova vás nemusia stáť viac ako trochu zamyslenia a dôslednejšieho plánovania.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme rôznym domácim témam, aby naše domovy boli spokojné, zdravé a bezpečné. Rovnakú úlohu má aj balíčkové poistenie DOMino Trio od Generali, v ktorom máte všetko potrebné, aby bol váš majetok komplexne chránený.

Predstavujeme vám 20 jednoduchých spôsobov, ako ochrániť svoj domov bez toho, aby vás to stálo celý majetok.

1. O dovolenke hovorte na sociálnych sieťach až po návrate domov

Zdieľanie vašich prázdninových fotiek môže spôsobiť viac ako len závisť. Tieto fotky upozorňujú potenciálnych zlodejov, že váš domov je prázdny. Ak sa naozaj chcete o svoje zážitky podeliť, urobte to súkromne len medzi priateľmi a rodinou.

2. Požiadajte suseda o láskavosť

Ak sa chystáte vycestovať, požiadajte suseda, aby večer rozsvietil svetlá, zaparkoval svoje auto pred vaším domom a vybral zo schránky všetku poštu. Tieto detaily vytvoria dojem, že ste stále doma.

3. Ukryte drahé veci a kľúče z dohľadu

Svoje potenciálne koristi zlodeji najskôr často zvonka len pozorujú. Neuľahčujte im to!

4. Skontrolujte slabiny svojho domu zvonka

Keďže svoj príbytok často vidíte, je ľahké prehliadnuť chyby v zabezpečení. Preto je dobré, ak budete váš dom pravidelne kontrolovať aj zvonka.

5. Zabezpečte dvere a okná

Je to také očividné, že často o tom už ani nepremýšľame. A práve preto je ľahké na to zabudnúť. Vždy, keď odchádzate z domu, sa uistite, že je všetko zamknuté. – okná aj dvere.

6. Pravidelne meňte kód alarmu

Častým menením kódu znemožníte prístup komukoľvek, kto sa k nemu náhodou dostal.

7. Vždy nastavte alarm

Môže byť lákavé nechať alarm vypnutý, keď sa chystáte odísť len na chvíľu. Zlodeji však môžu čakať presne na tento okamih a môžu vás vykradnúť v priebehu niekoľkých minút.

8. Vyskúšajte falošný sledovací systém

Hlavnou úlohou drahého sledovacieho systému je v skutočnosti odradiť zlodejov. Rovnaký účinok možno dosiahnuť aj s falošným sledovacím systémom, ktorý presvedčí zlodeja, že ho naozaj máte nainštalovaný. Atrapy kamier či jednoduchá tabuľka s varovaním pred (v skutočnosti) neexistujúcim sledovacím systémom môžu stačiť na to, aby si zlodej dvakrát premyslel, či sa mu oplatí do vášho domu vlámať a riskovať.

9. Schovajte nástroje, ktoré by mohli zlodeji použiť

Zlodeji niekedy na vlámanie použijú nástroje, ktoré sa povaľujú okolo domu. Preto je dôležité schovať akékoľvek predmety, ktoré môžu byť použité proti vám – napríklad rôzne pracovné či záhradné náradie alebo tehly.

10. Udržujte poriadok v záhrade

Poriadok v záhrade dá na známosť, že ste doma a taktiež znemožní zlodejovi ukryť sa.

11. Spravte si inventár drahocenností

Urobte si zoznam vecí, ktoré môžu byť lákadlom pre zlodejov. Ak dôjde k vlámaniu, uľahčí to polícii prácu pri ich pátraní.

12. Nenechávajte náhradný kľúč pod kvetináčom

Zlodeji totiž vedia, kde hľadať. Ak sa obávate vymknutia, je lepšie nechať náhradný kľúč u dôveryhodného suseda.

13. Zahrajte sa na zlodeja

Vžite sa do kože zlodeja! Nielenže je to zábava, ale je to aj skvelý spôsob, ako odhaliť akékoľvek bezpečnostné medzery a slabiny, ktoré má váš dom či byt.

14. Všímajte si podozrivých ľudí

Pred vlámaním zlodeji svoju korisť pozorne sledujú. Ak si všimnete niekoho podozrivého, buďte mimoriadne opatrní a upozornite svojich susedov.

15. Pomaľujte drahé náradie

Znie to trochu neobvykle, ale zlodeji sa často zdráhajú kradnúť predmety, ktoré sa dajú ľahko identifikovať. Skúste napríklad pomaľovať rukoväte drahého náradia, aby vyzeralo jedinečne a dalo sa ľahko spoznať.

16. Žiadajte ľudí, aby sa preukázali

Obľúbenou taktikou zlodejov je predstierať, že sú niekým serióznym, čím sa snažia dostať k vám domov, aby si mohli obhliadnuť slabé stránky vášho bezpečnostného systému. Ak sa nevedia preukázať, nenechajte ich vstúpiť.

17. Používajte priezor a reťaz na dverách

Cez vaše vchodové dvere by mali vstúpiť len ľudia, ktorých ste dovnútra pozvali.

18. Zalejte skrutky zámkov na oknách

Takto znemožníte, aby sa k vám zlodej dostal cez okná len pomocou skrutkovača.

19. Dokumenty schovajte, nepotrebné papiere skartujte

V tejto dobe môžu byť údaje hodnotnejšie ako materiálne veci! Majte poriadok vo svojich dokumentoch a ukladajte ich na bezpečné miesto.

20. Zaistite terasové dvere

Posuvné dvere môžete zaistiť položením železných tyčí do ich koľajníc. Toto jednoduché riešenie účinne zabráni, aby ich nikto násilím neotvoril.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.