projekt poisťovne logo generali

Inteligentná domácnosť – jednoduchší, úspornejší a bezpečnejší život

12. 11. 2018

Zapnutie svetla hlasom či odostretie žalúzií cez mobil už dávno nie sú iba vychytávkami zo sci-fi filmov. Trend takzvaných inteligentných domácností sa stáva súčasťou každodenného života a aj našich domovov. Ako vám môžu inteligentné spotrebiče uľahčiť život a v neposlednom rade ušetriť peniaze?

Čo je vlastne inteligentná domácnosť? Ide o domácnosť vybavenú inteligentnými spotrebičmi, ktoré sú pripojené na sieť, vďaka čomu ich môžete ovládať na diaľku prostredníctvom smartfónu, tabletu alebo počítača. Pomocou hlasových asistentov, ako je napríklad Siri od Apple, Cortana od Microsoftu, Alexa od Amazonu alebo open source Mycroft, môžete zariadenia ovládať aj hlasom.

Svetlo

Možno sa vám už pri rannom zhone stalo, že ste zabudli zhasnúť svetlo v kúpeľni alebo ste len nevedeli, či ste pri odchode cvakli vypínačom. Vďaka inteligentnej domácnosti môžete všetko skontrolovať aj neskôr cez smartfón – či už z práce, alebo počas cesty do nej. Ušetrí vám to množstvo stresu a tiež nečakané účty za elektrinu.

Ak vaše bývanie navyše vybavíte pohybovými senzormi, väčšinu z týchto úkonov môžete plne zautomatizovať. V praxi to znamená, že sa po vašom príchode domov napríklad rozsvietia všetky svetlá, respektíve tie, ktoré si nastavíte. Chodíte často v noci na toaletu? Dajte si jeden zo senzorov do chodby a nastavte, aby sa v noci rozsvietilo iba malé svetlo.

Známym výrobcom inteligentných žiaroviek a senzorov je napríklad Phillips so svojím radom Hue či IKEA so svojou sériou produktov TRÅDFRI. A vôbec nejde o predražené príslušenstvo, na ktoré by ste museli mesiace šetriť. Napríklad inteligentná žiarovka z IKEY vás pokojne vyjde do 10 eur.

Inteligentná domácnosť – jednoduchší, úspornejší a bezpečnejší život

Inteligentné spotrebiče už takmer na čokoľvek

Prísť v zime do vyhriateho bytu, pričom v pozadí hrá pri stlmenom svetle džez – i toto je dnes možné vďaka inteligentným spotrebičom. Všetko potrebné môžete prichystať už na diaľku z auta alebo MHD.

V plne vybavenej inteligentnej domácnosti nie je ničím nezvyčajným ovládanie termostatu, klimatizácie či ventilátorov, odostieranie žalúzií či spustenie obľúbenej piesne. V podstate čokoľvek, čo máte doma zapojené do elektriny, môžete vďaka inteligentným zástrčkám vypnúť alebo zapnúť a mať tak prehľad o všetkých spotrebičoch aj o ich spotrebe.

Inteligentné spotrebiče tak nielen šetria čas a uľahčujú život, ale pri správnom používaní šetria aj množstvo výdajov. Keďže máte neustály prehľad o spotrebe, pri ročnom zúčtovaní vás nemôžu prekvapiť vysoké nedoplatky za elektrinu.

Pokiaľ ste majiteľom smartfónu od Apple, inteligentné spotrebiče označené štítkom Apple Home môžete ovládať pomocou vstavanej aplikácie Home (v slovenskej lokalizácii Domácnosť). Ovládať tak môžete svetlá, vypínače, zásuvky, termostat, žalúzie, ventilátory, klimatizáciu, zvlhčovače či čističe vzduchu, reproduktory, bezpečnostné a iné senzory, zámky, kamery, zvonček, garážové dvere či rozhrania na ovládanie ďalších prvkov.

Používatelia Androidu môžu využiť podobné systémy ako napríklad Google Home, Samsung Smart Things či smart home riešenia od Microsoftu, prípadne viaceré ďalšie aplikácie tretích strán. S vlastnými riešeniami prichádzajú aj veľké spoločnosti ako Amazon, ktorý zabudoval vlastného hlasového asistenta do zariadenia Amazon Echo či Echo Dot. V tomto prípade však inteligentné spotrebiče ovládate priamo z domácnosti pomocou hlasových príkazov.

Existujú aj bezdrôtové technológie špecificky vyvinuté pre inteligentné riešenia ovládania domácnosti, domov a budov na báze Internet of Things (Internetu vecí) ako Z-Wave. Umožňujú bezdrôtovú komunikáciu medzi rôznymi bežnými elektronickými zariadeniami v domácnosti, ich vzdialenú kontrolu a ovládanie.

