projekt poisťovne logo generali

Šetrite palivo dodržiavaním zásad efektívnej jazdy

16. 08. 2022

Vaša jazda má priamy vplyv na spotrebu paliva, emisie CO2 a opotrebovanie vozidla. Vďaka technológiám sa nám podarilo znížiť znečistenie a spotrebu paliva a práve vďaka týmto pokrokom niektoré modely vozidiel spotrebujú menej ako 3 litre paliva na 100 km. Aj napriek tomu nezaškodí dodržiavať zásady efektívnej jazdy, vďaka ktorým môžete ušetriť ešte viac.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému kúpe auta. Buďte na cestách zodpovední a opatrní, aby ste vždy šťastne dorazili do cieľa. V poisťovni Generali vám radi pomôžeme nájsť to vhodné poistenie, ktoré bude vaše auto kryť v každej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

V tomto článku si vysvetlíme význam efektívnej jazdy a jej výhody pre planétu aj vašu peňaženku. Tak poďme na to!

Čo je efektívna jazda?

Efektívna jazda je spôsob optimalizácie jazdy s cieľom znížiť znečistenie životného prostredia, spotrebu paliva a minimalizovať riziko nehody.

Zároveň umožňuje oveľa príjemnejšie cestovanie a zahŕňa niekoľko jednoduchých a veľmi účinných techník na dosiahnutie optimálneho výkonu vozidla.

Nie je to však len o samotnej technológii. Efektívna jazda závisí aj od zručností a návykov vodiča v oblasti bezpečnosti na cestách. Nepotrebujete vozidlo plné vychytávok či to najnovšie na trhu.

Efektivna jazda 1_SK.png

Techniky efektívnej jazdy

Chcete si vyskúšať efektívnu jazdu? Tu je niekoľko tipov, ako ušetriť palivo a cestovať bezpečne:

1. Účinné naštartovanie vozidla

Efektívna jazda má význam už od momentu, keď naštartujete svoje vozidlo. Prvá vec, ktorú si treba zapamätať, je, že pri štartovaní motora by ste nemali dávať nohu na plynový pedál.

Ak máte vozidlo s naftovým motorom, odporúča sa počkať niekoľko sekúnd pred naštartovaním zapaľovania. To umožní správne premazanie všetkých častí motora. Ak máte benzínové vozidlo, pred naštartovaním nie je potrebné čakať.

2. Prvý prevodový stupeň len na rozjazd

Nezabúdajte, že prvý prevodový stupeň sa používa len na rozjazd. Druhý prevodový stupeň sa odporúča zaradiť čo najskôr, aby ste dosiahli lepší výkon motora a predišli plytvaniu palivom. Všeobecne platí, že druhý prevodový stupeň by ste mali zaradiť po 3 sekundách alebo 6 metroch.

3. Používajte vysoké prevodové stupne

Autá vždy jazdia efektívnejšie na vyšších prevodových stupňoch. Používajte najvyššie možné prevodové stupne, aby ste znížili otáčky motora a ušetrili palivo počas jazdy.

4. Vyhnite sa častej zmene rýchlosti

Najdôležitejšie, keď už ste na ceste, je snažiť sa jazdiť plynule. To zahŕňa vyhýbanie sa prudkému brzdeniu a zrýchľovaniu, ktoré vedie k zbytočnému radeniu rýchlostných stupňov. Mali by ste predvídať prípadné prekážky na ceste a udržiavať bezpečnú vzdialenosť od ostatných vozidiel.
V skutočnosti zvýšenie rýchlosti len o 20 % môže zvýšiť spotrebu paliva o 44 %. Myslite na to vždy, keď stlačíte plynový pedál!

5. Brzdenie motorom

Vedeli ste, že pri preradení na nižší prevodový stupeň začne motor sám spomaľovať vozidlo? Aby ste predišli opotrebovaniu brzdových doštičiek, brzdite radšej motorom. Je to užitočné najmä na kruhových objazdoch, keď sa blížite k semaforu, alebo pri vjazde do obce.

6. V prípade pochybností buďte pripravení brzdiť!

Predvídajte potenciálne nebezpečenstvo tým, že v neistote vždy položíte nohu na brzdu. Nezabudnite tiež dodržiavať bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami. Pomôže vám to nielen ušetriť palivo a znížiť emisie CO2, ale aj zvýšiť bezpečnosť vás a ostatných účastníkov cestnej premávky.

7. Zmiernite svoju rýchlosť

Aj pri predbiehaní je dôležité trénovať defenzívnu jazdu. Pred predbiehaním zvážte, koľko času vlastne ušetríte.

Predbehnutie jedného alebo dvoch áut pravdepodobne drasticky nezmení váš čas príchodu, no priamo ovplyvní vašu spotrebu paliva. Ak sa však rozhodnete predbiehať, je dôležité, aby ste nijakým spôsobom neobmedzovali ostatné vozidlá.

