Oreganový olej – pomôže aj pri prechladnutiach
Oregano poznáme ako bylinku, ktorú využívame hlavne v kuchyni ako prísadu do jedál. Vedeli ste však, že olej z tejto bylinky je nielen voňavý a chutný, ale aj liečivý?
Oregano poznali už naši predkovia ako liečivú bylinku a aj na základe toho si našla významné miesto v ľudovom liečiteľstve. Pomocou lisovania za studena sa z oregana získava významný oreganový olej, ktorý je považovaný za najsilnejšie prírodné antibiotikum. A práve kvôli tomu sa mu venuje stále viac pozornosti a výskumov. Oreganový olej obsahuje množstvo esenciálnych olejov, z ktorých najblahodarnejšie účinky má esenciálny olej karvakrol. Práve táto zložka oleja zabíja v tele človeka najviac baktérií, vírusov či infekcií a pôsobí tiež protizápalovo a dezinfekčne.
Okrem toho sa oreganový olej skladá aj z vitamínov, kyseliny rozmarínovej a iných telu prospešných látok. Vedecké výskumy preukázali, že dokáže bojovať aj proti rade baktérií typu Staphylococcus, kde bol pri liečbe účinnejší ako niektoré z použitých antibiotík. Je tiež veľmi vhodným pomocníkom aj pri typických prechladnutiach či chrípke. Ak ho neužívate pravidelne, odporúčame ho vyskúšať nasadiť pri prvých príznakoch chrípky či prechladnutia. Je totiž výborným pomocníkom na zmiernenie ich prejavov alebo ich úplné vymiznutie.
Má veľmi priaznivé účinky na našu imunitu a pomocou neho vieme predchádzať opakujúcim sa zápalom a infekciám dýchacích ciest.
Pomáha aj pri žalúdočných a tráviacich problémoch, často je dokonca používaný pri podpornej liečbe Helicobactera Pylori. Prospešný je ďalej pri astme, rôznych alergiách, kvasinkových infekciách, zápaloch stredného ucha a dokonca rieši aj kožné problémy. Má veľa využití pre naše zdravie, a preto sa ho oplatí mať pre každý prípad doma.
Na trhu nájdeme širokú ponuku týchto olejov, nie všetky sú však rovnako kvalitné. Preto pozor pri výbere. Medzi najsilnejšie patria určite oleje z odrody divoké oregano (origanum vulgare) a oregano priamo zo Španielska (thymus capitatus), ktoré musia byť, samozrejme, lisované za studena. Olej musí obsahovať látku karvakrol, ktorej obsah sa pohybuje od 50 – 85 %. Čím viac karvakrolu obsahuje, tým lepšie, ale treba rátať s tým, že vyšší obsah tejto látky sa odrazí aj na cene.
Určite sa vyvarujte kúpe oleja, kde nie je uvedené zloženie a neviete tak, koľko karvakrolu olej obsahuje.
Môže sa stať, že narazíte na oleje, ktoré sú riedené ešte s inými druhmi olejov, napríklad s olivovým alebo slnečnicovým. To však nemusí byť na škodu. Ide o to, že čistý oreganový olej je veľmi silný a neodporúča sa užívať bez riedenia s iným olejom. Takže ak v obchode narazíte na riedený, je to v poriadku a ak máte doma čistý, radšej ho zrieďte. Obvykle sa riedi v pomere 1 : 3, ale odporúčame sa riadiť pokynmi na obale, prípadne sa poradiť v predajni.
Ak vám olej na užívanie nevyhovuje a chcete vyskúšať jednoduchšiu a pohodlnejšiu alternatívu, existujú aj oreganové kapsule, ktoré nemusíte s ničím riediť. Stačí iba dodržovať odporúčanú dávku uvedenú na príbalovom letáku. Pri kapsulách odporúčame taktiež dbať na výber a rozhodnúť sa pre kúpu tých kvalitnejších.
Pozor, ako sme spomínali, tento olej je veľmi silný, a preto by ho určite nemali užívať tehotné a dojčiace ženy, malé deti, ľudia užívajúci lieky na zrážanie krvi a tiež ľudia s alergiami na bylinky. Preto pred jeho užívaním vám odporúčame poradiť sa s lekárom.