projekt poisťovne logo generali

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

13. 03. 2019

Priznajte sa, kedy ste naposledy boli v planetáriu či hvezdárni? Okrem toho, že sa tam môžete obrazne dotknúť hviezd, stretnete tam odborníkov, ktorí vám radi odborne a so zanietením pomôžu objavovať fascinujúci svet nočnej oblohy. Je to zároveň výborný nápad na rodinný výlet a spôsob, ako nadchnúť nielen detskú, ale aj dospelácku dušu a získať viac informácií o hviezdnej oblohe a našej vlastnej planéte. Vstupné býva zväčša symbolické. Medzinárodný deň planetárií, ktorý sa každoročne koná 17. marca, môže byť dobrou zámienkou. Vo väčšine planetárií a hvezdární na Slovensku bude vtedy určite prebiehať viacero špeciálnych ponúk a zaujímavých sprievodných podujatí.

Zdroj foto

Košice – najstaršie aj najväčšie planetárium

Košice sú jediným slovenským mestom, ktoré má nie jedno, ale hneď dve planetáriá. Obe pritom nesú prívlastok „naj“. Slovenské technické múzeum v Košiciach začalo na astronomickom komplexe pracovať už v roku 1975, vďaka čomu je najstarším planetáriom na Slovensku. Pri jeho rozbehu tvorcovia zakúpili malé projekčné planetárium s tritisíc hviezdami, Slnkom, Mesiacom aj voľne viditeľnými galaxiami. Po čase program navyše doplnili rôzne mytologické príbehy antických hrdinov ako Andromédy, Pegasa či Perzea, ale napríklad aj rozprávky s astronomickou tematikou pre najmenších. Kapacita planetária je 42 miest.

Vstupné: 3 € (dospelí), 2 € (deti)

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Zdroj foto

Druhé košické planetárium sa nachádza v Centre voľného času Domino, ktoré je doposiaľ najväčším slovenským planetáriom. Priemer jeho kupoly je 10 metrov a zmestí sa do nej až 78 ľudí. Planetárium pripravuje programy predovšetkým pre deti a mládež, ale aj dospelých. Jeho prednášky sa zameriavajú na úkazy na aktuálnej oblohe. Zvyčajne preto bývajú spojené s pozorovaním večernej oblohy, avšak len za jasného počasia.

Vstupné: 2 € (dospelí), 1 € (deti)

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Zdroj foto

Prešov – objavte čaro astronómie

Hlavnou úlohou hvezdárne a planetária v Prešove je, podľa jeho tvorcov, popularizácia astronómie s regionálnym dosahom na akúkoľvek cieľovú skupinu. Toto planetárium skutočne patrí medzi najmodernejšie a najpopulárnejšie astronomické komplexy na Slovensku s ročnou návštevnosťou približne 22-tisíc ľudí. Do jeho 10-metrovej kupoly sa zmestí 68 ľudí, ktorí môžu spoločne zažiť rôzne astronomické programy či večerné komentované pozorovanie hviezd.

Umelá hviezdna obloha je takisto ideálna predovšetkým pri prezentácii školských vzdelávacích programov, detských rozprávkových predstaveniach, večerných hudobných podujatiach a astronomických programoch pre dospelých. V planetáriu sa okrem kupoly nachádzajú aj ďalšie účelové priestory prispôsobené na organizácie prednášok, seminárov, konferencií či výtvarných výstav.

Vstupné: 2 € (dospelí), 1 € (deti)

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Zdroj foto

V Prešovskom kraji sa nachádza aj Vihorlatská hvezdáreň v Humennom, ktorá má vysunuté pracovisko v podobe observatória na Kolonickom sedle.

Žiar nad Hronom – z astronomického krúžku planetárium

Veľkou zaujímavosťou hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom je predovšetkým spôsob vzniku. Jej začiatky totiž siahajú až do roku 1965, kedy vtedajší pracovníci Závodov Slovenského národného povstania založili astronomický krúžok, ktorý napokon viedol až k vytvoreniu Okresnej hvezdárne. Na jej základoch následne vznikla dnešná hvezdáreň a neskôr, v roku 1989, aj planetárium.

