projekt poisťovne logo generali

Najnovšie bezpečnostné technológie pre autá roku 2020

11. 11. 2020

Najdôležitejšie vlastnosti každého automobilu sú tie, ktoré pomáhajú chrániť vás a vašich spolucestujúcich. Niet preto divu, že inovácie napredujú hlavne pri bezpečnostných prvkoch pre moderné autá.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme rôznym motoristickým témam a bezpečnosti na cestách. Jazdite zodpovedne a chráňte tým seba aj svoje okolie. Ochrániť vás pomôže aj havarijné poistenie poisťovne Generali, ktoré si môžete prispôsobiť na mieru podľa svojich predstáv.

V prípade, že práve plánujete kúpu nového auta alebo len hľadáte doplnkové bezpečnostné zariadenia, je dôležité vedieť, čo je na trhu nové. Predstavujeme vám náš výber najnovších bezpečnostných technológií pre autá roku 2020.

Autonómne núdzové brzdenie (AEB)

Všetci vieme, že aj ten najpozornejší vodič sa môže nechať rozptýliť. Pokiaľ je však vaše nové auto vybavené systémom AEB, dokáže zistiť hroziacu kolíziu a dokonca aj zabrzdiť bez ohľadu na to, či dávate pozor, alebo nie. Je pravdepodobné, že reakcia systému AEB bude rýchlejšia ako tá vaša. A to aj v prípade, že dávate pozor.

Systém AEB sa ale bohužiaľ nedá zakúpiť dodatočne. V prípade, že hľadáte niečo podobné, existuje systém varovania pred kolíziou. Tento prístroj vás upozorní, pokiaľ sa k nejakému objektu blížite príliš rýchlo.

Asistent jazdných pruhov – Lane Assist

Vybočeniu z jazdného pruhu sa dá ľahko predísť, ak sa budete sústrediť a nebudete šoférovať ospalí. Je však dobré mať aj náhradný plán. Mnoho výrobcov v súčasnosti vybavuje nové vozidlá systémom Lane Assist, ktorý dokáže zistiť neúmyselné vybočenie z pruhu a udržať vás v správnom smere jemným upravením volantu.

Staršie vozidlá je možné dodatočne vybaviť výstražným systémom pred vybočením z jazdného pruhu. Vášho volantu sa síce nedotkne, ale určite vás upozorní, ak zistí, že vybáčate z pruhu.

Adaptívny tempomat (ACC)

Všetci vieme, že by sme mali dodržovať bezpečný odstup od druhých vozidiel, aby sme v prípade potreby dokázali zabrzdiť. No nie vždy ho dodržiavame. Systém ACC využíva senzory na fixáciu na auto, za ktorým idete, a automaticky dodržuje bezpečnú vzdialenosť. Podľa potreby dokonca zrýchľuje a brzdí, čo je obzvlášť užitočné v hustej premávke!

Detektory mŕtveho uhla

Je zložité skontrolovať celý mŕtvy uhol iba jedným obzretím, počas ktorého ešte aj spúšťate oči z cesty. Detektory mŕtveho uhla sú dostupné v nových autách a ako aj doplnkové príslušenstvo pre už zakúpené autá. Toto zariadenie používa senzory na zistenie prekážok v mŕtvom uhle a upozorní vás na ne pomocou výstražných svetiel na spätných zrkadlách a zvyčajne aj zvukovým signálom. Vďaka tomu budete môcť skontrolovať mŕtvy uhol iba rýchlym pohybom očí.

Zadný asistent pre krížovú dopravu

V rámci najnovších bezpečnostných technológií je táto ako dar z nebies. Pomáha kontrolovať priestor za vozidlom, keď cúvate z príjazdovej cesty, alebo zo slepej ulice. Zadný asistent pre krížovú dopravu používa senzory na sledovanie cesty po oboch stranách zadnej časti vozidla a upozorní vás, ak zaznamená prichádzajúce vozidlo. Niet nad opatrné cúvanie, ale aspoň vám to trochu zjednoduší.

Táto technológia sa nedá dodatočne zakúpiť, no namiesto nej môžete vyskúšať kameru na cúvanie.

Asistent bezpečného vystúpenia

Detská nedočkavosť vystúpiť z auta prináša hrôzu, keď sa ich dvere otvárajú smerom na cestu. Asistent bezpečného vystúpenia, ktoré je rozšírením vyššie uvedeného systému na detekciu mŕtveho uhla, uzamkne zadné dvere, ak zistí blížiace sa vozidlo. Zariadenie je veľmi užitočné pre rodičov.

Softvér na rozpoznávanie tváre

Jedným z najnovších bezpečnostných prvkov v moderných automobiloch je softvér na rozpoznávanie tváre. Tento softvér dokáže zistiť, keď nedávate pozor a upozorní vás, aby ste sa sústredili na šoférovanie. Zo všetkých najnovších bezpečnostných technológií je táto jediná, ktorá by z nás naozaj mohla spraviť lepších vodičov.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.