projekt poisťovne logo generali

To, čo máte oblečené, vás ovplyvňuje viac, ako si myslíte

20. 01. 2023

Príslovie, že šaty robia človeka, ste už určite počuli. Naše oblečenie je silným komunikačným prostriedkom a mnohé o nás prezrádza: o našom pôvode, osobnosti či povolaní. Vedeli ste však, že to, čo máte oblečené, môže ovplyvniť aj vašu náladu, sebadôveru či dokonca pracovný výkon?

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej osobnému rozvoju. Nalaďte sa v novom roku na úspech a využite naplno svoj potenciál. Špecifickým rizikám vyplývajúcim z vášho povolania je prispôsobené aj jedinečné životne poistenie od poisťovne Generali.

 

Zlepšite si náladu

Keď máme zlú náladu, cítime sa smutní a chýba nám energia, máme tendenciu obliekať si oblečenie, ktoré to reflektuje. Siahame po nevýrazných kúskoch v tlmených farbách, ktoré nám horšie sedia. Ak sme v zlom psychickom rozpoložení, nemáme záujem premýšľať nad oblečením a chceme sa „skryť“ pred celým svetom. Ak však toto nutkanie potlačíme a oblečieme si niečo, čo nám robí radosť, kúsok, ktorý nám dokonale sadne, je vo výrazných farbách alebo má veselú potlač, prejaví sa to aj na našej nálade. Ak sa najbližšie nebudete cítiť vo svojej koži, zamyslite sa aj nad tým, čo si obliekate. Spravíte tak prvý krok k pozdvihnutiu svojej nálady.

shutterstock_1901414929.jpg

Podajte lepší výkon

Štúdia publikovaná v Journal of Experimental Social Psychology poukázala na to, akú dôležitú úlohu hrá oblečenie pri našich psychologických procesoch. Účastníci prieskumu mali za úlohu vyplniť test. Niektorí pri tom mali oblečený plášť, aký bežne nosievajú lekári, iní účastníci zase taký, ktorý si obliekajú umelci, alebo mali len svoje bežné oblečenie. Štúdia preukázala, že účastníci, ktorí mali oblečený lekársky plášť, dosahovali značne vyššie výsledky na testoch zameraných na pozornosť.

Oblečenie má pre nás aj symbolický význam a spolu s ním si obliekame aj črty, ktoré v našich očiach reprezentuje. Lekársky plášť sa spája so všímavosťou či s opatrnosťou, preto aj my sami sme pri jeho nosení pozornejší a zodpovednejšie premýšľame nad položenými otázkami.

Máte vo svojom živote človeka, ktorý je vám vzorom a ktorý vás inšpiruje a chceli by ste ísť v jeho/jej šľapajach? Skúste sa zamyslieť nad jeho šatníkom a požičajte si z jeho štýlu niečo, čo sa vám páči. Pointou nie je, aby ste odkopírovali všetko, čo si oblečie, ale aby ste sa vďaka oblečeniu dostali do podobného stavu mysle.

shutterstock_618946373.jpg

Rozhodujte sa lepšie

Oblečenie ovplyvňuje nielen naše sebavedomie, ale aj to, akým spôsobom premýšľame. Prieskumy preukázali, že vidíme veci inak, keď máme oblečené formálne oblečenie, v porovnaní s tým, keď sme oblečení neformálne. Vedci zistili, že keď je naše oblečenie formálne, pozeráme sa na problémy viac holisticky, zameriavame sa na širší obraz a vnímame veci v kontexte. Naopak, ak máme na sebe neformálne oblečenie, pozeráme sa na problémy bližšie a všímame si najmä detaily.

To, čo máme oblečené, teda môže ovplyvniť, na základe akých faktorov robíme rozhodnutia a ako sa sústredíme na rôzne úlohy. Je to kvôli tomu, že formálne oblečenie vytvára akúsi „sociálnu vzdialenosť“ a aj naše vnímanie je preto viac psychologicky vzdialené a abstraktné. Pri neformálnom oblečení vnímame záležitosti okolo seba psychologicky bližšie a premýšľame o nich konkrétnejšie. Ak vás teda čaká náročné stretnutie, na ktorom budete musieť vyriešiť problém, oblečte sa elegantne, kreatívne a dodajte si sebavedomie myslieť vo veľkom.

shutterstock_1107046994.jpg

Predajte sa

Ak ste sa začali zamýšľať nad tým, ako by mal vyzerať ideálny outfit pre odvahu, sebavedomie a dobrú náladu, vedzte, že na túto otázku neexistuje odpoveď. Všetci sa cítime dobre v inom oblečení. Niekto nedá dopustiť na obľúbenú košeľu, niekto na jednoduché čierne šaty, iný na svoj najpohodlnejší sveter či najlepšie padnúce rifle. Podstatné je, aby vám daný kúsok dokonale sedel. Nebudete sa cítiť sebavedome, ak sú vám rukávy príliš dlhé alebo vás tlačí opasok. Ak sa necítite dobre a v outfite nie ste vo svojej koži, nesiahajte po ňom. Akékoľvek nepohodlie sa prejaví na celkovom dojme, ktorý na ostatných vytvárate. Ak napríklad nie ste zvyknutí nosiť sako, no napriek tomu si ho oblečiete, no stále naň myslíte a pripadáte si smiešne, vaše okolie to zbadá. Zvoľte radšej kúsok, ktorý je vám prirodzený a v ktorom sa cítite pohodlne.

Keďže sme všetci rozdielni, každého dokonalý outfit vyzerá inak. Najlepšie riešenia sú tie, ktoré sú šité na mieru. Podľa vašich predstáv si viete uzavrieť aj jedinečné životné poistenie od poisťovne Generali, ktoré je prispôsobené rizikám vyplývajúcim z vášho povolania.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.