projekt poisťovne logo generali

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

03. 09. 2019

Slovensko je krajina plná kopcov a nížin, ktorú je ideálne spoznať zo sedadla bicykla. Nadšencov, ktorí rok čo rok vyrážajú na dovolenku práve na dvojkolesovom tátošovi, neustále pribúda. Na výber majú z viac ako 13-tisíc kilometrov trás, ktoré sú aj elektronicky zmapované. Je možné stiahnuť si ich do mobilných zariadení či navigácií a vydať sa do prírody. Predĺžte si prázdniny a vyrazte cez víkend na jednu z našich cyklotrás. Septembrové slnečné a ešte stále príjemné teplé dni sú na takýto výlet ideálne. Ak sa chystáte na cyklotúru, máme pre vás užitočné tipy, aby ste si ju vychutnali.

Na cestu pripravte bicykel i telo

Predtým, ako vyrazíte do terénu, je ideálne pripraviť telo aj bicykel. Ako ste na tom kondične? Ak to nie je ideálne, neprepínajte svoje sily a začnite radšej pozvoľna. To však neplatí v prípade bicykla. Ten je potrebné pred cyklovýletom dôkladne skontrolovať a podrobiť servisu. Bezpečnosť je tu, ako vždy, na prvom mieste.

Každý, nielen začiatočník, by mal mať prilbu a minimálne základné reflexné prvky. Nemali by chýbať ani okuliare, ktoré chránia zrak nielen pred slnkom, ale aj neželanými muškami v očiach. Takisto sú dôležité svetlá, najmä pri dlhších výletoch, keď vás už môže zastihnúť tma.

Cyklista by mal mať vo svojej výbave tiež základné minimum na opravu defektu: dušu, pumpu, lepenie a nejaké náradie. Napríklad tzv. multikľúč s imbusovými kľúčmi rôznych veľkostí a plochým skrutkovačom, montpáky a ideálne aj rýchlospojky na opravu pretrhnutej reťaze.

Skúsení cyklisti radia pred jazdou skontrolovať aj výšku sedadla. Základné pravidlo pre menej skúsených je, že ak sedíte na sedadle a pätu dáte na pedál, noha v kolene by mala byť vyrovnaná. Zabránite tým rýchlej únave svalov.

Pri obliekaní myslite na funkčnosť

Mať vhodné oblečenie je na bicykli veľmi dôležité. Dbajte na funkčnosť. Oblečenie by malo byť priliehavé a chrániť pred neželaným vetrom, chladom či, naopak, teplom. V súčasnosti je široký výber materiálov aj strihov. V špecializovaných predajniach vám radi poradia. Na jar a jeseň je potrebné oblečenie aj vrstviť, najmä k večeru.

Vhodné je vybrať si funkčnú spodnú bielizeň, ktorá zabráni prehriatiu organizmu a dobre odvádza pot. Postačuje krátke cyklotričko (ideálne so zapínaním) a cyklonohavice s antibakteriálnou úpravou. Ak nemáte cyklotretry, stačí priedušná a ľahká obuv, v daždivých dňoch nepremokavá.

V prípade dažďa sa vám tiež zíde cyklistické pončo. Myslite aj na slnečné okuliare, fľašu s vodou a už spomínanú prilbu, ktorá je potrebná bez ohľadu na to, či to zákon prikazuje alebo nie. Prilba by vám mala dobre sedieť, netlačiť a mať dostatok prieduchov, aby ste sa v nej príliš nepotili.

Ak vonku svieti slnko, pred jazdou sa určite natrite krémom s ochranným faktorom.

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

Zbaľte sa ekonomicky, ináč pocítite každé kilo navyše

Viacdňový výlet si vyžaduje dôkladnejšie zbalenie. Myslite na to, že batožina na bicykli by mala byť rovnomerne rozmiestnená, aby bol bicykel vyvážený a neťahalo vás to na jednu stranu. Rovnako platí, že väčšia záťaž by mala byť v prednej časti bicykla – približne 60 % celkovej váhy. V zadnej časti bude zvyšných 40 %. Ideálne je naložiť na bicykel batožinu od 5 do maximálne 20 kilogramov.

Nezabúdajte, že pri šliapaní do pedálov budete každé kilo navyše preklínať. Veci, ktoré si dáte do cyklotašiek, zabaľte do plastových vreciek, aby vám v prípade dažďa nepremokli. Ubytovanie a stravovanie by ste mali mať tiež vopred premyslené. Pre rýchlu dávku energie majte vždy poruke ľahké a výživné potraviny ako banán či energetické tyčinky a dostatok tekutín.

