projekt poisťovne logo generali

Nemáte čas na psíka? A čo takto iné zvieratko?

01. 09. 2020

Pes alebo mačka? Pri rozhodovaní sa o domácom miláčikovi prídu väčšine ľudí na um práve títo dvaja chlpáči. Psy i mačky si však vyžadujú veľa času, priestoru a pozornosti a predstavujú dlhodobý záväzok. Navyše by niektorý z členov domácnosti mohol byť na ne alergický.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme rôznym domácim témam, aby naše domovy boli spokojné, zdravé a bezpečné. Rovnakú úlohu má aj balíčkové poistenie DOMino Trio od Generali, v ktorom máte všetko potrebné, aby bol váš majetok komplexne chránený.

Ak hľadáte nenáročného domáceho miláčika, existuje veľa možností pre tých, ktorí nemajú dostatok priestoru či voľného času. Predstavíme vám rôzne druhy zvieratiek, ktoré sú alternatívami k psom a mačkám, a nájdu sa medzi nimi i také, ktoré sú skvelými spoločníkmi pre deti. Dozviete sa, či sú náročné na chov a ako im zabezpečiť čo najlepšie podmienky. Potom už len stačí vybrať vhodné meno!

Rybičky

Pets_Fish (3).jpg

Nie je nič krajšie, ako akvárium plné pestrofarebných rybičiek! Okrem toho, že sú ozdobou vášho domova, vám poslúžia aj na učenie detí zodpovednosti.

Ideálne podmienky: Rybičky potrebujú veľkú nádrž s vekom umiestnenú na pokojnom mieste. Do nej treba umiestniť ohrievač na udržiavanie teploty vody, filtračný systém a osvetlenie. Pridajte dekorácie, kamene a rastliny, ktoré zabezpečia rybám úkryt. Vodu je potrebné čiastočne meniť každý týždeň a veľké čistenie sa robí raz za 2 – 4 týždne.

Náročnosť: Ľahká až stredná, záleží od veľkosti akvária a jeho obyvateľstva.

Dĺžka života: Tropické ryby sa dožijú 3 až 5 rokov, no napríklad zlatá rybka sa môže dožiť až 20 rokov!

Užitočné informácie: Existuje veľa rôznych druhov rýb, a preto je dôležité zistiť ideálne podmienky pre druh, ktorý si vyberiete.

Potkany

Pets_Rats (1).jpg

Tieto roztomilé tvory majú často zlú povesť, ale napriek tomu sú známe svojou inteligenciou, priateľskosťou, čistotnosťou a hravosťou.

Ideálne podmienky: Potkany potrebujú veľkú drôtenú klietku s horizontálnymi mriežkami, kde budú mať priestor na šplhanie a hranie. Keďže potkany sú nočné zvieratá, počas dňa umiestnite klietku na pokojné vyvýšené miesto, kde budú môcť spať. Klietku je potrebné čistiť raz týždenne a znečistenú podstielku zbierajte denne.

Náročnosť: Ľahká až stredná, ale ak sa im budete venovať viac, sú dokonca schopné naučiť sa triky!

Dĺžka života: 2 – 3 roky

Užitočné informácie: Zuby potkanov neustále rastú, a preto je dôležité, aby mali k dispozícii drevené hračky, na ktorých si ich môžu brúsiť.

Škrečky a pieskomily

Pets_Hamsters (1).jpg

Tieto chlpaté priateľské stvorenia sú obľúbené medzi staršími deťmi a sú ideálnymi domácimi zvieratkami, ak doma nemáte veľa priestoru.

Ideálne podmienky: Škrečky a pieskomily potrebujú podobné vybavenie ako potkany. Je potrebné im zaobstarať veľkú drôtenú klietku s plastovým dnom, v ktorej budú mať dostatok miesta na pohyb. Pridajte hračky a bežecké koliesko, aby sa škrečok mohol zabaviť a zároveň si mohol udržať kondíciu. Denne zbierajte zvyšnú potravu či odstráňte znečistenú podstielku a raz týždenne vyčistite celú klietku.

