projekt poisťovne logo generali

Ako postupovať v prípade krádeže auta

16. 08. 2022

Ukradli vám auto. A čo teraz? Takáto situácia rozruší aj toho najpokojnejšieho človeka. Je určite nepríjemné stať sa terčom takéhoto trestného činu, no netreba podliehať panike. Ak si zachováte chladnú hlavu a budete postupovať podľa našich odporúčaní, na cesty sa v krátkom čase vrátite. Čítajte ďalej a zistíte, ako sa v takejto situácii zachovať.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému kúpe auta. Buďte na cestách zodpovední a opatrní, aby ste vždy šťastne dorazili do cieľa. V poisťovni Generali vám radi pomôžeme nájsť to vhodné poistenie, ktoré bude vaše auto kryť v každej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Po prvé… je vaše auto naozaj ukradnuté?

Možno to znie hlúpo, ale stáva sa, že ľudia jednoducho zabudnú, kde zaparkovali, alebo auto zoberie partner bez opýtania. Rýchly telefonát dokáže veci objasniť. Pokiaľ chcete niečo modernejšie, zaobstarajte si zariadenie na sledovanie auta. Toto zariadenie následne prepojíte s aplikáciou, ktorá vám ukáže presnú polohu auta.

Zavolali ste na políciu?

Vaše auto mohlo byť odtiahnuté a odvezené na odstavisko. Odporúčame zavolať na políciu a skontrolovať to. Ak ste parkovali nelegálne, s veľkou pravdepodobnosťou budete musieť zaplatiť pokutu a aj poplatok za uvoľnenie vozidla.

Ak polícia nemá záznam o odtiahnutí vášho vozidla, musíte nahlásiť krádež. Mali by ste mať k dispozícii všetky údaje o vozidle – farbu, značku, model a evidenčné číslo. Tieto údaje majte pre istotu uložené v telefóne alebo na kartičke v peňaženke. Ideálne je zdokumentovať aj miesto činu a fotografie poskytnúť polícii. Oznámiť by ste mali aj to, či máte vo vozidle sledovaciu technológiu, napríklad GPS tracker alebo telematickú „čiernu skrinku“. Túto technológiu však nikdy sami nepoužívajte na nájdenie ukradnutého vozidla, pretože by ste sa mohli vystaviť nebezpečenstvu.

Zavolali ste do poisťovne?

Aby ste mali nárok na poistné plnenie, je potrebné mať dohodnuté havarijné poistenie od poisťovne Generali alebo pripoistenie k vášmu povinnému zmluvnému poisteniu s krytím na riziko krádeže.

Po nahlásení trestného činu na polícii by ste mali dostať referenčné číslo. Toto číslo majte poruke, keď budete telefonovať do svojej poisťovne. Poisťovňu kontaktujte čím skôr, najneskôr do 15 dní (30 dní, ak vám auto odcudzili v zahraničí). Pokúste sa spomenúť si na všetko, čo bolo v čase krádeže vo vašom aute. Ak máte na svojom havarijnom poistení dojednané krytie batožiny a niektorých osobných vecí prepravovaných v aute, môžete mať nárok na poistné plnenie.

shutterstock_1786242833.jpg

Výška a rýchlosť vyplatenia poistného plnenia závisia od rôznych faktorov. Ak sa vaše vozidlo nájde s minimálnym poškodením, vaša poistná udalosť by mala byť vybavená rýchlo, pričom náklady budú odrážať reálnu škodu. Ak je poškodenie oveľa závažnejšie alebo sa vozidlo nikdy nenájde, proces bude trvať dlhšie. Pri riešení poistnej udalosti poskytnite poisťovni presné informácie, aby ste uľahčili jej vyriešenie. Poisťovňa vám následne ponúkne všeobecnú hodnotu vozidla v čase jeho krádeže (s ohľadom na opotrebenie a predajnosť vozidla). Po ukončení vyšetrovania vám bude do 15 dní vyplatené poistné plnenie.

V prípade, že sa auto nájde, je potrebné poisťovňu kontaktovať do piatich dní.

Nahlásili ste krádež lízingovej spoločnosti?

Ak máte auto na lízing, krádež je potrebné nahlásiť aj lízingovej spoločnosti a odovzdať jej potvrdenie o nahlásení trestného činu. O ďalších krokoch vás budú informovať. V závislosti od zmluvných podmienok môžu lízing hneď prerušiť, prípadne počkať na ukončenie vyšetrovania.

Ak vaše auto polícia nevypátra a dostanete oznámenie o ukončení vyšetrovania, lízingová spoločnosť by vám mala vydať veľký technický preukaz. Následne musíte požiadať o vyradenie vozidla z evidencie a potvrdenie spolu s kľúčmi a dokladmi od auta odovzdať poisťovni.

Máte náhradnú dopravu?

Nahlásili ste trestný čin a teraz len treba čakať na poistné plnenie. Môže to byť frustrujúce a medzitým budete musieť vyriešiť dočasnú dopravu. Pokiaľ máte v havarijnom poistení dojednané náhradné vozidlo, poisťovňa vám naň preplatí náklady vo vami určenej výške vo vopred dohodnutý počet dní. Ak žijete vo väčšom meste, dočasnou možnosťou prepravy môže byť zdieľané auto – car sharing alebo môžete využiť mestskú hromadnú dopravu.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.