projekt poisťovne logo generali

Najčastejšie príčiny úniku vody z práčky a ako im predchádzať

16. 02. 2023

Možno sa vám to už stalo. Prídete domov a dom či byt máte vytopený – vytiekla vám práčka! Nielenže vás čaká náročné upratovanie, ale niektoré veci sú poškodené a možno ste dokonca vytopili susedov pod vami. Ak nemáte vhodné poistenie domácnosti, vaša peňaženka sa má na čo tešiť. K takejto situácii vôbec nemusí dôjsť, ak budete dodržiavať nasledujúce rady a predchádzať najčastejším poruchám, ktoré vedú k úniku vody z práčky.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej zveľaďovaniu a ochrane nášho domova, aby sme sa v ňom vždy cítili príjemne a bezpečne. V tom vám pomôže aj poistenie majetku DOMino od poisťovne Generali, na ktoré sa môžete spoľahnúť, keď sa vám doma prihodí nejaká neočakávaná udalosť.

Najčastejšie príčiny úniku vody z práčky

Práčka sa stala veľmi bežnou a nenahraditeľnou súčasťou každej domácnosti. Je to jeden z najvyužívanejších domácich spotrebičov. Už si bez nej nevieme predstaviť život, berieme ju ako samozrejmosť, ale často zanedbávame jej starostlivosť.

Úniky vody z práčok patria medzi najčastejšie poruchy. Príčinou môže byť chybné alebo opotrebované tesnenie na prívode vody alebo hadica, ktorá nie je správne upevnená, prípadne je prasknutá. Hadice na prívod vody mávajú sieťový filter. Ak sa v ňom zachytí priveľa nečistôt, filter sa môže zablokovať a spôsobovať, že voda sa nedostáva správne do práčky.

Ďalším dôvodom môže byť poškodené alebo deformované tesnenie dverí. Ak sa navyše stane, že pridáte do práčky priveľa pracieho prostriedku alebo ju preťažíte veľkým množstvom oblečenia, voda vám môže unikať cez dvierka, ktoré nevydržia tlak.

Častým dôvodom úniku vody z práčky môže byť aj plný odpadový filter alebo uvoľnená vypúšťacia hadica. Voda môže unikať aj cez dávkovač pracieho prostriedku a zmäkčovadla tkanín.

Ak ste sami nezistili, odkiaľ voda uniká, určite sa nepúšťajte do rozsiahlej demontáže a radšej sa obráťte na odborný servis, aby ste nenarobili viac škody ako úžitku.

shutterstock_2044097687.png

Ako zabrániť úniku vody z práčky

Ako vieme, vždy je lepšie investovať čas a peniaze do prevencie, než riešiť zbytočné opravy spôsobené zanedbanou údržbou. Starostlivosť o práčku je jednoduchá. V prvom rade z času na čas skontrolujte stav prívodných a vypúšťacích hadíc, či sú správne pripevnené a či nie sú poškodené.

Tesnenia práčky je dobré utierať po každom praní alebo aspoň raz týždenne, aby sa odstránili usadeniny, ktoré môžu znečistiť bielizeň a viesť k vzniku plesní. Životnosť tesnení dverí môžete predĺžiť aj tým, že ich občas namažete glycerolom, ktorý si môžete kúpiť v lekárni. Po skončení prania nikdy nezatvárajte dvierka, aby mohla práčka dobre vyschnúť. Tým sa práčka chráni pred plesňami a nežiaducimi pachmi, čím sa predlžuje jej životnosť.

Upchatiu filtra alebo vypúšťacej hadice môžete zabrániť kontrolou obsahu vreciek, tesnosti gombíkov a zipsov a po praní tkanín pre domáce zvieratá alebo kobercov odstránením všetkých vlasov a žmolkov, ktoré sa prilepili na bubon práčky.

shutterstock_205575970.jpg

Tvrdá voda spôsobuje tvorbu usadenín, ktoré môžu časom sťažiť alebo úplne zablokovať priechod odpadovej hadice. Preto je dôležité pri každom praní používať špeciálne prostriedky proti usadzovaniu vodného kameňa alebo kryštálovú sódu. Filter práčky sa potom odporúča čistiť raz za štvrťrok. Vždy postupujte podľa pokynov výrobcu. Najprv odskrutkujte kryt, mierne odskrutkujte filter a nechajte vodu odtekať do pripravenej nádoby, napríklad do plechu na pečenie. Po vypustení všetkej vody vytiahnite filter a umyte ho pod tečúcou vodou.

Zásobník pracieho prostriedku sa odporúča dôkladne umyť po každom praní, aby sa zabránilo tvorbe vodného kameňa a iných usadenín, ktoré znečisťujú bielizeň a môžu komplikovať prietok vody. Okrem toho môžu tieto usadeniny spôsobovať nepríjemný zápach.

Usadeniny sa v práčke tvoria aj v dôsledku častého prania pri nízkych teplotách, preto je dôležité raz za čas práčku pustiť naprázdno aspoň pri 60 až 90 stupňoch, najlepšie pomocou špeciálnych prostriedkov určených na čistenie práčok. Vyhnite sa použitiu octu a kyseliny citrónovej, ktoré by mohli poškodiť gumové tesnenia.

V neposlednom rade sa uistite, že používate kvalitné pracie prostriedky v odporúčanom množstve. V závislosti od typu tkaniny môže väčšie množstvo pracieho prostriedku spôsobiť nadmerné penenie a môže dôjsť k úniku vody a pracieho prostriedku zo zásobníka.

Keď práčka začne vydávať nadmerný hluk, zápach alebo z nej uniká voda, treba problém okamžite riešiť. Včasná oprava môže zachrániť nielen vašu práčku, ale aj vašu peňaženku.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.