projekt poisťovne logo generali

Katarína Heuerová z CK Koala Tours: Slováci sú pri výbere dovolenkovej destinácie skôr konzervatívni

25. 07. 2022

V uplynulých dvoch rokoch boli mnohí z nás v dôsledku pandémie nútení svoju letnú dovolenku prehodnotiť, no tento rok sa vybral na dovolenku do zahraničia rekordný počet cestujúcich. Je Chorvátsko stále obľúbenou destináciou Slovákov, alebo sa obzeráme po iných destináciách? Koľko sme ochotní investovať do letnej dovolenky a aký typ dovolenky uprednostňujeme? Prezradila nám Katarína Heuerová z cestovnej kancelárie Koala Tours.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cestovaniu a letným dovolenkám. Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudnite si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby ste si užili oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí.

Mnohí dovolenkári sa rozhodli v posledných dvoch rokoch z bezpečnostných dôvodov necestovať zo strachu o svoje zdravie či bezpečnosť. Po tom, čo sa opatrenia uvoľnili, mnoho ľudí sa znova rozhodlo absolvovať letnú dovolenku v zahraničí. Až 32 % Slovákov sa chystá oddýchnuť si v prímorských lokalitách a 6 % plánuje poznávací zájazd mimo Slovenska.

Zvýšený záujem oproti predošlým sezónam nám potvrdila aj Katarína Heuerová: „Áno, túžbu dohnať zameškané pociťujeme na pobočkách už od začatia predaja a s postupným uvoľňovaním vstupných podmienok do jednotlivých destinácií táto túžba cestovať ešte vzrástla.“

Kde Slováci dovolenkujú?

Čo sa týka dovolenkových destinácií, Slováci novým trendom príliš nepodliehajú a najradšej dovolenkujú v osvedčených destináciách v oblasti Stredozemného mora. „Medzi najpopulárnejšie destinácie patrí určite Turecko, Cyprus, z ostrovov je to napríklad Rodos, Kréta, Malorka, Sardínia a nepochybne slovenské more Chorvátsko,“ vraví Katarína Heuerová. „Slováci sú v tomto smere skôr konzervatívnejší. Už roky si prvotné priečky udržujú Turecko, Chorvátsko a Cyprus.“

pexels-luciann-photography-3566139.jpg

Ak netúžite po dovolenke v Chorvátsku, CK Koala Tours má v ponuke aj menej bežné lokality, ktoré sú skvelou alternatívou: „V našej ponuke klienti nájdu aj destinácie, ako napríklad Albánsko alebo Čierna Hora.“ Tieto miesta sú pre Slovákov atraktívne výhodnými cenami, a ak neradi lietate, zo Slovenska sú dostupné aj autom.

Relax v rezorte

Ako naznačujú prieskumy, väčšina z nás uprednostňuje na dovolenke hlavne oddych pri vode v rezorte, ktorý má v ponuke niečo pre všetkých členov rodiny. „Medzi Slovákmi prevažuje skôr oddychová dovolenka v rezortoch, ktoré ponúkajú klientom bohaté animačné programy nielen pre dospelých, ale aj pre deti,“ potvrdzuje pani Heuerová. Poznávacie zájazdy nás lákajú v letných horúčavách menej.

A koľko asi zaplatíme za našu letnú dovolenku tento rok? „Priemerná cena dovolenky sa toto leto pohybuje pri leteckých zájazdoch na úrovni cca 900 – 1200 eur na osobu,“ prezradila Katarína Heuerová. Našu dovolenku si chceme užiť naplno so všetkým, čo k tomu patrí, a mnohí sú ochotní si priplatiť, aby si dopriali skutočný komfort. „Sú klienti, ktorí sú ochotní priplatiť si za izbu vyššieho štandardu a kvalitnejšie ubytovanie, napríklad aj izbu s privátnym bazénom a podobne.“

GettyImages-594795453.jpg

Ak potrebujete poradiť či pomôcť

Naplánovanie dovolenky na vlastnú päsť môže byť zdĺhavou záležitosťou a v konečnom dôsledku vás nemusí vyjsť cenovo výhodnejšie ako zájazd cez cestovnú kanceláriu. Ak sa chystáte do destinácie, ktorá je vám neznáma, alebo potrebujete s výberom poradiť, najlepšie je obrátiť sa práve na cestovku.

„Kúpa dovolenky cez cestovnú kanceláriu má hneď niekoľko výhod. Všetko máte zabezpečené v jednom balíčku – od letenky, ubytovania až po transfery z letiska na hotel. V cene sú zahrnuté aj služby pobytového delegáta, ktorý je nápomocný klientom pri riešení rôznych problémov, či už v rámci ubytovania, riešenie poistných udalostí, prenájmu auta a podobne,“ vysvetľuje Katarína Heuerová. Ak neovládate miestny jazyk a anglicky sa takisto nedohovoríte, delegát vám bude ochotný poradiť pri čomkoľvek, čo potrebujete zabezpečiť či vybaviť.

GettyImages-1136634629.jpg

Pred cestou je dôležité uzavrieť cestovné poistenie. Keď dôjde k nečakaným problémom, môžete sa obrátiť na asistenčné služby, kde vám poradia, ako postupovať. Poisťovňa Generali ponúka niekoľko balíkov cestovného poistenia. Môžete si teda vybrať ten, ktorý najviac vyhovuje vašim potrebám.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.