projekt poisťovne logo generali

Chcem do rodiny priviesť psíka. Mám si ho kúpiť, alebo adoptovať?

30. 11. 2022

Zvažujete, že vašu rodinu rozšírite o psíka? Ak ste doteraz domáceho miláčika nemali, určite máte mnoho otázok. Prvým dôležitým rozhodnutím je, či si psa kúpiť, alebo si ho adoptovať. Kúpa vám umožní vybrať špecifickejšie, ak hľadáte konkrétne plemeno. Na druhej strane adoptovanie psa je rozhodnutie, ktoré je solidárne, ekonomicky výhodnejšie a zviera vám zaň vráti nekonečnú vďačnosť v podobe náklonnosti.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému udržateľnosti. Tie najlepšie riešenia pre budúcnosť sú tie dlhodobé. Pre nás, v poisťovni Generali, je každý klient jedinečný a zaslúži si riešenia šité na mieru, ktoré ho podržia v každej životnej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Výhody a nevýhody kúpy a adopcie psa

Výhody kúpy psa

Existuje viacero dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú kúpiť si psa. Toto sú tie najčastejšie:

 • Hľadanie špecifických vlastností. Niektoré rodiny majú veľmi jasno v tom, aké vlastnosti psa chcú do svojej rodiny zaradiť. Niektorí sa napríklad rozhodnú pre kúpu malých psov, pretože veľkosť domu je menšia. Dokonca ani typ srsti alebo jej farbu.
 • Kontrola zdravotného stavu. Seriózni chovatelia a chovateľské centrá zaručujú kompletné lekárske záznamy šteňaťa a majú prehľad o ich histórii a rodičoch. Šteniatka by mali prejsť genetickým skríningom, odčervením a očkovaním.

Zisková motivácia mnohých chovateľov ich však vedie k tomu, že sa snažia znížiť náklady vo svojich zariadeniach tým, že zvieratá držia v katastrofálnych podmienkach. Od „množiarov“ psa v žiadnom prípade nekupujte. Psíky často trpia vrodenými deformitami kĺbov, nádorovými ochoreniami, chronickými zápalmi kože či očí.

 • Rodokmeňová záruka. Ak hľadáte čisté plemeno, kúpou psa získate lepšiu záruku jeho pôvodu. Niektorí chovatelia sa špecializujú na jedno plemeno. Môžete si dokonca vyžiadať rodokmeň šteniatka alebo si pozrieť fotografie jeho rodičov.

shutterstock_587562362.jpg

Výhody adopcie psa

Uvažujete o adopcii psa? Tu sú všetky jej výhody:

 • Je to zodpovedné a veľkorysé rozhodnutie. Útulky sú plné opustených a nechcených psíkov, ktorým môžete dať druhú šancu. Ak si vezmete psíka z útulku, zachránite život dvom psíkom – nielen život adoptovaného psíka, ale aj toho, ktorý dostane jeho miesto v útulku, kde sa oňho postarajú.
 • V ponuke je široká škála rôznych plemien a miešaných plemien podľa vašich preferencií. V centrách na adopciu psov sú zvyčajne desiatky rôznych chlpatých kamarátov. Môžete si adoptovať malé psy, šteňatá, staršie psy s pokojnejšou povahou alebo dokonca mnoho čistokrvných psov.
 • Obávate sa výdavkov, ktoré budete musieť vynaložiť? Vo väčšine prípadov si môžete psy adoptovať za oveľa nižší poplatok, ako ho kúpiť od chovateľa. Útulky pre zvieratá od vás žiadajú zaplatiť len základné poplatky, prípadne veterinárne náklady na odčervenie, začipovanie a  podobne.
 • Je to fantastický spôsob, ako odovzdať pozitívne hodnoty najmladším členom domácnosti. Dať šancu chlpatému priateľovi bude pre vaše deti celoživotnou skúsenosťou.
 • V rozpore s tým, čo sa môže zdať, sú psy pochádzajúce z útulkov zvyčajne zdravšie ako tie, ktoré pochádzajú z chovných staníc. Útulky si dávajú záležať na zdraví zvieratiek a majú často stabilné spolupráce s veterinármi, ktorí sa o zvieratká starajú.

shutterstock_1192439101.jpg

Aké plemená nájdete v útulkoch

Na Slovensku sú útulky plné opustených psíkov. Útulky prijímajú stovky rôznych plemien našich chlpatých priateľov. Napriek tomu existujú plemená, ktoré sa v útulkoch vyskytujú častejšie pre ich špecifické vlastnosti.

