projekt poisťovne logo generali

Pamätajte na vrtochy šťasteny, je dobré, aby sa vaša rodina pripravila aj na prípadné krízy

12. 04. 2022

Narodenie dieťaťa je pre rodičov silným momentom, ktorý sa im navždy vryje do sŕdc. Táto vytúžená chvíľa je spojená s radosťou a pocitmi šťastia. Málokto by chcel v týchto okamihoch riešiť možné hrozby či problémy, treba sa však pripraviť aj na tie.

Tento mesiac sa v spolupráci s odborníkmi venujeme téme narodenia dieťaťa. Aby ste si užili radostné chvíle naplno, nezabudnite svoju rodinu chrániť komplexným poistením. Obchodníci poisťovne Generali vám radi pomôžu nájsť tie najlepšie riešenia šité na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Vašu domácnosť naplnil detský smiech, ktorý vám pripomína krásu života. Stredobodom celého vesmíru je práve vaše dieťa, sledujete každý jeho pohyb, nádych, ston. Uvedomujete si, akým zázrakom je zrod človeka a zároveň aké je v živote všetko krehké. Hoci chcete, aby tieto momenty boli najmä oslavou, jasne začínate vnímať aj zraniteľnosť dieťaťa či vás samých.

Do mysle sa postupne vkrádajú otázky, ako pre novorodenca zabezpečiť najlepšiu ochranu a starostlivosť. Všetci totiž vieme, že občas nastanú aj nepríjemné situácie a ťažké okamihy, ktorým by sme sa najradšej vyhli. Nie vždy to však ide. Treba teda včas myslieť na to, ako aspoň zmierniť možné následky nechcených udalostí. Pomocnou rukou v čase krízy môže byť napríklad životné poistenie pre celú rodinu.

Rodičovstvo totiž nie je len o bezstarostných momentoch, keď je nám dobre. Jeho kľúčovou úlohou je práve schopnosť postarať sa o rodinu. Mama a otec nesú na ramenách obrovskú zodpovednosť za kvalitu života svojho potomka. Treba si teda vopred ujasniť, aké hrozby vás môžu stretnúť, ako sa im vyhnúť alebo ako ich lepšie zvládnuť. Je dôležité zdôrazniť práve slovo „vopred“, aby vás nepríjemná situácia nezastihla úplne nepripravených.

Čo ak sa narodí dieťa s postihnutím?

V predstihu môžete napríklad riešiť, čo v prípade, ak by sa vaše dieťa narodilo s postihnutím. Kde by ste potom hľadali oporu? Vďaka čomu lepšie zvládnete túto náročnú situáciu? Jednou z možnosti je správne poistenie.

Ťažšie postihnutie potomka totiž predstavuje pre rodičov záťaž nielen po psychickej stránke, ale môže znamenať aj finančné náklady, ktoré bude treba vynaložiť v snahe pomôcť dieťaťu. Ak budete mať v tej situácii pri sebe spoľahlivého partnera, ktorý vám poskytne finančnú injekciu, určite sa vám bude ľahšie spávať.

Naše poistenie pre ženy ochráni budúce mamičky nielen v prípade tehotenských a pôrodných komplikácií, no môže byť práve pevnou pôdou pod nohami, ak sa vám narodí dieťa s vrodenou chybou, ako je napríklad Downov syndróm, spinálna svalová atrofia a podobne. Akú pomoc môžete vtedy čakať z našej strany? V takých prípadoch poskytneme z poistenia pre ženy plnenia až do výšky 300 % z poistnej sumy.

Povedzme si úprimne – už len samotné tehotenstvo znamená pre mnohé rodiny, že musia začať šetriť. Po narodení dieťaťa náklady ďalej stúpajú. Plienky, špeciálna strava, vybavenie domácnosti, to všetko sú položky, ktoré pri dnešných rastúcich cenách riadne prevetrajú vašu peňaženku. A teraz si predstavte, ako s vaším rozpočte zamáva, ak bude mať vaša ratolesť vážne zdravotné ťažkosti, ktoré bude treba bezodkladne riešiť.

Pri závažných detských ochoreniach, medzi ktoré patrí napríklad autizmus, rakovina, detská cukrovka či ochrnutie, sa môžu náklady na liečbu pohybovať až v tisíckach eur. Žiaľ, k tomu ešte treba prirátať stratu príjmu rodiča a úplne zadarmo nie sú ani nevyhnutné pomôcky a prípadné rehabilitácie. Asi sa zhodneme v tom, že len máloktorá rodina na Slovensku má na to pripravený rozpočet.

Vybrané príčiny úmrtnosti detí vo veku 0 – 15 rokov na Slovensku za rok 2020

 

Zdroj: EUROSTAT

Ťažké chvíle sa vždy lepšie zvládnu, ak na to nie ste úplne sami. Budeme radi, ak vám budeme môcť poskytnúť oporu, aby ste mohli šetriť energiu na starostlivosť o vaše milované deti. Naše detské poistenie pokrýva až 34 vážnych ochorení. Poistenie je zároveň nastavené tak, aby dokázalo poskytnúť plnenia v rôznych prípadoch, a to až do výšky 320 % poistnej sumy.