Lekárnička a základné hygienické potreby v cestovateľských baleniach sú tiež samozrejmosťou, na ktorú by ste nemali zabudnúť. Ak nejazdíte na bicykli pravidelne, vziať si môžete aj tzv. chamois krém, ktorý je určený na liečbu odrenín a regeneráciu sedacích partií pri dlhšej jazde.

Kam teda na cyklotúru?

Na túto otázku nie je jednoduché odpovedať. Výber cyklotrás je aj u nás pomerne bohatý, a preto vyberajte podľa stupňa náročnosti a dĺžky trasy. Inými slovami, vyberajte vždy tak, aby ste trasu zvládli a neprecenili svoje sily a sily svojich blízkych či vašej cyklopartie. Máme pre vás niekoľko inšpirácií a tipov na konkrétne trasy.

Západné Slovensko

Po hrebeni Malých Karpát

Západné Slovensko má zaujímavé cyklotrasy. Jedna z nich vedie od bratislavskej Koliby až na Košariská. Hrebeňovka Malých Karpát sa dá zvládnuť za niekoľko hodín. Závisí to však od vašej kondície. Na takmer 100 kilometrov dlhej trase sa nudiť rozhodne nebudete. Vybrať si môžete len niektorú jej časť a užiť si azda tú najlepšiu horskú cyklistiku v okolí Bratislavy.

V blízkosti je napríklad Čachtický hrad, malebná obec Smolenice, v ktorej nájdete rozprávkový zámok či jaskyňu Driny. Jedným z atraktívnych turistických cieľov je aj prírodná pamiatka Čertov žľab. Ide o ojedinelý geologický útvar a prírodnú pamiatku kaňonovitého charakteru.

Milovníci turistiky majú v obľube aj lokalitu Biely kríž, ktorá je tvorená hustými karpatskými lesoparkami. Vedie sem hneď niekoľko trás a tá najkratšia a najobľúbenejšia, cca 4 kilometre dlhá, začína v bratislavskej mestskej časti Rača. Cesta tam aj späť trvá približne 3 hodiny.

Náročnosť: stredná
Dĺžka: 93,9 km

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

Zdroj foto

Vážska cyklomagistrála

Ak chcete spoznať celé Považie, určite sa vyberte na najstaršiu značenú oficiálnu cyklotrasu na Slovensku – na Vážsku cyklomagistrálu. Pôvodne mala niečo pod 28 kilometrov, ale dnes dosahuje už 165 kilometrov. Spája Hlohovec so Žilinou cez Trenčín a množstvo obcí. Prechádza tromi krajmi – Trnavským, Trenčianskym a Žilinským. V podstate kopíruje umelo vybudovaný kanál Váhu od jeho začiatku až po koniec.

Nájdete na nej množstvo zaujímavých miest, ktoré môžete navštíviť s deťmi alebo sami: vodnú nádrž Sĺňava, jazero Zelená voda a Oponický, Beckovský, Trenčiansky či Považský hrad. Neďaleko Nového Mesta nad Váhom sa nachádza nádherná Haluzická tiesňava pripomínajúca pôvodné biotopy ako v pralese.

Obľúbeným miestom je aj Hvezdáreň M. R. Štefánika v Hlohovci, ktorá organizuje programy pre verejnosť, astronomické pozorovania Slnka, ako aj pozorovania nočnej oblohy. Observatórium má druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku.

Náročnosť: jednoduchá
Dĺžka: 165 km

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

Zdroj foto

Stredné Slovensko

Čiernohorská cyklotrasa

Ponúka neopakovateľné výhľady na blízke a ďaleké okolie Veporských vrchov a Horehronia. Ide o stredne náročnú cyklotrasu vedúcu po lesných a poľných cestách, ako aj nádherných hrebeňoch Veporských vrchov. Čakajú vás tu lesy, horské lúky aj romantické výhľady.

Túto trasu odporúčame absolvovať v smere Čierny Balog, Dobroč, Kysuca (Uhliarka), Tlstý javor a Zákľuky. Určite sa nezabudnite pristaviť na železničnej stanici v Čiernom Balogu, z ktorej premáva historický lesný vláčik. Obľúbenou je aj národná prírodná rezervácia Dobročský prales, ktorý sa do dnešnej podoby vyvíjal celé tisícročia.

