projekt poisťovne logo generali

Adrian Bagala zo Slovenských ľadových medveďov: Otužovanie blahodarne pôsobí aj na psychickú pohodu, celkový relax a dobrú náladu

13. 01. 2022

Počas chladných zimných dní si naše zdravie zaslúži zvýšenú mieru starostlivosti. Okrem správnej výživy a dostatočného prísunu vitamínov mnohí nedajú dopustiť ani na otužovanie. Pre množstvo priaznivých účinkov pre náš organizmus si táto aktivita každým rokom získava veľa nadšencov. Na to, ako pôsobí otužovanie na náš organizmus, ako začať a na čo si dať pozor, sme sa pýtali Adriana Bagalu z občianskeho združenia Slovenské ľadové medvede.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme ochrane zdravia v zime. Zima so sebou prináša rôzne nástrahy pre naše zdravie a bezpečnosť. Ak sa chystáte do hôr, nezabudnite si pribaliť poistenie do hôr od poisťovne Generali a stiahnuť mobilnú aplikáciu Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom.

Mnohí si pod pojmom otužovanie predstavia kúpanie v ľadovej vode. Tento pojem však okrem toho zahŕňa aj ďalšie aktivity, ktorými vystavujeme telo chladu, resp. rôznym teplotám: „plávanie v studenej alebo ľadovej vode, pohyb či skôr športovanie v chladnom a mrazivom počasí v ľahšom oblečení a podobne,“ vymenúva Adrian Bagala.

Kto sa môže otužovať?

Otužovanie má pre naše telo množstvo benefitov. Stimuluje náš kardiovaskulárny systém a imunitu a podľa pána Bagalu napomáha „vyššej odolnosti proti prechladnutiu, vírusovým ochoreniam a rýchlejšej rekonvalescencii v prípade ochorenia. Posilňuje kardiovaskulárny systém, pružnosť ciev a celkovú fyzickú odolnosť.“ Otužovanie však nemá priaznivé účinky len na telo, ale tiež na dušu: „Otužovanie blahodarne pôsobí aj na psychickú pohodu, celkový relax a dobrú náladu.“

Zamýšľate sa, či je pre vás otužovanie vhodné? Podľa pána Bagalu sa môže otužovať každý zdravý dospelý človek. Ak vás však trápia zdravotné problémy, radšej by ste sa mali najprv poradiť s lekárom. „Dôležitejším je skôr otužovanie so správnou mierou a opatrnosťou. Potom je možné otužovať sa aj s miernymi zdravotnými problémami.“ Aj keď neexistuje horná veková hranica, kedy je možné sa otužovať, táto činnosť nie je vhodná pre najmladších. „Všeobecne sa otužovanie odporúča len pre dospelých, keďže deti nemajú vo svojom veku dostatočne vyvinutý termoregulačný systém,“ upozorňuje pán Bagala.

Ako začať?

Ak ste si mysleli, že je najlepšie skúšať otužovanie ľadovou sprchou, tento spôsob nemusí vyhovovať každému a mohol by vás od otužovania skôr odradiť, vysvetľuje pán Bagala: „Určitou možnosťou sú aj studené sprchy, avšak sú pocitovo ďaleko nepríjemnejšie ako otužovanie celkovým ponorením do vody.“ Vhodnejšie je začať postupne, aby si telo na chladnejšiu vodu zvyklo. „Určite je vhodné začať otužovať ešte koncom letných dní s pravidelným plávaním, ideálne dvakrát týždenne, vo vonkajších vodách a pokračovať bez prerušenia až do zimných dní.“

Keď sa rozhodnete pre plávanie v studenej či ľadovej vode, nemali by ste sa hneď po vyzlečení rozbehnúť do vody, aby ste telu nespôsobili priveľký šok. „Pred samotným plávaním je vhodné najprv chvíľu pobudnúť na studenom vzduchu len v samotných plávkach, rozcvičiť sa a prípadne popíjať horúci čaj,“ odporúča Adrian Bagala.

shutterstock_18583399452.jpg

Ak hľadáte vhodnú lokalitu, v prvom rade by ste sa mali zamerať na bezpečnosť a nepreceniť svoje schopnosti. „Najbezpečnejšie sú stojaté vody ako jazerá. Skúsenejší si to môžu trúfnuť aj v riekach,“ radí pán Bagala. Ideálne je pripojiť sa ku skupine ostrieľaných otužilcov, akými sú aj členovia o. z. Slovenské ľadové medvede, ktorí, ak to podmienky práve dovoľujú, organizujú skupinové akcie pre otužilcov. Okrem bezpečnejších podmienok sprevádza takéto akcie aj dobrá atmosféra a pozitívna motivácia. „Mávame viacero plánovaných väčších akcií počas otužileckej sezóny, na ktoré pozývame aj otužilcov z iných klubov, ako napríklad začatie otužileckej sezóny, plávanie v Dunaji od Štúra k Štefánikovi v novembri, vianočné či silvestrovské plávanie, rozlúčka so sezónou v apríli a podobne.“

Vystrojte sa správne

Uvažujete, že si na otužovanie v chladnej vode zadovážite neoprénové oblečenie? Podľa Slovenských ľadových medveďov nie je takáto „odvahu vzbudzujúca“ výstroj vôbec potrebná, jej úlohou je totiž chrániť telo pred chladom, čo je protichodné pointe otužovania. „Jediné, čo by nebolo považované za protichodné, je použitie neoprénových topánok či rukavíc v ľadových vodách, keď už prsty na končatinách tuhnú a sú sprevádzané aj prípadnými nepríjemnými pocitmi až bolesťami. Avšak nie je to nič, čo by sa nedalo vydržať. Dokonca práve keď prsty začnú tuhnúť, sú dobrým signálom, že je čas z vody vyjsť,“ objasňuje pán Bagala. Potrebné sú preto len plavky, osuška a ochranná obuv a nevyhnutné je dobré naladenie. Užitočným bezpečnostným doplnkom, najmä ak plávate ďalej od brehu, je plavecká bójka.

Sledujte si čas

Pri plávaní v chladnej vode je dôležité dbať na dĺžku pobytu vo vode. Ak to preženiete, mohli by ste riskovať podchladenie. Čím je voda chladnejšia, tým kratší čas by ste v nej mali stráviť. „Vo všeobecnosti sa za bezpečný čas pobytu vo vode považuje počet minút rovnajúci sa teplote vody. Skúsenejší a odolnejší si k tomu môžu pridať ešte niekoľko minút navyše. Avšak to je už skôr individuálne v závislosti od skúsenosti, trénovanosti, celkovej osobnej odolnosti a aktuálnej pohody,“ dodáva pán Bagala.

A čo majú ostrieľaní otužilci na tejto aktivite najradšej? „Relax od každodenných povinností, zoceľovanie telesnej, ale aj psychickej odolnosti, skvelý šport a zábavu. A okrem toho, samozrejme, stretávanie sa s priateľmi s rovnakou záľubou ☺,“ uzatvára Adrian Bagala.

Viac užitočných informácií o otužovaní a kalendár najbližších podujatí nájdete na stránke https://zimneplavanie.sk/.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.