Rodinný rozpočet a detské ochorenia či úrazy

Asi to pozná každá rodina: dcéra či syn zrazu ochorejú, a tak rodičia volajú starým rodičom, či by prípadne vedeli prísť strážiť deti. Tie sú primalé, aby mohli zostať samy doma, no pracovné povinnosti takisto nepočkajú. Žiaľ, väčšinou nie je šanca, že by pri chorých deťoch vedeli byť starí rodičia. A tak jeden z rodičov musí zostať doma, čo sa, samozrejme, prejaví aj na rodinnom rozpočte. Špeciálne pri železnej pravidelnosti, s akou nosia ratolesti zo škôlky či školy nejakú pliagu. Najčastejšie sú to ochorenia dýchacích ciest, ale aj ovčie kiahne.

Koľko bude rodinu stáť ochorenie potomka, je možné ľahko vypočítať. Ak musíte s dieťaťom zostať doma, od štátu máte nárok na ošetrovné, tzv. OČR. Maximálna suma, ktorú môžete v roku 2022 dostať za jeden deň, je 40,97 €. Má to však háčik, ošetrovné v tejto výške môžete čerpať najviac po dobu 14 dní. To znamená, že maximálna OČR, ktorá vám môže byť vyplatená, je vo výške 573,70 €.

Najčastejšie detské ochorenia na Slovensku

g-02.png

Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva

Pri priemernej mzde, ktorá je vo výške 1185 eur, stratíte teda z rodinného rozpočtu denne približne 40 až 50 eur. Ak by ste boli doma 10 dní, čo je zvyčajná dĺžka OČR, bola by vaša rodinná kasa chudobnejšia o 400 až 500 eur. Niekedy však ani tých 14 dní nestačí, aby bol malý pacient opäť fit. Alebo medzičasom stihol už nakaziť aj súrodencov, a tak musíte byť doma aj s nimi. Od štátu však už pri krátkodobom ošetrovnom väčšiu pomoc nezískate, a tak bude medzera v domácom rozpočte rásť.

Netreba si však zúfať, aj týmto stratám sa dá predísť. Pomôcť vám vie určite prevencia, jednak zdravotná u detí, no aj tá rozpočtová, keď vám náročné obdobie pomôže preklenúť dobré poistenie. To naše vám zaručí, že vám po 11. dni ošetrovania dieťaťa vyplatíme sumu až do 250 eur, a to dokonca aj bez čakania na ukončenie liečby. Presnú výšku vyplatenej sumy si dohodnete počas uzatvárania poistky podľa vášho príjmu.

Pamätáte si tie krásne detské časy, keď vás zvedavosť doviedla za všemožnými dobrodružstvami? A pamätáte si aj tie následky, rozbité kolená, dolámané ruky a lamentovanie rodičov? Nuž, častým problémom u detí sú popri ochoreniach aj všemožné úrazy, ktoré už teraz vnímate práve tou rodičovskou optikou.

Podľa posledných dostupných dát z Národného centra zdravotníckych informácií bolo len za prvý víkend letných prázdnin ošetrených až 250 detí s rôznymi úrazmi, a to bol len začiatok leta. Detské šibalstvá či nepozornosť sa počas minuloročných prázdnin postarali o 25 detských úrazov denne. A tipnite si, kde sa tie nehody stali. 36 % všetkých úrazov detí bolo priamo v domácnosti, a to je 91 % rodičov presvedčených, že má bezpečný domov.

Ak sa stane takýto úraz a liečenie bude trvať minimálne 8 dní, vyplatíme vám dávku za nevyhnutné liečenie do výšky 20 eur za každý deň. Pri zlomeninách podporíme vaše dieťa bolestným v sume 40 alebo 80 eur. Navyše, ak by úraz vašej ratolesti spôsobil trvalé následky, poskytneme vám finančnú injekciu až do 10-násobku poistnej sumy a bez čakacej doby.

Finančné plnenie pri úrazoch

Desivý scenár, ktorý neradno prehliadnuť

Samozrejme, treba hneď jedným dychom dodať, že úrazy a ochorenia nie sú len doménou detí, rovnako potrápia aj rodičov. Ak mame či otcovi zdravotné ťažkosti neumožnia chodiť do práce a nosiť domov štandardný príjem, prejaví sa to, samozrejme, aj na kvalite života detí. Ak ide navyše o dlhodobú práceneschopnosť, budú nevyhnutné väčšie škrty v rodinnom rozpočte. Štatistiky napríklad ukazujú, že pri priemernej dĺžke PN-ky klesá príjem až o 30 %, pričom pri úrazoch bývajú dospelí práceneschopní zvyčajne vyše 54 dní.

Platí teda, že dobre poistené dieťa by malo mať aj dobre poisteného rodiča. Práve toto je spôsob, ako môžete pre vaše dieťa zabezpečiť životnú úroveň, na ktorú si zvyklo, ak by sa vám čosi stalo. Výpadok príjmu pre ochorenie či úraz zvládnete s väčšou ľahkosťou, ak vám podá pomocnú ruku poisťovňa.

