projekt poisťovne logo generali

Kreatívne nápady na vychytávky z dreva do letnej záhrady

05. 08. 2018

Sezóna grilovačiek je už v plnom prúde a vy sa každý víkend ocitnete na inej záhrade, terase či balkóne na pohár vínka. Obdivujete pritom prírodné drevené dekorácie vo vintage štýle a rozmýšľate, či by ste si podobnými nemohli ozvláštniť svoju letnú záhradu aj vy? Jasné, že mohli. Mnohé jednoduché výrobky z dreva si pritom zvládnete vyrobiť či zaobstarať aj sami.

Prestrite si peň

Ak sa vám už zunovali taniere a misy, ozvláštnite si stolovanie občerstvením podávaným na prírodných doskách z rezov kmeňa stromu. Môžete na nich servírovať jednohubky, obložené chlebíčky, syr, chlieb, ovocie či zeleninu. Ak často organizujete posedenia pri víne, dobre poslúžia aj ako jednoduché dekoratívne podnosy na poháre a nápoje v sklenených fľašiach.

Polica na kvety z palety

Máte doma starú paletu a je vám ľúto ju vyhodiť? Bola by to naozaj škoda. Staré či nepotrebné palety sú jedny z najvďačnejších drevených „odpadov“. Nový život si vyslovene pýtajú. Možností je takmer nekonečné množstvo – od remeselne pokročilých až po tie jednoduché. My sme pre vás vybrali jednu veľmi praktickú.

Zľahka prešmirgľujte či prebrúste paletu, ak je výraznejšie znečistená. Ak nie, zaobíde sa aj bez toho. Postavte paletu na jej dlhšiu hranu. Aby vznikli poličky, medzery medzi jednotlivými časťami konštrukcie palety je potrebné premostiť. Na to použite kus preglejky alebo priečky z ďalšej starej palety, čo je ešte lepšie, lebo nebudete musieť nič vymeriavať.

Preglejku či priečky môžete prilepiť lepidlom na drevo alebo ich jednoducho pribiť tenkými klincami. Tak vzniknú pevné plochy. Vyberte si farbu, ktorá vás poteší vždy, keď sa na ňu pozriete a sedí k atmosfére vašej záhrady, a paletu natrite. Na zadnú časť palety pribite kovové patenty na zavesenie, ktoré bežne zoženiete v hobby obchodoch či železiarstvach. Paletu zaveste na vonkajšiu stenu a polička na vaše obľúbené kvety či domácu bylinkovú záhradu je na svete.

Staré okno, nový život

Nájsť staré drevené okná nie je vôbec problém. Ľudia ich často vyhadzujú a ony potom čakajú na svoj nešťastný osud. Vo vašich rukách však môžu razom získať nový život. Dajú sa zužitkovať na mnoho spôsobov.

Podarilo sa vám nájsť historické okno s bohatším členením sklenených tabuliek? Rám jednoducho len prebrúste alebo nafarbite obľúbenou farbou. Namiesto skla vložte tabuľky vhodné na písanie kriedou. Okno zaveste na stenu, strom alebo ho jednoducho len oprite o stenu, plot či čokoľvek pevné vo vašej záhrade, a vaše deti či ratolesti vašich známych majú v záhrade hneď o zábavku viac.

Variant do interiéru by mohol zase slúžiť ako „fotorám zážitkov“. Na niektoré tabuľky pripevnite fotky, iné môžete zase vyplniť sieťovinou či papierom s rovnakým vzorom. Prípadne ich môžete ozdobiť pozbieranými mušľami či inými suvenírmi, na ktoré sa vám viažu pekné spomienky.

Tí, ktorí si trúfajú aj na náročnejšie projekty, môžu premeniť staré okná na malý skleník na pestovanie kvetín či vlastnej zeleniny. Menší na balkón alebo väčší na záhradu. Na takýto projekt sú vhodné aj okná so zachovanými sklenenými tabuľami, ktoré budú kumulovať teplo a vlhko.

Kvetináč či galéria v zásuvke

Vymenili ste komodu či nábytkovú zostavu s väčšími zásuvkami za novú a starú vám je ľúto vyhodiť? Použite staré zásuvky hneď dvomi spôsobmi. Do hlbšej zásuvky stačí len vyvŕtať diery do jej spodnej časti na pretekanie vody a zrazu je z nej hlboký kvetináč.

Keď do takéhoto nového kvetináča budete sadiť rastliny, máte dve základné možnosti. Tie záležia od typu police či životných potrieb rastlín. Ak do vášho nového kvetináča budete sadiť rastliny s hlbokými koreňmi, vyplňte ho celý hlinou. Ak budete však sadiť drobné či plazivé kvety,
dno vysypte náhradou zeminy, tzv. keramzitom, a vložte doň menšie kvetináče už so zasadenými rastlinkami. Povrch zarovnajte vrstvou hliny.

Áno, zásuvka môže byť aj polička. Ak ich máte hneď niekoľko rovnakého tvaru a veľkosti, ešte lepšie. V tomto prípade môžu byť aj plytšie. Zásuvky prebrúste a ponechajte ich v neutrálnej farbe dreva alebo zafarbite tak, aby ladili k ostatnému nábytku. Využiť ich môžete ako vonkajšie dekorácie na terasu, do záhrady, ale aj do interiéru.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.