projekt poisťovne logo generali

Ekologická kozmetika: udržateľnosť v osobnej starostlivosti

17. 09. 2021

Od problému s plastami až po plytvanie potravinami sa vo svete stáva prioritou udržateľnosť. Často to býva tak, že čo je dobré pre planétu, je dobré aj pre nás, obzvlášť ak ide o starostlivosť o pleť. Kozmetické produkty zvyčajne obsahujú množstvo rôznych zložiek a bývajú zabalené v neekologických baleniach, takže môžu byť pre vás aj pre životné prostredie škodlivé. Poradíme vám, ako si nastaviť ekologickejší režim osobnej starostlivosti.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme životnému prostrediu a rôznym ekologickým témam. Starajte sa o svoj domov a majetok, aby ste si ich mohli užívať čo najdlhšie. Ochrániť ich pomôže aj poistenie majetku od Poisťovne Generali, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj v prípade neočakávaných udalostí.

Ako môže kozmetika škodiť?

Kozmetické produkty sú často zabalené v nadmernom množstve obalov a obsahujú nekonečný zoznam zložiek. V roku 2018 vyprodukoval kozmetický priemysel neuveriteľných 120 miliárd kusov balení, z ktorých veľké množstvo nie je možné recyklovať. Namiesto toho sa dostávajú do vody a spôsobujú škody v prírode.

Produkty osobnej starostlivosti často obsahujú 15 až 50 prísad, pričom v priemere jedna žena používa denne 9 až 15 produktov. To znamená, že na vašu pleť sa každý deň dostáva až 515 chemikálií a ich zvyšky sa dostávajú do vôd. Voda sa sama osebe stáva problémom. Keďže je najpoužívanejšou zložkou produktov, obavy, že dopyt prevýši dostupnosť, sú oprávnené.

Zložky, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Niektoré bežné zložky v kozmetických prípravkoch môžu byť pre vás a takisto pre životné prostredie škodlivé. Napríklad palmový olej a jeho deriváty spôsobujú značné škody na životnom prostredí z dôvodu odlesňovania a môžu tiež dráždiť vaše oči, pokožku a pľúca.

Tu sú ďalšie potenciálne škodlivé zložky, na ktoré by ste si mali dať pozor:

Parabény, ktoré sa označujú rôznymi názvami na štítkoch, ale zvyčajne tieto názvy končia  „paraben“ (napríklad isoparaben). Parabény sa bežne používajú ako konzervačné látky v čistiacich prípravkoch, sprchových géloch a telových mliekach. Tieto látky boli nájdené v tkanivách morských živočíchov a tiež sa dávajú do súvislosti so vznikom rakoviny prsníka u ľudí.

Syntetické vône, ktoré sa označujú ako „parfum“ alebo „fragrance“ na štítkoch. Nachádzajú sa vo veľkom množstve produktov a môžu spôsobiť podráždenie pokožky, problémy s dýchaním či migrény.

Oxybenzón alebo benzofenón-3, ktoré nájdete pod rovnakým názvom aj na etikete, sa používajú v opaľovacích krémoch a sú veľmi škodlivé pre koralové útesy. Štúdie tiež naznačujú, že u ľudí môžu spôsobiť hormonálne výkyvy.

Plastové mikročastice, typicky označované ako „polyetylén“ alebo „polypropylén“, sú bežné v pílingových prípravkoch a exfoliantoch. Tieto drobné častice sa dostávajú do vôd, kde ich skonzumujú morské živočíchy. V Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch amerických sú mikročastice zakázané v zmývateľných prípravkoch, nie však v kozmetike, akou je mejkap alebo lesk na pery. V mnohých krajinách sú tieto čiastočky stále povolené.

shutterstock_1955540770.jpg

Dobré pre planétu aj pre vás

Niekoľko malých úprav vášho režimu a obsahu skrinky s kozmetikou môže veľa zmeniť. Začnite baleniami a nezabúdajte ich recyklovať, pokiaľ je to možné. Vyberajte si ekologickejšie produkty, ktoré využívajú recyklovateľné materiály alebo sú úplne bez obalu. Mnoho značiek už ponúka aj takéto alternatívy produktov, napríklad tuhé šampóny a kondicionéry, mydlá či dokonca tuhé telové maslá. Niektoré predajne ponúkajú aj recykláciu obalov zadarmo či doplnenie prípravku do vlastnej nádoby.

Znížiť spotrebu vody je ďalší jednoduchý spôsob, ktorým môžete pomôcť. Ak nenecháte vodu tiecť, keď si umývate zuby, a skrátite sprchu o niekoľko minút, štúdie ukázali, že tým zo svojej celkovej spotreby môžete ušetriť niekoľko litrov vody.

Pokiaľ ide o zložky kozmetických produktov, môže byť náročnejšie vyznať sa v nich. Vo všeobecnosti sa môžete spoľahnúť na certifikácie, akými sú „FairTrade“ alebo „Rainforest Alliance“, ktorými bývajú prípravky označené a naznačujú, že ich zložky boli čerpané z udržateľných zdrojov. Pri produktoch, ktoré obsahujú palmový olej, hľadajte označenie „Roundtable“ alebo „Sustainable Palm Oil“.

Existuje aj niekoľko aplikácií, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v produktoch. Aplikácie ako Think Dirty alebo Clean Beauty vám umožňujú oskenovať produkty a poradia vám, ktoré zo zložiek môžu byť škodlivé. Na základe týchto informácií sa potom môžete rozhodnúť, či si ich kúpite, alebo zvolíte inú alternatívu. Aplikácie sú dostupné v anglickom jazyku.

shutterstock_726264223.jpg

Prírodná kozmetika

Rastúci dopyt po produktoch priateľských k životnému prostrediu vyvolal nárast inovácií v oblasti ekologickej kozmetiky. Lokálne, české a slovenské ponúkajú široké spektrum špičkovej prírodnej kozmetiky.

Nezabúdajte však, že aj pri starostlivosti o pleť je niekedy menej viac. Ak máte citlivú pleť, poraďte sa s odborníkmi, ktorí vám poradia s nastavením vhodného režimu pre vašu pleť. Poobzerajte sa po produktoch vysokej kvality, ktoré využijete do poslednej kvapky a za ktoré sa vám poďakuje vaša pleť aj naša planéta.

V dnešnej dobe, keď sa objavuje množstvo ekologických a prírodných kozmetických produktov, je oveľa jednoduchšie byť uvedomelým. Zaujímajte sa o produkty, ktoré používate, a zaveďte do svojej rutiny dobré zvyky ako šetrenie vody. Aj malé zmeny môžu dlhodobo znamenať veľa a čím viac ich budete praktizovať, tým lepšie sa budete cítiť.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.