Ak budete na PN dlhšie minimálne 15, 29 alebo 62 dní, za každý deň práceneschopnosti vám vyplatíme dohodnutú dennú dávku. Ak uzatvoríte aj poistenie náhrady poistného v prípade dlhodobej PN, v prípade PN-ky dlhšej ako 6 mesiacov vám naraz vrátime poistné za pol roka a následne každý ďalší mesiac PN-ky mesačné poistné.

V snahe postarať sa o život vašich detí je nevyhnutné pamätať aj na hroznú možnosť, že by o vás prišli úplne. Žiaľ, vážne ochorenie či nehoda sa môžu skončiť aj smrťou rodiča. Až 30 % úmrtí je napríklad medzi ľuďmi v produktívnom veku, pričom mnohí z nich majú deti. Netreba prehliadnuť ani túto desivú možnosť a radšej vopred premýšľajte, ako zabezpečiť vaše milované dieťa pomocou poistenia.

U nás vieme pomôcť s tým, že prípade smrti rodiča môže byť poistená rodina chránená sumou až do výšky 150-tisíc eur. Navyše v prípade, ak o život príde ten rodič, ktorý bol zároveň aj poistníkom, zmluva nezaniká, ale poistné na seba preberáme my. Ak budete včas myslieť na to, že v hre môže byť aj takýto scenár, môžete dosiahnuť, aby sa vaše dieťa vyhlo finančnej núdzi, keď tu už nebudete. Vďaka poisteniu zároveň môže byť vášmu potomkovi do 25. roku jeho života vyplácaný sirotský dôchodok, a to až do výšky 500 eur mesačne.

Plnenie v prípade smrti rodiča

Pripravení na budúcnosť

Výzvam zajtrajška sa vždy ľahšie čelí, ak máte pri sebe finančnú rezervu. Na to treba pamätať, ak myslíte na dobro svojich detí. Vybaviť ich pred štartom do dospelého života väčším balíkom peňazí môže byť len na osoh. Dnes už viete ľahko skombinovať mnohé poistky s investovaním.  Začať sa dá hneď po narodení dieťaťa. Vďaka investičnému poisteniu sa na jednej strane pripravíte na všemožné krízy, na druhej strane vytvárate pre vaše dieťa finančný vankúš do budúcnosti. Namiesto bežného sporenia môžete prostredníctvom investičného poistenia vložiť peniaze do fondov, kde sa budú v prípade dobrej situácie na trhoch ďalej zhodnocovať a zároveň vám budú k dispozícii, keď pocítite, že ich už treba.

Tým spôsobom môžete dosiahnuť napríklad to, že vaše dieťa bude mať voľnejšie ruky pri výbere vysokej školy. Nebudete sa musieť limitovať rodinným rozpočtom a doprajete synovi či dcére lepšie vzdelanie aj vo vzdialenom meste či zahraničí. Štúdium na vysokej škole nie je totiž žiaden lacný špás. Pripravte sa na to, že priemerné mesačné náklady sa spolu so stravovaním, ubytovaním a ďalšími výdavkami môžu vyšplhať aj na 300 eur. Navyše až 90 % študentov to bez podpory rodičov jednoducho nezvládne, nehovoriac o tom, že by sa rozhodli pre zahraničnú školu, kde sa ročné náklady pohybujú až okolo 8 400 eur.

Priemerné ročné náklady na vysokoškolské štúdium

g-06.png

Určite si viete ľahko predstaviť, čo spraví s rodinným rozpočtom štúdium dieťaťa, ak zarábate priemernú mzdu 1185 eur. A čo keď máte deti dve? Bola by naozaj škoda premárniť ich šance na lepšiu budúcnosť. Na tento moment sa však dá jednoducho pripraviť práve vďaka investičnému poisteniu. V predstihu tak zabezpečíte, že budú môcť pokračovať v škole, ktorá  bude ich vysnívanou voľbou. A ak by nechceli ísť študovať na vysokú školu, finančná rezerva im môže pomôcť splniť si iné sny. Určite bude jednoduchšie osamostatniť sa, ak budú mať aspoň nejaký balík peňazí. Zíde sa to napríklad pri zariaďovaní prvého bývania.

Poistené zázemie

Dobre poistená rodina sa o budúcnosť svojich detí nemusí obávať. Lepšie sa pripraviť na rôzne scenáre a možné riziká však nevyžaduje horibilné sumy. Poistenie detí je cenovo dostupné a každá rodina si ho môže vyskladať podľa svojich predstáv a reálnych možností. Bavíme sa napríklad o mesačných nákladoch v sume len niekoľko desiatok eur, ktoré vám zabezpečia pokojnejší spánok a istotu, že vás neprekvapí žiadna nepríjemná situácia.

Samozrejme, nie je jednoduché, keď sa v mysli prehrabávate všemožným katastrofami, ktorým by mohla vaša rodina čeliť. Život je nevyspytateľný a často nás prekvapí. Ak sa však snažíte pristupovať k úlohe rodiča čo najzodpovednejšie, je dôležité byť si vedomý aj rizík a nájsť praktické riešenia, ako zabezpečiť svoje deti v čase krízy.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.