projekt poisťovne logo generali

Kvíz: Ako zmýšľate o peniazoch?

09. 05. 2024

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký je váš postoj k peniazom? Ako vnímate míňanie, šetrenie alebo investovanie, a ako sa líši od zmýšľania ostatných vo vašom okolí?

Peniaze sú veľká a citlivá téma. Poďte sa s nami o nich dozvedieť viac, aby namiesto vrások na čele ste si vedeli prostredníctvom nich vyčariť úsmev na perách. Tento mesiac sa venujeme financiám jednoducho a zrozumiteľne – ekonomika, investície, poistenie, sporenie – a všetko čo s tým, súvisí. A keďže vieme, že každý je jedinečný, v Generali vám vždy radi poradíme poistenie pre všetky vaše potreby a ciele.

Ak áno, možno ste si všimli, že zmýšľanie o peniazoch sa medzi ľuďmi dosť líši. Ak by ste darovali desiatim ľuďom 1 000 eur, každý z nich by k tomuto bonusu pristupoval iným spôsobom. Toto správanie nie je ovplyvnené len tým, koľko peňazí majú ľudia v banke, ale je silne ovplyvnené aj širšími hodnotami a prioritami.

Zatiaľ čo niektorí ľudia sa zameriavajú na budúcnosť, iní chcú žiť v súčasnosti. Niektorí sú pri utrácaní opatrní a nákupy starostlivo plánujú, iní nachádzajú radosť v spontánnych nákupných rozhodnutiach.

Pre každého jednotlivca vyzerá dosiahnutie stavu finančnej pohody inak. Nejde o to, ako a kedy dosiahnete „tradičné” životné míľniky, ako je kúpa auta alebo domu, ale o to, aby ste sa cítili pohodlne a bezpečne, že môžete zosúladiť svoju finančnú situáciu so svojimi osobnými prioritami, ambíciami a hodnotami. A tvárou v tvár ekonomickej a klimatickej neistote je schopnosť dosiahnuť túto pohodu nesmierne dôležité.

Pochopenie zmýšľania o peniazoch a jeho dôsledkov vám umožní identifikovať silné a slabé stránky vášho postoja k peniazom, uskutočniť zmysluplné zmeny vo vašom správaní v oblasti výdavkov a rozpočtov a stanoviť si jasné a dosiahnuteľné finančné ciele.

Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac o rôznych spôsoboch zmýšľania o peniazoch a zistili, aký je ten váš pomocou nášho interaktívneho kvízu.

Aké postoje ovplyvňujú vaše zmýšľanie o peniazoch?

Existuje niekoľko hodnôt a postojov, ktoré ovplyvňujú vaše zmýšľanie o peniazoch. Mnohé z nich sú navzájom prepojené a aj zosúladené, ale môžu sa vyskytnúť aj rozpory. Je preto dôležité zamyslieť sa nad každým z nich. Niektoré z kľúčových faktorov uvádzame nižšie.

Prístup k míňaniu a šetreniu

Váš postoj k míňaniu peňazí súvisí s vašimi prioritami a ambíciami. Možno patríte k ľuďom, ktorí majú radi spoločenský život a cenia si prítomný okamih alebo cítite pri míňaní vinu a nachádzate útechu v opatrnosti a vytváraní úspor. Možno ste počas svojho dospievania trpeli finančnými ťažkosťami a snažíte sa vyhnúť rovnakej skúsenosti alebo hľadáte rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a výdavky považujete za balansovanie medzi sporením a investovaním do budúcnosti.

2261012_GeneraliSlovakia(Mini-graphic)-MoneyMindset_1_042624.jpg

Prístup k plánovaniu budúcnosti

Máte premyslený kariérny plán na päť rokov alebo stanovenú predstavu o tom, kedy a ako chcete dosiahnuť určité životné míľniky? Alebo beriete každú príležitosť tak, ako prichádza a ste otvorení tomu, kam vás život zavedie? Možno sa snažíte stanoviť si a dodržiavať plán, ale neviete, kde začať, alebo ste si na to nenašli čas. Váš prístup k plánovaniu budúcnosti je dôležitou súčasťou vášho zmýšľania o peniazoch.

2261012_GeneraliSlovakia(Mini-graphic)-MoneyMindset_2_042624.jpg 

Prístup k zostavovaniu rozpočtov

Ak sa obávate neistoty na trhu práce alebo v ekonomike, jasný prehľad o vašich príjmoch a výdavkoch a o tom, ako môžete v prípade potreby ušetriť alebo sa prispôsobiť, vám môže pomôcť zbaviť sa obáv z dlhodobej finančnej nestability. Ak máte bezstarostnejší prístup k životu a radi sa prispôsobujete meniacej sa situácii, potom pravdepodobne pristupujete k sledovaniu svojich financií uvoľnenejšie.

2261012_GeneraliSlovakia(Mini-graphic)-MoneyMindset_3_042624.jpg

Prístup k riziku

Aký pocit by vo vás vyvolala kúpa jednosmernej letenky do vzdialenej destinácie bez itinerára? Strach alebo vzrušenie? Či už ste typ, ktorého vzrušuje neistota alebo typ, ktorý si viac cení pohodlie a stabilitu než potenciálne strasti a slasti dobrodružstva, pravdepodobne sa to odrazí na vašom prístupe k finančnému plánovaniu, ako aj na tom, či a ako investujete svoje peniaze.

2261012_GeneraliSlovakia(Mini-graphic)-MoneyMindset_1_4_050724.jpg

 

Aké je váš postoj k peniazom?

Ovplyvňuje ho veľa premenných. Otestujte sa!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.