projekt poisťovne logo generali

Deti sa pri hrách učia viac, ako by ste si mysleli

09. 12. 2020

Väčšina z nás si spája hry skôr s voľným časom a zábavou, ako so vzdelávaním. Mnoho nedávnych štúdií však ukázalo, že hranie určitých hier môže mať skutočne pozitívny vplyv na učenie. Vzdelávacie hry pomáhajú nielen pri rozvíjaní tradičných zručností, ako sú matematika a čítanie, ale tiež učia deti tímovej práci, vytrvalosti a tomu, ako lepšie porozumieť svetu. Pozrieme sa na to, ako môžu hry pre deti skutočne posilniť kľúčové zručnosti, a predstavíme vám aj tie najlepšie vzdelávacie hry.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému našim najmenším. Spolu s odborníkmi sa venujeme témam rozvoja detí, aby boli zdravé, šťastné a mali ten správny štart do života. Rovnaký cieľ má aj program Učenie pre život, ktorý v rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net spustila poisťovňa Generali v spolupráci s Úniou materských centier, so snahou pomôcť deťom zo znevýhodnených rodín na Slovensku.

Výskum za vzdelávacími hrami

Od skákania škôlky na ihrisku až po Scrabble, existuje veľa hier, ktoré sme ako deti všetci hrali a ktoré nás tajne učili kľúčové zručnosti, ako je pravopis a riešenie problémov. Učenie pomocou hry pomáha motivovať študentov, aby sa zapojili, a v niektorých prípadoch až do takej miery, že sa učenie zlepšuje až o dva stupne. Výsledkom je, že školy teraz čoraz viac začleňujú hry do svojich učebných osnov ako spôsob, ako pomôcť deťom zapojiť sa a učiť sa v zábavnom prostredí. Vďaka tomu majú možnosť rozvíjať si širokú škálu zručností a adaptívneho správania. Podporujú to ďalšie vedecké štúdie, ktoré naďalej ukazujú, aký vplyv môžu mať vzdelávacie hry na rôzne oblasti, ako je zlepšenie pamäti, tvorivé myslenie a dokonca aj pozitívna socializácia detí.

Zdokonaľovanie kľúčových zručností

V prvom rade sú vzdelávacie hry účinným prostriedkom na rozvoj kľúčových učebných schopností. Ide o širokú škálu hier, od aktivít na ihriskách, klasických stolových hier až po moderné videohry pre viacerých hráčov.

Čítanie a písanie: skúste hru Bananagrams alebo Scrabble, ktoré pomáhajú rozvíjať čítanie, písanie a schopnosť hrať v tíme. Existujú verzie pre začiatočníkov aj pokročilých, vďaka čomu sa deti môžu postupne učiť pomocou hry, ktorú majú radi.

Matematika: vyskúšajte hru Zoombinis, obľúbenú medzi učiteľmi, alebo dokonca rodinnú hru Monopoly. Tieto hry sú navrhnuté pre deti od 9 rokov a pomáhajú rozvíjať logiku, počítanie, kritické myslenie a dokonca naučia aj niečo o investovaní.

Tvorivosť a riešenie problémov: klasické hry ako Solitaire, šach alebo Príbehy z kociek deti povzbudia, aby použili predstavivosť pri riešení problémov, alebo vymýšľaní príbehov. Pri hre Príbehy z kociek môžete tiež zahrnúť písanie príbehov na papier, aby si deti cvičili gramatiku.

shutterstock_1598541058.jpg

Získavanie cenných životných skúseností

Okrem týchto tradičných zručností pomáhajú vzdelávacie hry spoznávať svet okolo seba bezpečným a zábavným spôsobom. Hry prinášajú so sebou emócie a výskumy naznačujú, že keď sa učenie spája s emóciami, zanecháva dlhodobejší vplyv. Deti sa pri hrách tiež naučia, že je dôležité naďalej skúšať, aj keď náhodou prehrajú.

Svet okolo nás: vyskúšajte hru SimCityEdu, vďaka ktorej poučíte svojich najmenších o znečistení nášho prostredia. Existujú aj online bezplatné hry NOAA, ktoré deti učia o ochrane oceánov.

Stratégia a vytrvalosť: vyskúšajte tie najobľúbenejšie hry ako je Civilization, Battleships alebo Risk, ktoré pomáhajú deťom hľadať nové spôsoby riešenia problémov a prekonávania výziev.

Tímové schopnosti: hry Egg Drop alebo šarády ponúkajú rodinám a priateľom príležitosť zabaviť sa a spoločne sa učiť, zatiaľ čo tieto hry tiež podporujú pocit spolupatričnosti a tímovej práce.

Aj keď hry nenahradia tradičné učenie sa v triede, je zrejmé, že vzdelávacie hry môžu fungovať ako doplnok k rôznym typom učenia. Vďaka podpore vzdelávania pomocou zábavných aktivít môžu hry pomôcť vašim najmenším rozvíjať si zručnosti bez toho, aby si to vôbec uvedomovali.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.