projekt poisťovne logo generali

Kam na bicykli: skúste zaujímavé cyklotrasy, ktoré vás potešia aj kultúrnym zážitkom

06. 05. 2021

S teplejšími dňami sa u nás rozbieha aj cyklistická sezóna a čoraz viac ľudí siaha po bicykli, aby sa vybrali na výlet či na dovolenku. Okrem aktívneho oddychu môžete prostredníctvom viac než 13 000 km vyznačených cyklistických trás objavovať krásy Slovenska zo sedadla vášho bicykla.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cyklistike, aby sme si užili bezstarostnú a bezpečnú jazdu na dvoch kolesách. Vás a váš bicykel pomôže ochrániť aj poistenie bicyklov od poisťovne Generali, ktoré vás kryje pri krádeži a môžete sa naň spoľahnúť aj v prípade nehody.

Či už uprednostňujete kratšie výlety s rodinou, alebo si trúfnete aj na dlhé trasy, máme pre vás tipy na skvelé cyklotrasy po celom Slovensku.

Západné Slovensko

EuroVelo 6

Cez Slovensko prechádzajú tri medzinárodné cyklistické trasy, ktoré sú súčasťou Európskej siete cyklistických ciest, nazývané EuroVelo. EuroVelo 6 je trasa dlhá 4 500 km a spája Atlantický oceán s Čiernym morom. Na Slovensku táto trasa prechádza cez tri kraje: Bratislavský, Trnavský a Nitriansky. Dokopy je dlhá 168 km a tiahne sa pozdĺž toku rieky Dunaj. Začína sa pri hraničnom priechode Berg a končí sa pri maďarských hraniciach v Štúrove.

Na tejto trase môžete navštíviť niekoľko zaujímavostí. Môžete sa zastaviť pri vodnom diele v Gabčíkove, v Komárne môžete navštíviť jedinečné Nádvorie Európy a obdivovať pevnostný systém. Neďaleko obce Iža môžete navštíviť zvyšky rímskeho opevnenia Kelemantia, ktoré bolo súčasťou rímskeho obranného systému Limes Romanus, a medzi obcami Patince a Virt sa zase nachádza vzácna technická pamiatka – parná prečerpávacia stanica. A nakoniec v Štúrove môžete obdivovať krásnu Ostrihomskú katedrálu.

Dĺžka: 168 km

Náročnosť: jednoduchá

shutterstock_11646549312.jpg

Bátoričkin cyklookruh

Okružná cyklotrasa sa začína a končí v obci Podolie v Parku miniatúr, kde sa nachádza viac než 80 modelov hradov, zámkov, kostolíkov a významných pamiatok. Trasa ďalej pokračuje cez Podolské kopanice a pod zrúcaninu Bátoričkinho hradu v Čachticiach. Neobídete ani ďalšie historické pamiatky Čachtíc, akými sú tajomné Bátoričkino podzemie či hrobky, o ktorých sa povráva, že je v nich pochovaná aj samotná Alžbeta Báthoryová. Nasledujúcou zastávkou je Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia, v ktorom sa dozviete viac o histórii a kultúrnych tradíciách Čachtíc.

Dĺžka: 25,2 km

Náročnosť: jednoduchá

shutterstock_11433862642.jpg

Naprieč Považským Inovcom

Milovníci kultúrnych pamiatok si pri tejto trase prídu na svoje. Cyklotrasa vedie z Topoľčian až po české hranice v obci Nová Bošáca. V Topoľčanoch sa začína trasa pri Továrnickom kaštieli a za Topoľčanmi sa vám pomaly ukáže panoráma Topoľčianskeho hradu, ktorý môžete navštíviť, keď odbočíte z obce Podhradie. Ďalej pokračujte lesmi Považského Inovca. V Zelenej vode sa môžete osviežiť na štrkovisku a za Zelenou vodou sa vám naskytne krásny pohľad na hrad Beckov.

