projekt poisťovne logo generali

HIIT tréning aj pre začiatočníkov s Janou Earl

Jana Earl 23. 01. 2023

HIIT tréningy sú vysoko intenzívne intervalové tréningy a ich výhoda je trvanie od 5 do cca 25 minút, čo ich robí ideálnym cvičením pre dnešný uponáhľaný svet. Vďaka vysokej intenzite dokážu za krátku dobu spáliť veľa kalórií a zrýchliť metabolizmus, preto sú výborné na chudnutie, budujú svalstvo a silu, zlepšujú kondíciu a kardiovaskulárne zdravie. Je dokázané, že iba 5 minút HIIT tréningu týždenne zlepšuje kardiovaskulárne zdravie človeka a zlepšuje kondíciu.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej osobnému rozvoju. Nalaďte sa v novom roku na úspech a využite naplno svoj potenciál. Špecifickým rizikám vyplývajúcim z vášho povolania je prispôsobené aj jedinečné životne poistenie od poisťovne Generali.

HIIT tréningy sú známe tým, že spaľujú kalórie počas cvičenia a takisto po docvičení po dobu 48 hodín. Ak cvičíme napríklad 25 minútové HIIT tréningy, stačí nám cvičiť trikrát do týždňa a môžeme dosiahnuť výsledky, po ktorých túžime. Inými slovami, vďaka HIIT tréningom dostávame „veľa muziky za málo peňazí“. HIIT tréningy môžeme cvičiť kdekoľvek, keďže sú to cvičenia s vlastnou váhou a i keď sa môžu zdať zastrašujúce, náročnosť cvikov sa dá prispôsobiť, či už začiatočníkom alebo aj pokročilým.

Pred začatím HIIT tréningov sa odporúča pripraviť sa na vysokú intenzitu a na zrýchlenú tepovú frekvenciu. Ak ste nikdy pred tým necvičili, začnite najskôr (prvý týždeň) prechádzkami rýchlou chôdzou alebo ľahším kardiom. Pred každým tréningom je potrebné zahriať sa a opäť pripraviť telo na vysokú tepovú frekvenciu.

Človek by sa mal taktiež pripraviť na to, že počas cvičenia bude musieť podávať vysoké výkony, vychádzať z komfortnej zóny, tlačiť sa na maximum, ale to je presne to, čo nám prináša ovocie.

Pri HIIT tréningoch sa kvôli vysokej intenzite nedá dodržiavať známe dýchanie pri ťažšej fáze výdych, pri ľahšej nádych, preto je potrebné pravidelne dýchať a nezadržiavať dych.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.