Náročnosť: stredná
Dĺžka: 42,7 km

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

Veľký hodrušský okruh: Banská Štiavnica a okolie

Štiavnické vrchy ponúkajú milovníkom cyklistiky rôzne náročné trasy. Majú príjemný členitý povrch, dobré lesné cesty a poskytujú množstvo prírodných a kultúrnych atrakcií. V roku 2008 skupina miestnych horských cyklistov založila projekt Bajkom k tajchom, ktorý je zameraný na výstavbu a značenie cyklotrás v pohorí. Vďaka nemu sa dnes miestne cyklistické podmienky neustále zlepšujú.

Najdlhšia z tunajších trás je Veľký hodrušský okruh, ktorý meria 40 kilometrov a prejdete ho za cca 4 hodiny. Pripravte sa, že ide o ťažšiu trasu, ktorá však ponúka naozaj mnoho. Začína sa i končí v obci Hodruša-Hámre, konkrétne v Dolných Hámroch, odkiaľ sa dostanete do lesa. Tam je začiatok stúpania smerom do časti obce Kopanice.

Najvyšším bodom trate je miesto s pôvabným názvom Kerling (820 m), odkiaľ sa vám naskytnú krásne výhľady. Čarovné je tiež okolie tajchu Moderštôlňa. Cestou sa dá zájsť aj k tajchu Červená Studňa alebo Veľkému Vodárenskému tajchu. Ak sa budete chcieť zastaviť, blízko sa nachádza aj Vodný raj Vyhne či kúpele Sklené Teplice.

Za pozretie stojí aj tzv. Kamenné more – nájdete ho nad obcou Vyhne. Ide o najväčšie kamenné more svojho druhu v Karpatoch. Ak budete mať šťastie, môžete tu zazrieť aj vzácne druhy plazov, napríklad kriticky ohrozenú jaštericu múrovú.

Jedinečné je aj arborétum Kysihýbel. Na ploche 7,7 hektára sa nachádza viac ako 260 druhov rôznych cudzokrajných drevín, najmä zo Severnej Ameriky.

Náročnosť: ťažká
Dĺžka: 41 km

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

Zdroj foto

Okolo Liptovskej Mary

Liptovská Mara patrí medzi najkrajšie miesta na Slovensku, ktoré môžete spoznávať zo sedadla bicykla. Cyklochodník, ktorý okolo nej vedie, je rovinatý a nenáročný. Zvládnu ho tak aj cyklisti – začiatočníci.

Začína sa i končí v Liptovskom Mikuláši. Pokračuje sa cez Liptovský Trnovec, kde sa dá dostať k brehu priehrady. Následne prejdete popri ikone Liptovskej Mary – kostolíku. Nasleduje čarovný skanzen Havránok, ktorý je keltským múzeom. Oplatí sa tu zosadnúť z bicykla a ísť si ho prezrieť pešo.

Náročnosť: jednoduchá
Dĺžka: 37 km

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

Cykloraj v Malej Fatre

Najhustejšia sieť cyklotrás na území Slovenska sa nachádza v okolí Terchovej. Cyklistické trasy v okolí Žiliny či Bystrickej doliny sú ako stvorené pre rodiny s deťmi i tých najnáročnejších cyklistov. Nenáročné rovinky po zakvitnutých lúkach, menšie stúpania s krásnymi výhľadmi, ale aj náročnejšie trasy pre skutočných milovníkov cyklistiky. Malá Fatra priam núti nasadnúť na sedadlo bicykla.

Zdolať na ňom môžete celkovo až približne 645 kilometrov trás, čiže oprávnene hovoríme o cykloraji pre cyklistov. Obľúbenou je napríklad Kysucká cyklomagistrála, ktorá je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Prechádza zo západu na východ a spája obce Kysúc cez Oravskú Lesnú a Novoť s poľskou hranicou. Cyklochodník vedie údolím potoka Bystrica a má minimálne prevýšenie. Z ktoréhokoľvek konca ho tak zvládnu aj najmenší cyklisti.

Navštívte mamuta v Krásne nad Kysucou, prejdite jedným z najstarších mostov z obdobia Rakúsko-Uhorska, nahliadnite do bunkrov 2. svetovej vojny a najdlhšiu prestávku si naplánujte na Rínku svätého Michala Archanjela v Starej Bystrici. Počkajte si tu na ohromujúce divadlo prvého a jediného skutočného orloja na Slovensku.

