projekt poisťovne logo generali

Dopravné nehody: Ako ich ovplyvňuje deň v týždni či farba vášho vozidla?

31. 10. 2023

Pandémia covidu priniesla aj niečo pozitívne – menej dopravných nehôd na našich cestách. To je však, zdá sa, opäť minulosťou a z hľadiska škodovosti môžeme povedať, že sme zasa tam, kde sme boli predtým. Potvrdzujú to aj dáta poisťovne Generali, ktorá porovnala vývoj počtu poistných udalostí z poistenia motorových vozidiel pred pandémiou a po nej.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej autám a bezpečným cestám, aby ťa každá tvoja jazda doviedla spoľahlivo do cieľa aj v tomto jesennom počasí. V poisťovni Generali ti radi poradíme poistenie, ktoré bude tvoje auto kryť v každej situácii a vďaka kvalitným asistenčným službám ti pomôžeme vyriešiť každý problém, ktorý ťa po ceste stretne.

Z analýz vyplynulo, že už v roku 2022 sme sa vrátili do pôvodných štatistík a dokonca počet poistných udalostí bol o 6 % vyšší než v roku 2019. V podobnom trende sa zatiaľ nesie aj tento rok. „Za prvé tri kvartály sme zaznamenali 39 831 poistných udalostí z poistenia motorových vozidiel v hodnote viac ako 51 miliónov eur, čiže za prvých 9 mesiacov tohto roka sme dosiahli už 90 % objemu poistných udalostí ako za celý rok 2019. Tento rok tak bude z hľadiska škodovosti opäť rekordérom,“ hovorí Anna Gajdárová, riaditeľka likvidácie poistných udalostí motorových vozidiel.

Rizikovejšie leto

K dopravným nehodám pritom najčastejšie dochádza počas letných mesiacov. „V období od júna do augusta sa stáva v priemere až o 37 % poistných udalostí na motorových vozidlách viac ako počas iných mesiacoch roka,“ upozorňuje Anna Gajdárová. Je to tak pravdepodobne preto, že počas letných mesiacov sa okrem bežného dochádzania do práce, odvážania detí do školy a na krúžky autom vyberáme častejšie aj na rôzne výlety a dovolenky.

Nehodový pondelok

Zdá sa, že pandémia priniesla ešte jednu zmenu. Najviac nehôd sa po novom stáva v pondelok. Doteraz bol z hľadiska škodovosti na motorových vozidlách najrizikovejším dňom týždňa piatok. Hybridný spôsob práce aj po návrate do pracovného „normálu“ či väčšie využívanie home officeov pravdepodobne zapríčinilo, že najviac dopravných nehôd sa v posledných dvoch rokoch stalo práve v pondelok. „Piatok je stále pomerne rizikový a stal sa druhým najnehodovejším dňom týždňa. Naopak, najmenej škôd sa v priemere stáva v nedeľu. V porovnaní s priemerným pondelkom sa počas priemernej nedele stane až o 63 % dopravných nehôd menej,“ vysvetľuje Anna Gajdárová z Generali.

Sivá, šedá a strieborná

Najčastejšie nabúranými vozidlami sú tie so sivou, striebornou alebo šedou metalízou. Pravdepodobne je to tak preto, že tieto farby najviac splývajú s vozovkou a okolitým prostredím na cestách, a tak si ich ostatní vodiči všimnú často až vtedy, keď je už neskoro. Najmenej zvyknú vodiči nabúrať do áut s výraznými farbami, ako je žltá, oranžová a zelená. Áut v takýchto farbách je však na našich cestách minimum, čo sa tiež výraznou mierou mohlo podpísať pod výsledok. Zaujímavé ale je, že medzi autá, ktoré sú málokedy poškodené pri dopravnej nehode, môžeme zaradiť aj vozidlá v čiernej metalíze.

K dopravnej nehode či inej škode na vašom vozidle môže dôjsť kedykoľvek, obzvlášť vtedy, keď to najmenej čakáte. Preto je vhodné nič nenechať na náhodu a uzavrieť si havarijné poistenie. Poistenie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Ak však pre vás havarijné poistenie nie je výhodné, no chcete chrániť svoje vozidlo a jeho posádku, k poisteniu PZP si môžete uzavrieť rôzne havarijné pripoistenia.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.