Riešeniami pre inteligentné domácnosti sa zaoberajú už aj domáci hráči na poli telekomunikačných či energetických služieb, ktorí ponúkajú na predaj či v rámci systému pravidelného paušálneho poplatku rôzne produkty a služby z tejto oblasti. Telekom ponúka systém Magenta Smarthome, ZES zase riešenie ZEON Smart Domov a SPP Smarthome technológie na mieru.

Tendenciou v domácnostiach je kontrolovať čoraz viac zariadení cez jednoduché aplikačné rozhrania na diaľku aj priamo doma. Trendom je mať prehľad o ich dlhodobom vplyve na spotrebu energie a podľa toho ich aktivovať len vtedy, keď je to potrebné či efektívne. Okrem zvýšeného pohodlia je to aj cesta, ako šikovne optimalizovať pravidelné prevádzkové výdavky celej domácnosti.

Inteligentná domácnosť – jednoduchší, úspornejší a bezpečnejší život

Bezpečnosť, ochrana a prevencia

Inteligentná domácnosť však nie je, ako by sa mohlo zdať, iba technologickou vychytávkou pre technicky zdatných. Veľkým prínosom je tiež z hľadiska bezpečnosti a ochrany domova.

Väčšina vyššie spomínaných systémov pre inteligentnú domácnosť ako Apple Home, Google Home, Samsung Smart Things či Cloud Cam od Amazonu má aj bezpečnostný rozmer a sú s nimi kompatibilné rôzne zariadenia. Bezpečnostné systémy tretích výrobcov často využívajú aj integráciu inteligentných hlasových asistentov od Applu, Microsoftu či Amazonu.

Okrem pohybových senzorov si dnes môžete kúpiť už aj špeciálne kamery, ktoré slúžia na monitorovanie bytu alebo domu na diaľku. Súčasťou prevenčných a bezpečnostných riešení bývajú okrem klasických či infračervených kamier, alarmov a pohybových senzorov aj dymové senzory, senzory vlhkosti, úrovne CO2 a pod. K dispozícii sú aj inteligentné zvončeky či dokonca zámky na vchodové a garážové dvere.

Výhod to má hneď niekoľko. V prvom rade nemusíte mať pri sebe kľúče, no čo je najdôležitejšie, nemôže sa vám stať, že kľúče stratíte a budete musieť meniť všetky zámky. Pozor si už musíte dávať iba na telefón, z ktorého však prostredníctvom aplikácie môžete mať na diaľku všetko pod kontrolou.

Existujú komplexné riešenia, ktoré pokrývajú všetky aspekty inteligentnej bezpečnosti, ale aj množstvo modulárnych ekosystémov, pri ktorých si bezpečnostné riešenie môžete vyskladať podľa vlastných potrieb či rozpočtu. Medzi tie známejšie patrí napríklad Abode, Honeywell Home, Nest Secure, SimpliSafe Home Security či CNET Smart Home alebo Smart Apartment.

Do kategórie bezpečnosti patria aj riešenia, ktorých úlohou je asistencia či pomoc na diaľku. Väčšinou ide o tzv. wearables, čiže nositeľnú elektroniku. Ide najmä o rôzne druhy smart hodiniek, náramkov či senzorov, ktoré sa dajú umiestniť na telo či oblečenie. Reč je napríklad o monitorovaní dôležitých vitálnych funkcií na diaľku pri senioroch so zdravotnými komplikáciami. Náhle zhoršenie ich zdravotného stavu alarmuje lekára, resp. priamo záchrannú službu. Včasná intervencia vie často zachrániť život. Podobné technológie sa aplikujú aj pri potrebe dlhodobého monitorovania určitých aspektov zdravotného stavu pacienta v domácom prostredí kvôli následnej hĺbkovej diagnostike.

Zvláštnou kategóriou sú aj smart technológie pre extrémnych športovcov, horolezcov či cestovateľov, ktoré umožňujú dlhodobý monitoring polohy, prípadne aj životných funkcií, čo v prípade nešťastia môže byť kľúčové pre ich včasnú a efektívnu záchranu.

Variantom sú aj GPS lokátory určené zväčša pre menšie deti v prípade, že by sa stratili alebo zablúdili, resp. aby rodičia mohli skontrolovať ich polohu, ak dochádzajú napríklad na dlhšie vzdialenosti do školy či na krúžky. Ich spotrebiteľská verzia má zväčša podobu detských hodiniek. Podobné zariadenie možno umiestniť aj do obojka vášho domáceho miláčika pre prípad, že by sa zabehol a stratil.

Inteligentná domácnosť – jednoduchší, úspornejší a bezpečnejší život

Dnes už existuje množstvo šikovných a cenovo dostupných technologických riešení, ktoré vám môžu významne uľahčiť život. Či už ide o praktický manažment domácnosti, znižovanie jej prevádzkových nákladov, zvýšenie vášho osobného či rodinného pohodlia, bezpečnosti alebo o zdravotnú prevenciu. Stačí si vybrať, ponuka je široká. Veríme, že k jej sprehľadneniu a vašej lepšej orientácii sme vám praktickým úvodom do tejto problematiky pomohli aj my.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.