V obci Trenčianske Bohuslavice miniete vzácnu kaplnku a môžete sa pristaviť aj pri ľudovom dome č. 19. Pri pálenici v Bošáci môžete navštíviť Múzeum Bošáckej doliny v pôvodne zariadenom sedliackom dome, ktoré vám priblíži kultúru tohto regiónu. Prechádzať budete aj cez Zemianske Podhradie, kde môžete navštíviť rodný dom botanika  Jozefa Ľudovíta Holubyho a rodný dom spisovateľa Ľudovíta Vladimíra Riznera. Nevynechajte ani unikátny evanjelický kostol. V dedinke Haluzice sa zase môžete zastaviť pri zrúcanine románskeho kostolíka z 13. storočia.

Dĺžka: 71 km

Náročnosť: stredná

shutterstock_11031762923.jpg

Kátlovce – Brezová pod Bradlom

Trasa sa začína v obci Kátlovce a až po obec Dobrá Voda kopíruje Malokarpatskú cyklomagistrálu. V malebnej obci Dobrá Voda sa nachádza aj zrúcanina rovnomenného hradu, ktorú môžete cestou navštíviť. Cyklotrasa sa ďalej napája na Štefánikovu magistrálu, kde si treba dať pozor na peších turistov. Trasa sa končí v Brezovej pod Bradlom, kde môžete ukončiť výlet návštevou mohyly Milana Rastislava Štefánika.

Dĺžka: 20,8 km

Náročnosť: stredná

shutterstock_6310025962.jpg

Stredné Slovensko

Cyklokorytnička

Táto nenáročná cyklotrasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Začína sa v Ružomberku a kopíruje trasu bývalej úzkokoľajnej železnice, ktorá končila v stanici Korytnica Kúpele. Naskytnú sa vám malebné pohľady na Revúcku dolinu a z obce Biely Potok môžete odbočiť k osade Vlkolínec, zapísanej v Zozname svetového dedičstva UNESCO, kde sa môžete pokochať farebnými zrubovými domčekmi. Krátku odbočku si môžete spraviť aj z obce Podsuchá k Brankovskému vodopádu – najvyššiemu vodopádu v Nízkych Tatrách. Na záver môžete v Korytnici navštíviť liečivý minerálny prameň.

Dĺžka: 24 km

Náročnosť: jednoduchá

shutterstock_668512081.jpg

Cyklotrasa naprieč Gaderskou dolinou

Táto cyklotrasa poteší všetkých milovníkov prírodných úkazov. Gaderská dolina sa nachádza vo Veľkej Fatre a je považovaná za jednu z najkrajších na Slovensku. Trasa sa začína v obci Blatnica a končí sa pri lokalite Veterné. Zastávku si môžete spraviť pri zrúcanine Blatnického hradu, odkiaľ sa vám naskytne panoramatický výhľad na okolité vrchy a pri horskom masíve Čertova brána. Popri ceste sa môžete pokochať jaskynkami a skalnatými útvarmi, ktoré vymyl Gaderský potok, tečúci popri ceste.

Dĺžka: 16 km

Náročnosť: stredná

shutterstock_14170607062.jpg

Kysucká cyklomagistrála

Kysucká cyklomagistrála patrí k najdlhším na Slovensku a môžete vďaka nej spoznať krásy celých Kysúc. Trasa sa začína v obci Kotešová a končí v Novej Bystrici, no môžete pokračovať až do Vychylovky. Na tejto trase by ste nemali vynechať návštevu Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Zborove nad Bystricou s unikátnymi vitrážami Vincenta Hložníka. V Krásne nad Kysucou môžete navštíviť vlastivedné múzeum, kde okrem iného uvidíte aj mamuta v životnej veľkosti. V obci Stará Bystrá si nenechajte ujsť prvý Slovenský orloj a na záver navštívte skanzen vo Vychylovke a úzkokoľajnú lesnú železnicu.