 • „Bojové“ plemená. Často sa takto škatuľkujú plemená ako americký pitbulteriér  či stafordširský teriér, ktorí potrebujú veľa pozornosti a pevnú ruku majiteľa. Pri nesprávnej výchove sa môžu stať nebezpečnými.
 • Nemecké ovčiaky. Toto populárne plemeno môže byť náročné na zvládnutie pre začiatočníkov a pri nesprávnej disciplíne môže mať sklony k agresivite.
 • Poľovné psy (stavače a sliediče). Tieto psíky sú často náročné z hľadiska potreby fyzickej aktivity. Ak im ju majiteľ nedokáže dopriať, pri vybíjaní prebytočnej energie psík dokáže napáchať škody v domácnosti.
 • Teriéry. Sú to tvrdohlavé a živé plemená. Často štekajú, čím môžu prekážať susedom, ľudia sa ich preto zbavujú.
 • Miešané plemená. Mnohí štvornohí priatelia v chovných staniciach a útulkoch sú zmesou viacerých plemien. Nie sú pre svojich majiteľov tak hodnotní ako čistokrvní psíci.

Je teda lepšie adoptovať si psa, alebo si ho kúpiť?

Stále sa pýtate, či je lepšie adoptovať si psa, alebo si ho kúpiť? V prvom rade by ste mali vždy zvážiť adopciu. Či už chcete šteniatko alebo staršieho psíka s istými návykmi, útulky ponúkajú širokú škálu psíkov. Radosť z toho, že ste psíkovi zachránili život, vás bude sprevádzať po celý život. Adopcia psíka je tiež lacnejšia ako jeho kúpa.

shutterstock_1027021402.png

Ak však hľadáte niečo veľmi špecifické a túžite po šteniatku, uistite sa, že kupujete od profesionálneho chovateľa, ktorý sa o psíkov vhodne stará a poskytuje im všetko, čo potrebujú. Buďte za to pripravení zaplatiť aj patričnú cenu, obzvlášť, ak túžite po čistokrvnom psíkovi s rodokmeňom alebo zriedkavej rase.

Ste pripravení?

Blížia sa sviatky a mnohým napadne podarovať svojim blízkym psa ako vianočný darček. Ak sa o psa nebudete starať vy sami, zvoľte radšej iný darček. Výber psa je totiž veľmi osobná a zodpovedná záležitosť, ktorú by ste nemali podceňovať.

Kým si do svojho domova privediete psíka, zamyslite sa nad tým, či budete zvládať všetky povinnosti, ktoré s jeho chovaním súvisia. Psík je na celý život.

Dôkladne zvážte výber plemena aj konkrétneho psíka, ideálne by ste s ním mali stráviť nejaký čas a zoznámiť sa, aby ste zistili, či si navzájom vyhovujete povahou, energickosťou a fyzickou zdatnosťou. Buďte pripravení psovi venovať dostatok svojho času a poskytnúť mu každodennú aktivitu. Či bývate v byte alebo rodinnom dome, pes potrebuje pravidelné venčenie, aby boli jeho potreby naplnené. Pes je spoločenské zviera – nepatrí do koterca ani na reťaz (ktorá je už aj zákonom zakázaná). Potrebuje tráviť čas s vami, preto zvážte, či mu zvládnete venovať dostatok pozornosti.

Treba brať do úvahy aj finančné hľadisko. Psíkovi treba pravidelne dopriať kvalitnú potravu a veterinárnu starostlivosť. Okrem toho sa musíte postarať o jeho spanie, doplnky a hračky. Psíka je tiež potrebné vycvičiť a socializovať, najmä ak ide o šteniatko, a to ideálne s pomocou profesionála, čo vás bude tiež niečo stáť.

Buďte pripravení pri psíkovi vytrvať, aj keď sa nebude vždy správať podľa vašich predstáv, alebo ak bude mať zdravotné ťažkosti. Stáva sa členom vašej rodiny, a tak je to potrebné vnímať. Ak by došlo k úrazu, úmrtiu, či potrebe utratenia, s týmito nákladmi vám môže pomôcť poistenie domáceho zvieraťa, ktoré si môžete dojednať v rámci poistenia majetku.

Ak vás nič z toho nevydesilo, ste pripravení stať sa majiteľom psíka. 🙂 Určite to neoľutujete a získate najlepšieho priateľa, ktorý sa vám odmení svojou bezpodmienečnou láskou.

Užitočné linky:

https://www.psiadusa.sk/zoznam-utulkov/

http://www.tulavalabka.sk/pages/ostatne/zoznam-utulkov-sk.php

https://www.pesvnudzi.sk/edukacne-videa

https://slobodazvierat.sk/kampane/spolocenske-zvierata/

https://www.royalcanin.com/sk/dogs/breeds/breed-library

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.