projekt poisťovne logo generali

PANORÁMA: Jedinečná virtuálna prechádzka Južnou Amerikou v 360°

Jožo a Hanka Orgonášovci 11. 06. 2019

Exotická, netradičná, temperamentná – tak na nás pôsobila Južná Amerika, keď sme sa po nej túlali takmer dva mesiace. Začali sme v Peru a cez Bolíviu a Argentínu sme doputovali po zemi až do Brazílie. Dlhé noci strávené v autobusoch cez vysoké hrebene Ánd až k mohutným vodopádom Iguazu. Premiestnite sa na pár minút s nami do Južnej Ameriky a vychutnajte si jedinečnú virtuálnu prechádzku v 360° (vždy sa môžete poobzerať naokolo) z desiatok miest - od západného pobrežia obmývaného Pacifikom až po slávnu sochu Krista v Riu de Janeiro.

Soľná pláň Salar de Uyuni v Bolívii

Soľná pláň Salar de Uyuni bolo miesto, ktoré nás v Južnej Amerike úplne dostalo. 11-tisíc km² tak rovnej plochy, že sa využíva na kalibrovanie satelitov. V okolí Salar de Uyuni v Bolívii nájdete hneď niekoľko soľných hotelov, v ktorých je skutočne všetko zo soli vrátane stien a postelí. V jednom takom sme spali a môžete si tipnúť, či sme skúšali ochutnať stenu.

Bájne miesto Inkov Machu Picchu v Peru

Budíček ráno pred štvrtou, aby sme boli s východom slnka na mieste starom viac ako 500 rokov medzi prvými. Ak máte Machu Picchu (mimochodom, súčasť kultúrneho dedičstva UNESCO) v Peru na vašom „bucket liste“, poponáhľajte sa.

PANORÁMA: Jedinečná virtuálna prechádzka Južnou Amerikou v 360°

Kvôli množstvu turistov sa totiž plánuje uzávera a výstavba vyhliadkovej plošiny, aby sa toto miesto zachovalo aj pre ďalšie generácie.

Oáza v púšti Huacachina v Peru

Huacachina je oáza v púšti neďaleko peruánskeho mestečka Ica. Zoberte dosku a vyskúšajte si sandboarding alebo si len tak vyšliapte na najbližšiu pieskovú dunu. Vopred upozorňujeme, že je to riadna makačka. Ako môže uprostred úplného sucha vyrásť oáza? To netušíme, ale ten pohľad na nekonečné pieskové duny je úžasný!

Historické mesto Cusco v 3000 m n. m. v Peru

Takmer všetky cesty na Machu Picchu smerujú z Cusca. Toto krásne pokojné historické mesto, v ktorom stretnete aj lamy, sa nachádza v nadmorskej výške cez 3000 m n. m.! Nikdy sme si nemysleli, že vyjsť pár desiatok schodov bude tak namáhavé. Výškovú chorobu tu pocítite vcelku rýchlo. Celý čas sa totiž výškovo pohybujete nad slovenským Gerlachom! Bežne sa výšková choroba lieči zvýšením okysličenia organizmu (dýchate čistý kyslík) alebo po domácky – kokovým čajom, žuvaním kokových lístkov a cmúľaním kokových cukríkov. Čaj naozaj výborne zaberá a je extrémne chutný!

Kozmopolitné Buenos Aires v Argentíne

Hlavné mesto Argentíny Buenos Aires je azda ešte kozmopolitnejšie ako New York. Mnoho historických vplyvov, jedni z najvernejších fanúšikov futbalu (Boca Juniors), neskutočná kombinácia grilovaného mäsa, steakov, červeného vína a nezameniteľného temperamentu ľudí.

PANORÁMA: Jedinečná virtuálna prechádzka Južnou Amerikou v 360°

V Buenos Aires sme s domácimi strávili viac ako týždeň a túžime sa sem opäť vrátiť.

Skvost medzi kníhkupectvami v Buenos Aires v Argentíne

Niekde uprostred hlavného mesta Argentíny Buenos Aires sa v nákupnej ulici nachádza kníhkupectvo El Ateneo Grand Splendid. Je to, aj podľa National Geographic, jedno z najkrajších kníhkupectiev na celom svete! Umiestnené je v bývalom divadle a keď sme sem vošli, doslova nám padla sánka. Veď napokon posúďte sami…

Legendárne vodopády Iguazu v Argentíne a Brazílii

Na hranici medzi Argentínou (80 %) a Brazíliou (20 %) sa nachádzajú legendárne Iguazu Falls – vodopády tak mocné, že vám vyrazia dych. Presnejšie ide o systém 275 vodopádov, v ktorých okolí kvitne 2000 rôznych druhov rastlín! Každá z krajín tvrdí, že vodopády Iguazu sú z ich strany krajšie. My sme to vyskúšali z brazílskej strany, podišli sme bližšie a boli sme do nitky mokrí.

Selarónove schody v Riu de Janeiro v Brazílii

Čilský maliar, sochár a hrnčiar Jorge Selarón vybudoval v Riu de Janeiro schody, ktoré sú tak trochu šialené. Selarónove schody sú pokryté pestrofarebnými kachličkami. Mnohé sú ručne maľované a boli najskôr ľuďom na výsmech. Dnes je tu však kachlička z každého kúta sveta s vyobrazením danej krajiny vrátane Slovenska!

Cukrová homoľa v Riu de Janeiro v Brazílii

Cukrová homoľa alebo Pão de Açúcar, ako nazývajú domáci jeden zo symbolov Ria, dostala svoje pomenovanie vďaka jej prozaickej podobe s kopou cukru. Na vrchol sa dostanete lanovkou a ak budete mať šťastie na počasie, rozprestrie sa vám celý záliv a okolie Ria ako na dlani.

Socha Krista Spasiteľa v Riu de Janeiro v Brazílii

Socha Krista Spasiteľa (Cristo Redentor) v brazílskom Riu bolo miesto, kde som chcel Hanku požiadať o ruku (napokon som ju však požiadal o pár mesiacov neskôr v Benátkach na Námestí svätého Marka, kam sme si odbehli z výletu zo susednej Chioggie). Na vrchu Corcovado rozpína Kristus svoje ruky v dĺžke 28 metrov a je symbolom kresťanstva nielen Brazílčanov, ale veriacich po celom svete.

PANORÁMA: Jedinečná virtuálna prechádzka Južnou Amerikou v 360°

Vedeli ste, že na Slovensku máme zmenšenú verziu tejto sochy na Orave v obci Klin (viac v tomto našom blogu)?

Najväčšie a najľudnatejšie mesto Brazílie São Paulo

São Paulo je jedno z najľudnatejších miest na svete (napriek tomu nie je hlavným mestom Brazílie). Je tu registrovaných viac áut ako obyvateľov – cez 18 miliónov! A vďaka obrovskej talianskej komunite sa tu vyprodukuje denne viac ako 1 milión pízz (mňam!). A keďže je mesto viac ako preľudnené, boháči sa často premiestňujú helikoptérami. V meste je cez 200 heliportov. Viac ich nemá žiadne iné mesto na svete.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Šťastné cesty!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.