Dĺžka: 138 km

Náročnosť: ťažká

shutterstock_1729576732.jpg

Východné Slovensko

Belianska cyklotrasa

Belianska cyklotrasa sa tiahne medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou, no v budúcnosti by mala viesť až do Poľska. Cyklotrasa je vhodná pre rodinné výlety a očarí vás krásnymi výhľadmi na Belianske Tatry. Výlet môžete spojiť s návštevou Belianskej jaskyne, jedinej sprístupnenej jaskyne vo Vysokých Tatrách.

Dĺžka: 9 km

Náročnosť: jednoduchá

cyklotrasa_1.jpg

Zdroj foto

Hnilecká cyklomagistrála

Trasa sa začína v obci Dedinky, kde obchádza vodnú nádrž Palcmanská Maša, najväčšiu vodnú nádrž v Slovenskom raji, a končí v Margecanoch. Hneď od začiatku ponúka krásne výhľady na okolitú krajinu. Zastaviť sa môžete v baníckej osade Rakovec, kde sa nachádza aj najstaršia vodná elektráreň Slovenských elektrární. V obciach Mlynky, Hnilec či Švedlár môžete zase obdivovať autentické drevenice. Pristaviť sa môžete aj v Gelnici, kde môžete navštíviť zrúcaninu Gelnického hradu. Z hradu už zostala len časť veže a niekoľko múrov, naskytne sa vám však pekný výhľad na okolité Volovské vrchy a staré banícke mesto.

Dĺžka: 69 km

Náročnosť: stredná

shutterstock_1721363914.jpg

Spišská cyklomagistrála

Spišská cyklomagistrála sa začína v Hrabušiciach a tiahne sa až po poľské hranice. Ak by ste však chceli vyskúšať kratší variant, môžete trasu ukončiť pri Spišskom hrade. Aj na tejto trase spoznáte mnohé krásy a historické pamiatky Spiša. Ak si chcete vychutnať dych berúci výhľad a nemáte strach z výšok, v obci Spišské Tomášovce môžete odbočiť na Tomášovský výhľad, kam vedie MTB cyklotrasa. Cesta ďalej vedie cez Spišskú Novú Ves a Markušovce, kde môžete navštíviť kaštieľ s expozíciou nábytku, letohrádok Dardanely či zrúcaninu Markušovského hradu. Pri obci Matejovce nad Hornádom sa môžete pristaviť pri vodopáde Šikľavá skala a pri obci Žehra sa nachádza barokovo-klasicistický Kaštieľ Hodkovce. Trasa sa končí pri Spišskom hrade, ktorý je zapísaný na Zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Dĺžka: 77,7 km (171 km celá trasa)

Náročnosť: stredná

shutterstock_1090338857.jpg

Tokaj na bicykli

Ak chcete spoznať jedinečnú vinohradnícku oblasť na juhovýchode Slovenska, táto cyklotrasa vás prevedie po najznámejších lokalitách tejto oblasti. Začiatok trasy je v obci Čerhov a koniec vo Viničkách. Cestou sa môžete zastaviť v niektorých z vínnych pivníc, napríklad v obciach Malá a Veľká Tŕňa, a navštíviť môžete 12 m vysokú Vyhliadkovú vežu, z ktorej sa vám naskytne pohľad na vinohradnícku oblasť.

Dĺžka: 22,5 km

Náročnosť: jednoduchá

shutterstock_15099339052.jpg

Ak chcete objaviť aj ďalšie zaujímavé cyklotrasy, viac nápadov sme vám priniesli v tomto článku, v ktorom sa tiež dozviete, ako sa správne pripraviť na cyklotúry. Na cesty si nezabudnite pribaliť poistenie bicykla, ktoré vás kryje pri krádeži, a asistenčné služby vám zasa v prípade nehody zabezpečia odvoz do zdravotníckeho zariadenia a odvoz bicykla do servisu.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.