Ak vás ešte nebudú bolieť nohy, šliapnite do pedálov a navštívte rozhľadňu na vrchu Bobovec alebo pokračujte do Novej Bystrice, kde nájdete Múzeum Kysuckej dediny a lesnú úvraťovú železnicu.

Náročnosť: ľahká
Dĺžka: 33,10 km

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

Východné Slovensko

Sliezsky dom

Vysoké Tatry nesklamú ani cykloturistov. V našich veľhorách nájdete široké možnosti na bicyklovanie. Za jednu z najkrajších trás sa považuje cesta na Sliezsky dom. Ide o druhé najvyššie miesto na Slovensku, kam sa dá dostať na bicykli. Pripravte sa, že ide o ťažkú trasu, ktorá má síce len 7 km, ale zvládnu ju len vytrénovaní cyklisti.

Čaká vás na nej neustále stúpanie a krásne výhľady. Trasa má asfaltový povrch, ktorý však nie je na mnohých miestach ideálny, takže sa oplatí vziať horský bicykel namiesto cestného. Začína v Tatranskej Polianke, pokračuje cez Velický most a následne cesta stúpa prechodom cez Velickú dolinu.

Po tejto makačke budete mať výhľad na vodopády, Velické pleso, Podtatranskú kotlinu a Nízke Tatry. V Sliezskom dome si môžete dopriať občerstvenie, ktoré určite pred cestou späť padne vhod.

Náročnosť: ťažká
Dĺžka: 7 km

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

Zemplínsky okruh

Trasa dlhá 174 km ponúka množstvo zaujímavých miest, ktoré vás očaria. Ideálne je si ju rozdeliť na dva dni a vychutnať si aj degustáciu tokajského vína. Trasa je vhodná pre trekové aj horské bicykle.

Začína v Košiciach a končí na Zemplínskej šírave. Počas okruhu môžete navštíviť rôzne zaujímavé miesta, napríklad hrad Slanec, Kresanú skalu (andezitové skalné útvary) či Klin nad Bodrogom, ktorý je najnižším bodom na Slovensku (94 m n. m.).

Obdivovať môžete aj Zemplínsku šíravu či ohrozené korytnačky močiarne a vodné vtáctvo v národnej prírodnej rezervácii Tajba, ktorá je dnes už vzácnym pozostatkom močiarnych spoločenstiev v tejto lokalite.

Náročnosť: stredná
Dĺžka: 174 km

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

Zdroj foto

Od Tatier po Pieniny

Pre zdatnejších cyklistov sú Pieniny ako vyšité. Táto 75 kilometrov dlhá trasa vám dá zabrať vďaka stúpaniam, ale odmení vás nádhernými výhľadmi a okolitou prírodou. Časť trasy vedie cez nespevnené lesné cyklotrasy, a preto je vhodná pre horské bicykle.

Začína v Červenom Kláštore, pokračuje cez Spišskú Starú Ves, Magurské sedlo, Ždiar, Tatranskú Kotlinu, Horný Smokovec a končí v Poprade.

Cykloturistiku v tejto oblasti si môžete spestriť známym splavovaním Dunajca, návštevou gotickej stavby Červeného kláštora zo 14. storočia, Belianskej jaskyne (najväčšej a jedinej sprístupnenej vysokohorskej kvapľovej jaskyne v TANAPe).

Zaujme aj botanická záhrada v Tatranskej Lomnici, ktorá sa rozprestiera na ploche 3,2 hektára v nadmorskej výške 850 m n. m. Nájdete v nej 330 druhov tatranských rastlín a stromov. Na dohľad je aj Lomnický či Gerlachovský štít a ďalšie nekonečné krásne výhľady na hory.

Náročnosť: stredná
Dĺžka: 75 km

Najkrajšie slovenské cyklotrasy a ako sa na ne pripraviť

Nech sa vydáte kamkoľvek, vždy dbajte na bezpečnosť

Nech sa už na cyklotúru vyberiete ktorýmkoľvek smerom a do akéhokoľvek terénu, vždy myslite na bezpečnosť. Ideálne je, ak sa z výletu vrátite nielen plní zážitkov, ale aj v pôvodnom stave, čo sa zdravia týka.

Buďte preto opatrní nielen na cestných komunikáciách, ale i v lese. Tam, navyše, nezabúdajte na to, že ste tu len hostia v priestore, ktorý patrí predovšetkým zvieratám a prírode. Pamätajte, že aj na bicykli platí: Rešpektujte a budete rešpektovaní.

Prajeme veľa šťastných cyklokilometrov!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.