projekt poisťovne logo generali

Odborník radí: Takto si pripravíte svoj bicykel na cyklosezónu

03. 04. 2019

Jarné slniečko začína čoraz viac lákať na výlety do prírody. Ak plánujete po zimnej prestávke svoj bicykel opäť prevetrať, nezabudnite predtým zodpovedne pristúpiť k jeho kontrole. Ušetríte tak nielen čas a peniaze, ale pravdepodobne aj vaše zdravie. Toto je päť základných vecí, na ktoré by ste pred prvým cyklovýletom podľa odborníka zo spoločnosti Green Bike určite nemali zabudnúť.

Dofúkajte kolesá

„Nezabudnite si dofúkať kolesá! Znie to možno ako samozrejmosť, ale mnoho ľudí tomu často nevenuje dostatočnú pozornosť,“ upozorňuje Miro Bilk z Green Bike. Po zime nie je žiadnym prekvapením, ak nájdete bicykel v pivnici s polovične vyfučanými pneumatikami. Vzduch z kolies totiž neustále uniká, a preto je vhodné, ak si pneumatiky pred prvou jazdou po zimnej pauze dostatočne dofúkate. Ak tak neurobíte, pneumatiky sa vám môžu rýchlejšie opotrebovať, v horšom prípade hrozí nebezpečenstvo pádu.

Skontrolujte brzdy

Nemali by ste sa tiež vyhnúť kontrole brzdného systému vášho bicykla. Poriadne sa rozbehnúť na bicykli vie každý, no dôležité je vedieť aj včas zabrzdiť. Ak si nie ste vašimi brzdami istí, vhodné je navštíviť špecializovaný servis, kde vám brzdy radi preveria.

Odborník radí: Takto si pripravíte svoj bicykel na cyklosezónu

Kompletná revízia

Dobré je si skontrolovať, či je všetko na svojom mieste. „Pred prvou jazdou určite odporúčam skontrolovať a namazať reťaz, nastaviť riadenie či dotiahnuť uvoľnené skrutky,“ radí Miro Bilk z Green Bike, kde vám radi pomôžu s celkovou revíziou bicykla.

Odborník radí: Takto si pripravíte svoj bicykel na cyklosezónu

Správna výbava

Okrem vášho bicykla by ste nemali zabúdať ani na vašu prípravu ako cyklistu. Najmä začiatkom jari zvykne byť počasie nevyspytateľné, preto je vhodné zvoliť správne oblečenie a v zálohe mať aj niečo navyše. Zabúdať netreba ani na pitný režim. Košík na fľašu nie je na bicykli iba na okrasu.

Pred každou jazdou je vhodné zobrať si so sebou aspoň pol litra vody. Treba však myslieť aj na prilbu, ktorá by mala byť povinnou výbavou každého cyklistu. Miro Bilk z Green Bike však odporúča nosiť so sebou aj základné náradie na opravu defektu. „Najmä po zime sú cesty plné nečistôt a častejšie tak hrozí defekt,“ dodáva.

Odborník radí: Takto si pripravíte svoj bicykel na cyklosezónu

Nezabudnite na poistenie

Aj keď svoj bicykel na novú cyklosezónu zodpovedne pripravíte, niektorým situáciám, ako je napríklad krádež bicykla, sa nevyhnete. Práve v takýchto chvíľach vám pomôže poistenie.

Poistenie bicykla, ktoré na trhu ako jediná ponúka poisťovňa Generali, má svoje výhody. Preplatí jeho krádež, a to hocikde, nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti. Cyklisti si môžu vybrať, či si bicykel poistia na jeden, dva alebo tri roky, pričom toto poistenie je platné nielen na území Slovenska, ale aj v zahraničí.

Odborník radí: Takto si pripravíte svoj bicykel na cyklosezónu

Cyklisti si môžu poistiť nový bicykel priamo pri jeho kúpe u predajcov bicyklov, ktorí poistenie poskytujú. Ak si v minulosti bicykel zakúpili a nepoistili, môžu sa informovať u svojho predajcu ohľadne dopoistenia, pričom je predajcovi potrebné priniesť záručný list, pokladničný doklad, ako aj bicykel. Poistiť je možné aj starší bicykel, a to do veku 3 rokov.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.