projekt poisťovne logo generali

Jednoduché tipy pre zaneprázdnených rodičov, ako si dopriať čas pre seba

11. 11. 2021

Nájsť si čas pre seba je pre zaneprázdneného rodiča náročné. Keď sa konečne prehryzú celým zoznamom úloh zistia, že je čas ísť spať.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej rodičovstvu. Každý rodič chce svojmu dieťaťu poskytnúť ten najlepší štart do života. Rodičom a deťom zo znevýhodnených rodín na Slovensku v tom už štvrtý rok pomáha aj program Učenie pre život, ktorý v rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net spustila poisťovňa Generali v spolupráci s Úniou materských centier.

Aktívne vyhľadávanie času pre seba je však veľmi dôležité pre duševnú a fyzickú pohodu. Prospieva to vášmu vzťahu k sebe samému a tiež k vašej rodine. Pravdepodobne nemáte času na zvyš, aby ste zisťovali, kde začať. Prinášame vám preto niekoľko tipov ako sa začať starať o seba.

Nájdite si čas na seba

Veľa žien si myslí, že materstvo je služba na 24 hodín a starostlivosť o seba je pre ňu zriedkavo prioritou. A pritom je taká dôležitá. Samostarostlivosť je o tom, aby ste si udržiavali zdravý vzťah k sebe, aby ste sa cítili šťastne, mysleli pozitívne a boli v pohode. Vďaka pravidelnej starostlivosti o seba budete menej náchylné na stres či úzkosť. Skúste spraviť zopár drobných zmien vo vašom dni a vytvoriť si tak čas pre seba.

Začnite tým, že si spravíte zoznam časovo náročných úloh, o ktoré by sa mohol postarať niekto iný. Či už ide o upratovanie alebo varenie, prečo si tieto povinnosti nerozdeliť medzi členov rodiny pomocou aplikácie Spolu? Je dôležité myslieť aj na seba, takže nie je na škodu občas si dopriať upratovačku alebo donáškové jedlo pre rodinu. Týmto spôsobom si budete môcť dopriať potrebný oddych.

Nastavte si pripomienky opakujúce sa každý týždeň, mesiac a štvrťrok, aby ste si nezabudli dôkladne preštudovať váš diár a naplánovať si čas, ktorý je určený len pre vás. Tento kalendár môžete zdieľať aj s rodinou, aby všetci vedeli, kde sa nachádzate a že majú rešpektovať váš oddychový čas. Na túto organizáciu sú vhodné aplikácie, ako napríklad Todoist. Umožní vám nastaviť úlohy a zobraziť prehľad týždňa alebo mesiaca dopredu.

Ak stanovíte presný čas večere a spánku, ohraničíte tak čas a vytvoríte pevnú rodinnú rutinu. Možno vás to bude lákať zamestnať sa nepríjemnými úlohami, na ktoré vám cez deň neostal čas, ale skúste si nechať aspoň jednu alebo dve hodiny len pre seba. Rýchlo si na ne zvyknete a nebudete sa ich vedieť dočkať.

K ďalším čas šetriacim taktikám patrí aj prechod na online nakupovanie potravín, varenie vo veľkom, aby ste mali vždy po ruke jedlá z mrazničky, a spoločné cestovanie detí do školy s inými rodičmi. Určite vás prekvapí, koľko času ušetríte vďaka týmto malým zmenám!

Rýchle tipy, ako využiť čas pre seba

Ak ste rodičom, určite sa vám myseľ rýchlo zaplní množstvom povinností. Skúste si napriek tomu každé ráno a večer vyhradiť päť alebo desať minút. Skúste zastaviť, zhlboka dýchať a premýšľať. Pomôcť vám môže aj aplikácia ako je Headspace alebo Calm. Vďaka tomuto zvyku budete začínať a končiť deň s pocitom pokoja a kontroly.

Napíšte si zoznam svojich obľúbených oddychových aktivít a rozdeľte ich na tie, ktoré môžete využiť rýchlo, a na tie, ktoré si vyžadujú plánovanie. Jedným nápadom na okamžitú starostlivosť o seba je napríklad písanie denníka, hodina jogy alebo pečenie koláča. Aktivity, ktoré vyžadujú viac času, sú napríklad návšteva salónu alebo výlet s priateľmi. Každý týždeň si do diára zapíšte aspoň jeden rýchly spôsob starostlivosti o seba a každý mesiac alebo štvrťrok si naplánujte jednu dlhšiu aktivitu. Je dôležité, aby ste sa vždy mali na čo tešiť.

Okrem koníčkov a zábavy je pre zdravé telo a myseľ dôležité aj výživa, spánok a pohyb. Zvýšenie príjmu ovocia a zeleniny a obmedzenie kofeínu a alkoholu preukázateľne zlepšuje náladu, rovnako ako pravidelné cvičenie. A hoci sa spánok môže zdať ako luxus, jeho nedostatok spôsobuje, že sa cítite hrozne. Štúdie ukazujú, že hodiny spánku pred polnocou sú najcennejšie, preto prísne dodržiavajte čas spánku – vrátane toho svojho. Skúste ísť do postele skôr a chvíľu si čítať.

A nakoniec nezabudnite, že nie všetko musíte urobiť hneď a nie všetko musíte robiť vy. Rozdelením úloh medzi rodinu, zavedením prísneho režimu a naplánovaním si času pre seba sa budete cítiť lepšie a budete mať oveľa viac energie. Prospeje to nielen vám, ale aj vašej rodine.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.