Náročnosť: Ľahká až stredná

Dĺžka života: 3 – 5 rokov

Užitočné informácie: Niektoré druhy škrečkov sú samotárske, ale prieskomily obľubujú spoločnosť, a preto je dobré zaobstarať si viac než jedného.

Králiky

Pets_Rabbits.jpg

Inteligentné a roztomilé králiky majú výraznú osobnosť a už dlho sú považované za ideálnu alternatívu mačky či psa.

Ideálne podmienky: Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je lepšie chovať králiky vo vnútri. Zaobstarajte im veľkú búdku alebo ohradu, kde budú mať dostatok priestoru na skákanie. Môžete ich dokonca nechať vypustené v izbe, keď ju dopredu pripravíte, aby bola pre králika bezpečná. Králiky majú radi spoločnosť a zabaviť ich môžete hračkami či krabicami.

Náročnosť: Stredná

Dĺžka života: 8 – 12 rokov

Užitočné informácie: Králiky potrebujú veľa pozornosti, a preto je vhodné zaobstarať si dvoch, ak sa často zdržujete mimo domu.

Sliepky

Pets_Chickens.jpg

Sliepky sa tradične nepovažujú za domácich miláčikov, no pokiaľ máte dostatok priestoru v záhrade, môžu byť ideálnym zvieratkom, ktoré vám okrem spoločnosti poskytne aj chutné vajcia z voľného chovu!

Ideálne podmienky: Sliepky je potrebné chovať vo veľkom kurníku s rôznymi priečkami, kde budú mať priestor na pobehovanie, spánok a vysedávanie. Trus a vajcia zbierajte denne a kŕmidlo a napájadlo čistite každý týždeň. Okrem toho je potrebné raz za mesiac vymeniť celú podstielku.

Náročnosť: Stredná

Dĺžka života: 5 – 8 rokov

Užitočné informácie: Sliepky sú priateľské a spoločenské vtáky, a preto odporúčame často sa s nimi rozprávať, hladkať ich a dokonca im môžete aj občas zahrať na hudobnom nástroji či pustiť hudbu.

Jaštery

Pets_Lizards (2).jpg

Jaštery sú obľúbenými domácimi zvieratami a vybrať si môžete zo širokej škály druhov.

Ideálne podmienky: Jaštery sú studenokrvné tvory a je potrebné ich chovať v dostatočne veľkom teráriu s ohrievačom a UV svetlom. Väčšina druhov je mäsožravá a ich jedálniček sa skladá hlavne z hmyzu, takže sa pripravte, že ich budete musieť kŕmiť cvrčkami, červíkmi či dokonca myšami. Nie všetkých druhov sa môžete dotýkať, preto sa pred kúpou dostatočne informujte.

Náročnosť: Stredná až vysoká

Dĺžka života: 10 – 15 rokov

Užitočné informácie: Vybavenie potrebné na chov jaštera môže byť celkom drahé, a preto si to pred kúpou poriadne premyslite.

Fretky

Pets_Ferrets (1).jpg

Roztomilé a hravé frekty môžu byť skvelým domácim miláčikom, ak ste ochotní obetovať svoj voľný čas na hranie s nimi.

Ideálne podmienky: Fretky potrebujú niekoľko hodín pozornosti denne. Pokiaľ sa im práve nemôžete venovať, je dobré držať ich vo veľkej klietke, keďže fretky rady ničia veci. Môžete ich dokonca zobrať aj von, ale musíte ich vždy držať na vôdzke.

Náročnosť: Vysoká

Dĺžka života: 5 – 10 rokov

Užitočné informácie: Fretky sú veľmi spoločenské tvory, a preto je dobré zaobstarať si viac ako jednu.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.