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Zdroj foto

Na kupolu žiarskeho planetária s priemerom desať metrov premieta prístroj Slnko, Mesiac, hviezdy, planéty a iné vesmírne objekty, ktoré môžete vidieť voľným okom kedykoľvek v roku. Okrem pravidelných astronomicko-popularizačných programov sa v týchto priestoroch uvádza každý mesiac aj konkrétny titul z ponuky hudobných alebo umeleckých programov. Sála planetária má celkovú kapacitu 53 miest.

Vstupné: 4 € (dospelí), 3 € (deti)

Okrem hlavnej budovy hvezdárne a planetária v Žiari nad Hronom sú dnes jeho organizačnými súčasťami aj Hvezdáreň v Banskej Bystrici a Hvezdáreň v Rimavskej Sobote.

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Zdroj foto

Hlohovec – planetárium na počesť M. R. Štefánika

Na západe Slovenska môžete navštíviť napríklad Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci. Podľa tvorcov slúži toto zariadenie najmä na popularizáciu astronómie, osvetovú, vzdelávaciu a vedeckú činnosť, ktorého program je prispôsobený pre deti aj dospelých.

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Zdroj foto

Hvezdáreň a planetárium poskytuje exkurzie, odborné filmy, videozáznamy z oblasti astronómie a programy vrátane astronomického pozorovania Slnka, ale aj nočnej oblohy. Okrem toho majitelia pravidelne organizujú záujmovú činnosť detí a mládeže v rámci astronomického krúžku pre žiakov základných škôl a Klubu mladých astronómov pre študentov stredných škôl. Hlohovecké planetárium má kapacitu 56 ľudí a ročne sem zavíta takmer 20-tisíc návštevníkov.

Vstupné: 1,70 € (dospelí), 1,50 € (deti)

Ďalšou západoslovenskou hvezdárňou je aj Hvezdáreň v Partizánskom.

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Zdroj foto

Hurbanovo – Slovenská ústredná hvezdáreň

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove bola založená už v roku 1871 a približne o 100 rokov neskôr, v roku 1983, začala aj s prevádzkou vlastného planetária. Založenie tejto hvezdárne je však pre dejiny slovenskej astronómie skutočne mimoriadnou udalosťou – patrí totiž k prvým astrofyzikálnym observatóriám v Európe.

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Zdroj foto

V sále planetária s priemerom 6 metrov a kapacitou 35 miest môžete zažiť programy ako let na mesiac, štyri ročné obdobia, spoznávanie Slnka a slnečnej dráhy či putovanie do stredu Mliečnej cesty. Okrem toho však Slovenská ústredná hvezdáreň pravidelne organizuje astronomické krúžky pre žiakov, rôzne súťaže či vzdelávacie programy. Na základe projektu, ktorý financoval zriaďovateľ hvezdárne – Ministerstvo kultúry SR – sa v roku 2015 úspešne uskutočnila výmena optomechanického planetária za digitálne.

Vstupné: 3 € (dospelí), 1,50 € (deti)

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Zdroj foto

Bratislava – nové planetárium v roku 2022?

Napriek tomu, že na Slovensku je pomerne veľa planetárií, v hlavnom meste ešte stále chýba. Je tak aktuálne jediným európskym hlavným mestom bez vlastného planetária či hvezdárne. Plány na jeho výstavbu však existujú. Bratislavské planetárium by sa malo nachádzať v bývalých priestoroch Parku kultúry a oddychu pri Dunaji.

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Vizualizácia planetária v bývalom bratislavskom PKO (zdroj foto)

Výnimočné by malo byť ako vzhľadom, tak aj funkciami. Planetárium by malo vyzerať ako kvapka. Okrem klasickej prehliadky tu má byť aj takzvané digitárium umiestnené pod zemou. V ňom by si mali návštevníci môcť pozrieť historické dokumenty a archívne filmy či dokonca čítať elektronické knihy.

Kedy však budete môcť nové bratislavské planetárium navštíviť, je zatiaľ, ako sa vraví, vo hviezdach. Predbežný dátum dokončenia výstavby developeri odhadujú na rok 2022.

Najznámejšie slovenské planetáriá a hvezdárne

Vizualizácia bratislavského planetária (zdroj foto)

Viac informácií o slovenských či zahraničných planetáriách nájdete na tejto stránke. Ak ste už v planetáriu boli, ale hviezdy vás stále lákajú, skúste skombinovať ich pozorovanie s výletom do prírody a zavítajte do niektorého z parkov tmavej oblohy.

Krásne objavovanie hviezd!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.