projekt poisťovne logo generali

Overené tipy na efektívne upratovanie v domácnosti

07. 03. 2023

Priznajme si, že upratovanie je často to posledné, čo chcete vo voľnom čase robiť, ale nie je nič lepšie, ako sa vrátiť do sviežeho a čistého domova. Keďže sa blíži čas jarného upratovania, ponúkame vám niekoľko skvelých vychytávok, ktoré vám uľahčia život a váš dom bude dlhšie vyzerať čistý.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej zveľaďovaniu a ochrane nášho domova, aby sme sa v ňom vždy cítili príjemne a bezpečne. V tom vám pomôže aj poistenie majetku DOMino od poisťovne Generali, na ktoré sa môžete spoľahnúť, keď sa vám doma prihodí nejaká neočakávaná udalosť.

Kuchyňa

Tablety do umývačky riadu, jedlá sóda a prací prášok dokážu viac, ako sa na prvý pohľad zdá! Tablety do umývačky riadu sú skvelými čistiacimi prostriedkami aj pre mikrovlnné rúry, keďže efektívne uvoľňujú nečistoty. Stačí vhodiť tabletu do nádoby s teplou vodou, na niekoľko minút zapnúť mikrovlnnú rúru a pomocou vlhkej handričky nečistoty vyčistiť. Ak vhodíte tabletu do umývačky riadu do teplej vody a necháte ju chvíľu umiestnenú vedľa varnej dosky, rýchlo sa zbavíte pretrvávajúcich pachov z varenia.

Pri neobľúbenom čistení rúry vám najlepšie pomôže obyčajná sóda bikarbóna. Môžete ju zmiešať s vodou, vytvoriť netoxický čistiaci sprej na viacero povrchov a zmiešaním s menším množstvom vody vytvoriť čistiacu pastu. Túto pastu rozotrite okolo rúry vrátane dvierok. Po 30 minútach môžete dvierka utrieť vlhkou handričkou – vnútro však nechajte pôsobiť cez noc. Pokiaľ ide o rošty, nalejte do horúceho kúpeľa trochu pracieho prášku, vložte doň rošty, nechajte ich tam cez noc a potom opláchnite.

shutterstock_1680979765.jpg

V prípade varných dosiek zmiešajte 1 polievkovú lyžicu soli s 1 polievkovou lyžicou sódy bikarbóny a 1 polievkovou lyžicou vody a pred utretím špiny rozotrite pastu po povrchu. Jedlú sódu môžete použiť aj na pohlcovanie pachov jedla v chladničke a na čistenie pracovných dosiek a kuchynského náčinia. Ak sa vám z umývadla šíri zápach, príčinou môžu byť usadeniny na stenách odtokovej rúry. Ak do odtoku vytlačíte citrón, pomôže vám to zbaviť sa zápachu.

V kuchynských skrinkách sa skrýva veľa každodenných vecí, ktoré sú skvelými čistiacimi prostriedkami a často sú účinnejšie a lacnejšie ako tie v supermarketoch. Vedeli ste, že chlieb sa hodí na bezpečné pozbieranie rozbitého skla? Rozkrojený zemiak so soľou zasa dokáže zázraky pri čistení kuchynskej panvice.

Obývačka

Fľakatá alebo vyblednutá pohovka môže mať na svedomí, že vaša obývačka bude pôsobiť opotrebovane. Možno vás však prekvapí, že farby dokáže opäť oživiť aj obyčajná kefa. Pred vysávaním pohovku poriadne vykefujte. Uvoľníte tak všetky usadené nečistoty a prach a po vysávaní si všimnete, že farby vyzerajú oveľa živšie. Pomôcť oživiť pohovku alebo koberec dokáže aj voda s trochou saponátu, ktorá efektívne odstráni nečistoty a vaša obývačka bude razom ako nová.

shutterstock_745414876.jpg

Utrpením môže byť aj odstraňovanie mastných škvŕn. Popasovať sa s nimi vám pomôže soľ, ktorá dokáže zázraky, pretože olej nasiakne. Jednoducho ju vysypte na škvrnu, nechajte 30 minút pôsobiť a potom ju vysajte vysávačom.

V prípade nepríjemných pachov opäť siahnite po sóde bikarbóne. Nasypte ju priamo na tkaninu, nechajte pôsobiť 30 minút a vysajte. Tento trik funguje aj na koberce a oblečenie. A čo obávané škvrny od červeného vína? Odpoveď nájdete v chladničke. Na škvrnu naneste trochu mlieka, nechajte pôsobiť pol hodiny a umyte mokrou handričkou.

Kúpeľňa

Zvýšená vlhkosť v kúpeľniach  znamená, že častým problémom sú vodný kameň a plesne, napríklad aj na škárach medzi kachličkami. Pre ich vyčistenie zmiešajte ocot a jedlú sódu na hustú pastu, naneste ju do škár, nechajte pôsobiť 30 minút a pomocou starej zubnej kefky ju drhnite, kým nebude čistá. V prípade plesní na sprchových závesoch vyperte záves v práčke s polovicou šálky jedlej sódy a pracím prostriedkom.

shutterstock_1663188733.jpg

Mierne kyseliny pôsobia na rozpúšťanie vodného kameňa a škvŕn z tvrdej vody na batériách, v sprchovom kúte či vo vani. A hoci si na to môžete kúpiť prípravky, citrónová šťava, ocot a kyselina citrónová sú rovnako účinné. Trik spočíva v tom, aby zmes zostala na povrchu dostatočne dlho, aby mohla pôsobiť, preto ju pred zotretím nechajte pôsobiť aspoň hodinu.

Okrem toho, že vám uľahčia upratovanie, sú tieto triky aj šetrnejšie k životnému prostrediu ako pravidelné kupovanie nových čistiacich prostriedkov.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.