8. Počas jazdy nepoužívajte neutrál

Ďalšou praktickou radou, ktorá pomôže zefektívniť jazdu, je vyhnúť sa používaniu neutrálu pri jazde z kopca. Môže to byť pohodlné, ale môže to byť aj nebezpečné. Zvyšuje to aj spotrebu paliva, preto nezabudnite radiť vyšší prevodový stupeň.

9. Po zastavení vypnite motor

Zásady efektívnej jazdy môžete uplatniť aj pri zastavení vozidla. Vždy, keď zastavíte na viac ako 60 sekúnd, vypnite motor. Hoci stojace vozidlo beží na voľnobeh a spotrebuje málo paliva v porovnaní s vozidlom v pohybe, spotreba paliva je vždy vyššia, keď motor beží.

Efektivna jazda 2_SK.png

* ceny za priemernú 50l nádrž platné k 31.7.

Faktory, ktoré sa podieľajú na zvýšenej spotrebe paliva

Okrem efektívnej jazdy existuje množstvo ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú spotrebu paliva. Nižšie vám predstavíme, ktoré to sú a ako sa im vyhnúť.

Zlá údržba ovplyvňuje spotrebu paliva viac, ako si myslíte. Je to najmä v prípade drobných porúch motora alebo poškodenia karosérie, ktoré môžu ovplyvniť aerodynamiku vozidla.

Niekedy môže aj malá, nenápadná porucha spôsobiť vyššiu spotrebu paliva bez toho, aby ste si to uvedomovali. Preto sa oplatí chodiť s vozidlom pravidelne do servisu. Nemusí ísť o kompletný servis, ale nechať si vozidlo skontrolovať odborníkom je dobrý nápad.

 • Vymeňte zapaľovacie sviečky a vzduchové a palivové filtre. Pomôže to zabezpečiť správny chod motora.
 • Sledujte opotrebovanie a tlak v pneumatikách. Ak je tlak v pneumatikách nižší ako odporúčaný, vaše vozidlo bude musieť pracovať intenzívnejšie, čo priamo ovplyvní spotrebu paliva.
 • Rovnomerne rozložte zaťaženie vozidla. Ak prevážate veľa batožiny, premyslite si, ako je rozložená. Ak je väčšina hmotnosti sústredená na jednom mieste, spotreba paliva bude vyššia.
 • Používajte efektívne palivo. Paradoxne, niektoré lacné palivá sú z dlhodobého hľadiska drahšie. Ich zloženie bráni optimálnemu výkonu motora a to vedie k rýchlejšej spotrebe paliva.
 • Dávajte pozor aj na okná. Ak jazdíte rýchlosťou vyššou ako 80 km/h, odporúča sa používať klimatizáciu a zatvárať okná. Ak by zostali otvorené, ovplyvnili by aerodynamiku vozidla a následne aj spotrebu paliva.
 • Zvážte demontovanie strešných nosičov. Strešné nosiče majú vplyv na spotrebu paliva, aj keď nie sú naložené.

Výhody efektívnej jazdy

Čoraz viac ľudí dbá na takýto spôsob jazdy. Nenechajte si ujsť všetky výhody, ktoré vám efektívna jazda môže priniesť:

 • Úspora paliva. Efektívne techniky jazdy vám môžu ušetriť 10 až 25 % paliva. V peňažnom vyjadrení to znamená približnú úsporu 10 až 15 eur na jednu nádrž v závislosti od kapacity.
 • Menej znečistenia. Toto je pravdepodobnejšie jeden z najdôležitejších prínosov efektívnej jazdy. Dodržiavanie jej techník zníži emisie CO2 vášho vozidla o 15 %.
 • Pohodlnejšia jazda. Pri efektívnej jazde sa vyhnete náhlemu brzdeniu, zrýchľovaniu, prudkým zmenám smeru jazdy atď. To pomôže zlepšiť aj hlukovú záťaž a bez pochýb aj vašu náladu! Efektívna jazda pomáha vyhnúť sa stresu za volantom, aj keď uviaznete v dopravnej zápche.
 • Bezpečnejšia jazda. Efektívna jazda je spojená s defenzívnou jazdou. Je to štýl jazdy, pri ktorej sa snažíte predvídať potenciálne nebezpečenstvá, aby ste sa mohli účinnejšie vyhnúť rizikám. Dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti, včasné brzdenie a udržiavanie konštantnej rýchlosti v maximálnej možnej miere vám pomôžu jazdiť bezpečnejšie.
 • Predĺžená životnosť vozidla. Dodržiavaním niekoľkých tipov môžete zabrániť rýchlejšiemu opotrebovaniu vášho vozidla. O svoje vozidlo sa môžete starať niekoľkými malými každodennými úkonmi, od tlmičov cez motor až po brzdy.

Buďte pripravený na nepredvídateľné udalosti aj vďaka havarijnému poisteniu. V poisťovni Generali si ho vyskladáte podľa svojich predstáv a platíte iba za to, čo naozaj potrebujete.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.